Fotó: Gligor Róbert László
A Bekecs tetején szombaton immár tizedszer ünnepeltek és emlékeztek Nyárád-, Maros-, Kis-Küküllő mente, Sóvidék és a Kárpát-medence különböző településeiről érkezett magyarok azokra a hősökre, akik 1916 őszén helytállásukkal megállították az ellenség betörését, véráldozatukkal biztosították azt, hogy most is ünnepelni lehessen ezen a helyen.
2015. október 04., 18:062015. október 04., 18:06
2015. október 05., 14:032015. október 05., 14:03
A gyönyörű őszi idő sokakat kicsábított a hétvégén a Bekecsre. Meglepően sok gyerek volt a tömegben, és nagyon sok marosvásárhelyi is felment a nyárádmentiek szent hegyére. Minden év októberének első szombatján emlékeznek a Bekecs-tetőn az 1916. évi eseményekre, amikor a kassai 9-es és miskolci 10-es honvédek és egy bosnyák alakulat védte a Bekecs környékét és a legvéresebb áldozatok árán megállította az előrenyomuló román csapatokat szeptember 26. és október 3. között. A nyárádmenti székelyek nem feledkeztek meg a történelmi áldozatról, volt gondjuk arra, hogy a hősi halált halt katonák sírjain mécs égjen, el ne hervadjon a virág. Ezt bizonyítja az is, hogy évről évre egyre többen jönnek el ide emlékezni és leróni kegyeletüket. Az idei, mintegy kétezresre tehető tömegben ott volt Lokodi Edit, a Maros megyei tanács volt elnöke is, akinek nagyon sokat köszönhet ez a hely és az emlékező magyarság.
A köszöntő beszédek után a nyárádmagyarósi általános iskola diákjai mutatták be Magyarnak lenni című zenés-irodalmi műsorukat, szavalt Kozsik József színművész, énekelt a nyárádselyei Forrai Irma, majd a régi székely himnusz dallamára felvonták a régi székely zászlónak tartott piros-fekete lobogót. A Szózat és a himnuszok éneklése alatt meggyújtották a lármafát is, amellyel minden évben valamilyen veszélyre hívják fel a politikusok figyelmét. Idén egyrészt a vidéket is érintő környezetszennyezésre és a rákos megbetegedések elszaporodására emlékeztettek, de azt is elmondta Kacsó Antal nyárádmagyarósi polgármester: mára London lett a második legnagyobb „magyar” város, az egyetemet végzett fiataljaink segédmunkára vándorolnak Nyugat-Európába, pedig Erdélynek szüksége van erre az értelmiségre. Ezért munkahelyek teremtését, a fiatalok itthoni jövőjének biztosítását kérte a politikumtól.
Kilencvenkilenc évvel ezelőtt itt dörögtek az ágyúk. Szerencsére a harc véget ért, de a küzdelem ma is tart: meg kell küzdeni minden magyar iskoláért, templomért, kulturális intézményért. De hogy a harc megérte, látható abból, hogy ma is őrizhetjük anyanyelvünket és közösen ünnepelhetünk ezen a helyen – mondta el Kacsó Antal polgármester.
