Megszokott látvány. Télen egy kicsit gyorsabban szívják a cigit a dohányzók
Fotó: Gecse Noémi
Egy éve van érvényben a dohányzást nyilvános, zárt helyeken betiltó törvény. Bár kezdetben kellemetlenséget okozott az intézkedés a cigarettázók számára, illetve a vendéglátó egységekben is meglátszott a különbség, mára a legtöbben természetesnek tekintik, hogy nem lehet bent rágyújtani.
2017. március 16., 13:192017. március 16., 13:19
2017. március 20., 19:332017. március 20., 19:33
Pontosan egy éve lépett hatályba a dohányzást nyilvános, zárt helyeken betiltó törvény, amely kimondja, hogy tilos a cigarettázás az állami és a magán egészségügyi, valamint oktatási intézményekben, illetve minden zárt, nyilvános helyen, kivéve a maximális biztonságú börtönöket és a nemzetközi repülőtereket. A cigarettázást a játszótereken és más, gyermekeknek szánt létesítményben is betiltották, az előírások pedig az elektromos cigarettára is vonatkoznak. A törvény szerint nyilvános helynek számít minden olyan, bárki által látogatható vagy közös használatra szánt helyiség, amelynek van ideiglenes vagy állandó tetőzete, mennyezete és legalább két oldalfala. Ugyanakkor a szolgálati autó és a taxi is a törvény hatálya alá esik.
A Csíki Hírlap által a témában korábban megkérdezett csíkszeredai vendéglátósok véleménye megoszlott a jogszabály kapcsán, és ez az eltelt egy év távlatából sem változott: míg egyesek jó döntésnek tartják, és állítják, hogy a dohányosok is támogatják az intézkedést, addig mások a bevételben és a klienskörben tapasztalt csökkenésekre panaszkodnak.
A Gösser Pub&Pizza és a Grand Caffé vezetője, Petres Tibor megkeresésünkre elmondta, a két általa vezetett egységben ellentétes tapasztalatok figyelhetők meg. „A Gösserben, mivel ott ételt is felszolgálunk, nem volt probléma, sőt, örülnek is az emberek az intézkedésnek, azonban a kávézóban körülbelül 30 százalékos visszaesést tapasztaltunk. A dohányosok fontosnak tartják, hogy olyan helyre menjenek, ahol cigarettázni tudnak, vagy inkább sehová sem mennek. A terasz nagyon kicsi, ezért nem tud jelentős növekedést produkálni” – magyarázta Petres. Györffy Zoltán, az Ólommadár kocsmakávézó vezetője szerint a jogszabály jót tett a kocsmáknak.
A belső udvarukon van egy terasz, ezáltal megoldást nyújtottunk a dohányosok számára, és működik ez a rendszer. A teraszunk hasznossága továbbá azért is erőteljes, mert az emberek nem feltétlenül látják kedvezőnek azt, hogy a Petőfi utca kellős közepére kiüljenek, és ott dohányozzanak és iszogassanak. Persze nem a megrészegedésről van szó, a kocsmázás nem erről szól, de mindenképp előnyt jelent a belső udvar, hiszen emiatt az emberek intimitást élveznek. A kocsmánknak ez egy pozitívum volt, és kedvező módosításnak tartom, hogy nem lehet a zárt terekben cigarettázni” – hangsúlyozta Györffy.
A Grund szórakozóhely vezetője, Albert Csaba is kedvezőnek tartja a jogszabályt. Megszokták az emberek, és ma már természetesnek veszik, hogy bent nem szabad dohányozni. „Az elején volt egy halvány visszaesés, most azonban már csak a bulikban figyelhető meg egy látszólagos kiesés, ami annak köszönhető, hogy amikor az emberek kimennek cigizni olyan, mintha hirtelen megcsappanna a létszám. Igazából annyi a változás, hogy nagyobb lett a jövés-menés. Az emberek többségének tetszik ez az intézkedés, mivel így nem lesznek cigiszagúak, és civilizáltabb lett a környezet. A másik az, hogy
– emelte ki Albert. Ezt a meglátást erősítette meg Dobos Anita, a Frei Kávézó üzletvezetője is: elmondása szerint a fogyasztók ma már magától értetődőnek tekintik, hogy a zárt terekben nem lehet cigarettázni. „Megszokták, és a forgalmunkban nem tapasztalunk különbséget az év ezen szakaszában a korábbi évekhez képest. Az elején panaszkodtak a vendégek, de ma már természetes számukra” – mondta érdeklődésünkre az üzletvezető.
