Fotó: Szucher Ervin
Kijátszották a marosjáraiak a korábbi időjárás viszontagságait, és szinte négyezer kiló szilvából olyan lekvárt főztek, hogy a vásárlók mind a tíz ujjukat megnyalták kóstolása után.
2017. szeptember 17., 17:112017. szeptember 17., 17:11
Szombaton közel 30 Celsius-fokos napsütés mosolygott Marosjárára és a kis dombok közti falu vendégeire. A vénasszonyok nyara hősége nem is sejttette, hogy akkor, amikor a leginkább szükség lett volna a nap sugaraira, beállt egy hirtelen fagy, és tönkretette a falu szinte teljes szilvatermését. Pedig aztán
Kolcsár Gyula gernyeszegi polgármester és önkormányzata nem ült tétlenül, hamar kisütötte, miből főzi ki a lekvárt. A szervezők, ha már négy éven keresztül sikeresen rendezték a fesztivált, amelyre ráadásul az idén még brüsszeli támogatást is kaptak, ezúttal sem mondhattak le a gasztro-kulturális ünnepélyről, inkább gondoskodtak a gyümölcs pótlásáról. A Szilágy megyéből hozott szilva „tette is a dolgát”: pontosan úgy rotyogott az üstben, mint ahogy tette volna a helyi termés. Amikor meg kóstolásra érett, csak egy-két helyi nagymamakorú háziasszony jegyezte meg, hogy
A látványkonyhában az idén is Kapás Margit és férje, Imre volt a főszereplő; a középkorú házaspár kerek nyolc órán keresztül keverte-kavarta az óriásüst tartalmát.
Fotó: Szucher Ervin
„Nem nehéz – mondta az asszony – csak türelem kell hozzá.” Neki márpedig van, hisz öt esztendeje végzi fesztiválról fesztiválra ugyanazokat a beidegződött kavarási mozdulatokat. A receptről kérdezett főszakács nem árult semmi különösebb titkot, csak annyit jegyzett meg, hogy
Az ízléses csomagolásról és árusításról a Máltai Szeretetszolgálat marosvásárhelyi hölgykülönítménye gondoskodott. A kilónként 27 lejért kínált portékának pedig igencsak nagy keletje volt. Olyannyira, hogy akinek este már nem jutott, megfogadta, hogy jövőben korábban tisztét teszi a vásárban.
Aki nem kimondottan a kotyóért vagy lekvárért látogatott ki a Maros megyei faluba, az gyümölcs vagy párlat formájában is megízlelhette a szilvát. Mert ott volt a standokon a Plébánia szilvapálinkája, amit almával vagy körtével lehetett kiegészíteni, esetleg lenyomtatni.
Fotó: Szucher Ervin
A plébános a szőlőbor kínálatáról sem feledkezett meg, mint ahogy a Vásárhelyről érkezett Dénesi Ildikó faragott mézeskalácsokat ajánlott a látogatóknak. A szellemi-lelki táplálékról Kentelki Gábor fiatal képzőművész gondoskodott, akinek olajfestményeiből összeállított tárlatát a kultúrotthonban lehetett megtekinteni, valamint a színpadon fellépő táncosok, zenekarok, énekesek. Közülük a színfoltot az idén is az anyaországból érkezett demecseri fúvószenekar jelentette, amely a falu utcáin végigvonulva, elsőnek adta meg a hangot a szilvafőzéshez elengedhetetlen „rotyogó hangulathoz”.
A helybéliek az idén is kitettek magukért, olyan lekvárt főztek, amelynek megkóstolása után az ember mind a tíz ujját megnyalhatta.
olyan szilvalekvárt kotyvasztottak, amely nem csak a konyhában aratott sikert, azt még az autószerelők is számtalanszor megemlegették.
A faluban ugyanis, akinek kocsijának vagy traktorjának kiment a hengerfej-pakolása, nem költötte a pénzét újra. Bekente szilvalekvárral, és úgy összeragasztotta, hogy onnan aztán egy csepp olaj ki nem buggyant. Ezt a hajdani mezőgazdasági állomásnál dolgozók most is büszkén el-elemlegetik.
Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.
Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.
Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.
Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán kijelentette, 2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására.
Benzinkútról akart élelmiszert lopni, dulakodott az alkalmazottal, majd elmenekült a helyszínről két fiatal Szászrégenben, ám nem jutottak messzire: a rendőrök rövid időn belül őrizetbe vették őket.
szóljon hozzá!