Az ünnepségen felvonultak a 15. Mátyás huszárezred sárpataki, gernyeszegi, sáromberki, szovátai, koronkai, havadi huszárai, a torboszlói lófő székelyek, a székelyudvarhelyi 11. határőr ezred, a gyergyószentmiklósi Földvári Károly hagyományőrző ezred, a bihardiószegi Széchenyi István ezred, a 9. magyar királyi honvédezred marosvásárhelyi és mezőpaniti huszárai, a sóváradi huszárok, szovátai barantások, a Történelmi Vitézi Rend szovátai-sóvidéki és marosszéki egységei, a marosvásárhelyi 23. határvadász hagyományőrzői. Mindezek mellett a megyei és nyárádmagyarósi önkormányzat, az RMDSZ-szervezetek, az iskola, a csíkszeredai főkonzulátus, a Marosszéki Közbirtokosság, Tata és Sellye városok vezetői, a Vértes Erdőgazdálkodás képviselői helyezték el a kegyelet koszorúit az emlékezés másik helyszínén, Körtövés mezején, ahol a selyei Nagy Béla református és Nagy László katolikus lelkészek, Gyerő Attila unitárius tábori lelkész és Bajkó Norbert szovátai katolikus segédlelkész fohászkodtak, emlékeztetve, hogy Isten nemcsak megmérettetést, próbát, de diadalt is adott számunkra. Ezen a helyen immár két kopjafa veszi közre az 1916-os hősök emlékoszlopát. A marosvásárhelyi 23. határvadászoknak köszönhetően új kerítést kapott ez az emlékhely, de a falu erdeje fölötti sírkert is megújult. A határvadászok vezetője, Benkő József történész felelevenítette az itteni csatát, és a hősök és a néhány hónapja elhunyt szovátai Józsa András történész emlékének egy perc csenddel való adózást is kért, majd oklevéllel jutalmazta a feljavítási munka támogatóit és önkénteseit, továbbá Kacsó Antal polgármestert, a bekecsi emlékezések mozgatórúgóját és Tóth Bernadett Eszter konzult. A debreceni Csontos József és Juhász Imre őrmester is emlékplaketteket adott át a szovátai huszároknak a több éve végzett áldozatos munkájukért, a bekecsi emlékhelyek gondozásáért és a bekecsi csillagtúrák szervezéséért.
Az ünnepség után a pihenés, szórakozás kapott szerepet, sokan sütöttek-főztek a természetben. Délután az iskolások számára természetismereti vetélkedőket szervezett a Natura 2000 Gondnokság, míg a határvadászok zarándoklatra hívták az emlékezőket a bekecsi sírokhoz. A szovátai huszárok szervezésében pedig évek óta itt és ezen a hétvégén tartják a lovasok és huszárok találkozóját is a hegyen berendezett táborban.
Többéves kihagyás után hétvégén újra megrendezik a Szovátai Napokat. Május 10–11-én kézművesvásárral, gulyásfőző versennyel, koncertekkel és néptáncelőadásokkal várják az érdeklődőket.
A 14 éves fiú egy marosvásárhelyi gyerekotthonból távozott május 8-án, és még nem tért vissza. A rendőrség a lakosság segítségét kéri a fiú megtalálásban.
Idén is lesz Civil Cross közösségi szaladás a Civil Szervezetek Vásárán Marosvásárhelyen, amellyel az egészséges életmód mellett a közösségi szellemet, a társadalmi befogadást és az aktív polgári részvételt népszerűsítik.
Ismét lencsevégre kapták, ahogy egy anyamedve és három termetes bocsa sétál a Somostetőn. A marosvásárhelyi városháza elővigyázatosságra inti a lakókat és ígéri, hogy dolgoznak a helyzet megoldásán.
Az első kínai császár, Csin Si Huang-ti sírhelyét őrző agyagkatonák hasonmásai láthatóak azon a tárlaton, amelyet a marosvásárhelyi Kultúrpalotában nyitottak meg szerda délután. A látványos tárlaton megismerhetjük a kelta temetkezési szokásokat is.
Az oktatási törvény szerint a kisebbségi oktatásban minden tantárgyat – a román nyelv és irodalom kivételével – az adott kisebbség nyelvén kell oktatni. A magyar tagozattal ellentétben azonban a német tagozatokon ez nem érvényesül.
Negyvenhat házkutatást tartottak Maros megyében a rendőrök egy folyamatban lévő, illegális erdőgazdálkodással kapcsolatos bűnügy okán szerdán reggel.
Nem győzi a marosvásárhelyi virágkertészet a városi zöldövezetek karbantartását, kevés az alkalmazott a fűnyíráshoz, a fák metszéséhez – indokolta az illetékes válaszként arra, hogy vannak olyan városrészek, ahol térdig ér a fű. Beszélt a megoldásról is.
A csatornafedők szintre emelésén dolgoznak Marosvásárhelyen a Dózsa György utcában, de ezzel nem érnek véget a két éve megkezdett munkálatok. Módosítani fogják a már felfestett sávokat is, a rendőrség utasítására.
Idén először Romániában, Marosvásárhelyen is látható lesz a Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztivál, Magyarország egyetlen Oscar-kvalifikáló fesztiváljának néhány filmje.
szóljon hozzá!