A One Caffe kávézó tulajdonosa, Szabó Lehel azt nehezményezi, hogy véleménye szerint sok vendéglátó egység megkerülte a törvényt a fűtött teraszok kialakítása által. „Csíkszeredában a vendégek megszokták, hogy nem lehet bent dohányozni, a probléma a vendéglátósokkal van, ugyanis a fóliával bevont teraszok törvénytelenül működnek.
Annak, hogy a mínusz 30 fokos hidegben kezdjünk melegíteni a szabad ég alatt, semmi értelme nincsen, a többi megoldás pedig törvénytelen. Az első két hónapban voltak kisebb problémák, mára azonban mindenki megszokta a helyzetet. A forgalmunkban semmilyen visszaesést nem tapasztalunk, ugyanis az emberek nem azért járnak szórakozóhelyekre és kávézókba, hogy cigarettázzanak, hanem azért, hogy a barátaikkal, ismerőseikkel találkozzanak” – vélekedett Szabó.
A dohányosok már megszokták, hogy kocsmázáskor csak a teraszokon lehet rágyújtani
Fotó: Veres Nándor
A befóliázott teraszok kapcsán megkérdeztük Gheorghe Filipet, a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivőjét is, aki elmondta, nem törvényellenes ezek kialakítása. Hozzátette, a fóliából készült térelválasztók nem minősülnek falnak: a törvény falakról szól, és a nyelvi értelmezés szerint egy fóliát nem lehet falnak tekinteni. A szóvivő szerint érthető az intézkedés, mivel nagyon hideg tél volt, ezért a vendéglátó egységek a fogyasztók védelmének érdekében választották ezt a megoldást.
Nem sokkal a dohányzást a nyilvános, zárt helyeken betiltó jogszabály hatálybalépése után olyan módosítást kezdeményeztek, amely alapján a vendéglátóipari egységekben, szórakozóhelyeken, közintézményekben mégis ki lehetne jelölni dohányzásra alkalmas területet, de ezeket a képviselőház különbizottságai eddig minden esetben visszautasították. Az egészségügyi minisztérium decemberben azzal érvelt a törvény módosítása ellen, hogy érvénybe lépése óta országos szinten jelentősen visszaesett a dohányzással közvetlenül összefüggésbe hozható megbetegedések száma. A szaktárca által idézett, március és augusztus között készített felmérés több, az aktív és passzív dohányzás okozta betegségre is kitér, a tanulmány készítői pedig arról számolnak be, hogy 2015 azonos időszakához képest jóval kevesebb felnőttet és gyermeket utaltak be a cigarettázáshoz köthető tünetekkel a kórházakba.
Demeter Ferenc, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház menedzsere megkeresésünkre elmondta, jónak tartja, hogy a törvény miatt a nem dohányzók nincsenek kitéve a passzív dohányzás okozta veszélyeknek. „Szerintem arról túl korai beszélni, hogy a patológia szempontjából milyen hatása van az intézkedés bevezetésének, de mindenképpen nagyra értékelem azt, hogy amikor vendéglőbe megyek, nem kell szívjam másnak a dohányfüstjét. Az emberek már megszokták, és ez így van jól: amikor egy összejövetelen vagyunk, a dohányosok egyből kimennek cigarettázni, fel sem merül már bennük, hogy bent gyújtsanak rá” – véleményezte Demeter.
Az általunk megkérdezett nem dohányzók és cigarettázók egyaránt egyetértettek azzal, hogy a törvény bevezetése kedvezően hatott mindennapjaikra. Egy csíkszeredai dohányzó férfi például azt értékeli, hogy tisztább lett a levegő a kávézókban, azonban továbbra is nehezményezi, hogy a bulikban nem lehet rágyújtani. Egy szintén csíkszeredai cigarettázó nő érdeklődésünkre azt mondta, nehéz volt megszoknia a változást, mára azonban természetes számára, hogy ki kell menni.
– tette hozzá. A másik oldalon egy nem dohányzó hölgyet kérdeztünk, elmondása szerint sosem zavarta, ha a környezetében cigarettáztak, ennek ellenére jólesik számára, hogy most már nem kell a füstöt szívnia. Egy alkalmi dohányzó férfi szerint amióta nincs cigifüst, élmény lett kocsmába járni. Hozzátette, mivel ki kell menni cigarettázni, még ritkábban veszi a fáradtságot, hogy rágyújtson.
Kutatás is készült a témában
A bukaresti Mercury Research piackutató intézet tavaly októberben végzett felmérése szerint a lakosság 80 százaléka támogatja a dohányzást nyilvános, zárt helyeken betiltó törvényt. A kutatás eredményeit januárban hozták nyilvánosságra: e szerint a lakosság 85 százaléka támogatja a dohányzás csökkentésére irányuló intézkedéseket, továbbá 80 százalékuk egyetért a törvénnyel is. A reprezentatív mintához ezer, 18 év feletti személyt kérdeztek meg, ebből 608 városi, 392 személy vidéki környezetből származik. A felmérésből továbbá kiderült, hogy a romániai cigarettázók autóik helyett inkább lakásaikat védik meg a cigarettafüsttől: a megkérdezettek háromnegyede nem dohányzik otthon, illetve 54 százalékuk nem cigarettázik az autójában. A megkérdezettek csupán 30 százaléka támogatja a cigarettát népszerűsítő reklámokat. A dohányzásellenes kezdeményezéseket nagyobb mértékben (91%) támogatják a nem cigarettázók, de a dohányzók 73 százaléka is egyetért velük. A felmérés szerint a lakosság 62 százaléka egyetértene a dohánytermékek forgalmazásának megszüntetésével.
Tűz ütött ki csütörtök este egy marosvásárhelyi lakóházban, három lakónak sikerült biztonságban kimenekülnie.
Most újra felhasználják Marosvásárhelyen a régi városvezetés által kidobott köztéri elemek utcaszegély-köveit. A Sáros utcai park gránitkő-szegélyét fogják ezekkel a kövekkel helyreállítani.
A Kovásznai Unitárius Leányegyházközség számára gyűjtenek azon a péntek délutáni koncerten, amelynek a helyi művelődési központ ad otthont. A cél egy, a hitélet erősítését célzó ingatlan megvásárlása.
Hárommillió lejjel egészítette ki a kormány csütörtöki ülésén a burgonyatermesztőket támogató program költségvetését – közölte a mezőgazdasági minisztérium.
Aktualizálták Gyergyószentmiklós önkormányzati alapszabályzatát. Lényeges gyakorlati jelentősége nincs ennek, mint ahogy a tisztségviselők igazolványainak formájáról szóló döntésnek sem, erről mégis személyeskedésig menően vitatkoztak.
Tudatosságra és felelős döntéshozatalra buzdították egymást a Fiatalok a fiatalokért elnevezésű kampányeseményen, amelyet az országos dohányzásmentes napon, csütörtökön tartottak Székelyudvarhelyen a Siculus Ifjúsági Házban.
Innovatív applikációt hoznak létre, amely közelebb viszi a közönséget a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház világához. Egyszerre hatvan programozó dolgozik egy napon át egy applikáció létrehozásán.
Eltávolították a havazás miatt a sínekre dőlt fákat, és újraindult a közlekedés a 400-as vasúti fővonal Marosfő és Gyergyóhodos közötti szakaszán – tájékoztatott csütörtök délután a Hargita megyei tűzoltóság.
Sepsiszentgyörgyön nő a Napkapu-erdő és alakul a Napkapu-szobor is, melyre szerdán új elemek kerültek rá azoknak a neveivel, akik munkájukkal hozzájárultak ahhoz, hogy a Sepsiszentgyörgy határában gyarapodó csemetékből egy szép erdő válhasson.
Újabb havazás kezdődött a délutáni órákban, ugyanakkor a hőmérséklet csökkenésével az utak ismét csúszóssá váltak. Van ahol tükörjég, máshol becsúszott kamion nehezíti a forgalmat.
szóljon hozzá!