Közösségi oldalak okostelefonokon. Gyerekek, unokák, szülők, nagyszülők találkozási helye
Fotó: Gecse Noémi
A fiatalabb korosztályok körében egyre népszerübbé válnak az olyan közösségi oldalak, mint a Snapchat és az Instagram. Mindez nem jelent veszélyt a világ leglátogatottabb oldalára, a Facebookra, amelyen egyre hangsúlyosabban vannak jelen a középkorú és az idősebb korosztályok, azaz szülők és nagyszülők.
2017. április 05., 12:292017. április 05., 12:29
2017. április 05., 13:392017. április 05., 13:39
A Facebook a mai napig sok tekintetben etalonnak számít a közösségi média oldalai között, viszont egy ideje a felhasználóinak összetétele változásnak indult, legalábbis több világszínvonalú kutatás ezt támasztja alá: a magyarországi Kutatócentrum kutatása szerint a fiatalok új közösségi médiafelületek után néztek, és egyre többen csak megfigyelőként asszisztálnak a szóban forgó portálon.
Első helyen említhetjük a – Facebook vállalat tulajdonában lévő – Instagram közösségi hálózatot, amely fényképek és rövid videók okostelefonon történő megosztásán alapul. Ezeket a fotókat, videókat különböző művészi hatású effektekkel, szűrökkel láthatják el a felhasználók, majd megoszthatják másokkal, beállítva a készítés helyét, illetve rövidebb gondolatokat hozzáfűzve a képekhez. Az applikáción egyébként lehet üzenetezni is, sőt megtalálható rajta a Facebook védjegyeként tekinthető lájk funkció is, egy kissé más formában. Az oldalon is elérhető kimutatás szerint a 2010-es indulást követően tavaly júniusban már több mint 500 millió felhasználója volt világszerte, ebből pedig 300 millióan napi szinten használták azt. A Facebook 2004-es indulása óta közel 1,8 milliárd regisztrált felhasználóval büszkélkedhet – áll az oldal kimutatásában. Az Instagramon egy ideje már Ferenc pápa is regisztrált.
A másik népszerű okostelefonos alkalmazás az úgynevezett szellem csevegő, azaz a Snapchat. Ennek az a különlegessége, hogy az elküldött – szöveggel ellátott – képeket és videókat a csevegőpartner maximum csak tíz másodpercig láthatja, utána automatikusan törlődnek. A platformon továbbá adott a lehetőség a beszélgetésre, illetve van olyan mód is, hogy adott fotókat, videókat 24 órán keresztül tárolhatunk a digitális felületen. Ezeket az ismerősök megtekinthetik, mi pedig információt kapunk, hogy kik is nézték meg. Ahogy a szó elszáll, úgy az ott megosztott tartalom is, és a Piper Jaffray amerikai befektetési bank által végzett közvélemény kutatás szerint
Bár térségünkben még nincs erre vonatkozó felmérés, megfigyelhető, hogy az alkalmazás itt is nagy népszerűségnek örvend a fiatalok körében. A Snapchat alkalmazás funkcióit egyébként folyamatosan bővítik, egyes gazdasági elemzők szerint elképzelhető, hogy már megvan a Facebook utódja.
Dr. Biró A. Zoltán, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Csíkszeredai Karának professzora szerint a globális digitális platformok egyik legalapvetőbb filozófiája, működési elve az állandó újítás. Ez nemcsak a digitális eszközökre, szoftverekre és különböző applikációkra érvényes, hanem a felhasználási területeikre is. A gyártók generálják ezt a beállítódást, miszerint mindig túl kell lépni azon, ami tegnap volt, és egy újat kipróbálni.
– fejtette ki a professzor.
Kérdésünkre, hogy véleménye szerint a fiatalabbak előnyben részesítik-e a fentebb említett két közösségi felületet – Instagramot, Snapchatet – a Facebookkal szemben, a következő választ kaptuk.
– mutatott rá Bíró. Elmondta azt is, hogy a térségünkben tapasztalható úgynevezett médiafogyasztási trendek, kisebb-nagyobb fáziskéséssel a nálunknál fejlettebb országokból jönnek. „A bejöveteli idő pedig egyre rövidebb és rövidebb lesz.”
Urkon Erika csíkszeredai egyetemi hallgató elmondása szerint azért részesíti előnyben az Instagramot a Facebookkal szemben, mert egyszerűbb a használata, az egyik legnépszerűbb alkalmazás a fiatalabbak körében, továbbá, a feltöltött képek és videók részletesen szerkeszthetők.
Egy másik csíkszeredai huszonéves kérdéseinkre elmondta, az utóbbi időben
„Instagramon szűkebb, főképp fiatalabbakból álló ismerőseim vannak, továbbá ott adott a lehetőség a feltöltött képek szerkesztésére is. Ezért részesítem előnyben az utóbbit” – mutatott rá. Egy másik fiatal kifejtette, néhány éve csak a barátaival osztott meg adatokat a Facebookon, akkor az idősebb korosztály csak elvétve volt jelen. Manapság ez megfordult, így sokkal szívesebben tölt fel személyesebb adatokat az Instagram fiókjába, mivel az egy közvetlenebb közeg. Egy tinédzser érdeklődésünkre kifejtette, azért használja a Snapchatet, mert a kép, videó és az üzenetek elküldése után a tartalmak véglegesen törlődnek, valamint sok érdekes lehetősége van ott. Továbbá az alkalmazáson jelen van a legtöbb fiatalabb ismerőse is.
Előtérben az okostelefon
Internet – Iskola – Anyanyelv, A média hatása a gyermekekre és a fiatalokra címmel jelent meg a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat és a Sapientia EMTE Csíkszeredai Karának legújabb kötete, amelyet Bíró A. Zoltán és Bodó Julianna egyetemi oktatók szerkesztettek. A könyvben több tanulmány található, amely egyebek mellett a 7. és 11. osztályos fiatalok médiafogyasztási szokásait vizsgálja. Egyik ilyen az Előtérben az okos telefon című tanulmány, amelyet Gergely Orsolya egyetemi oktató írt. Ebből többek között kiderül, hogy míg 2014-ben a vizsgált tanulók csak 65 százaléka használt okostelefont, addig 2016-ban már közel 87 százalékuk. A tanulók tavaly a legtöbb esetben internetezésre, zenehallgatásra, fényképezésre, illetve sms küldésre használták az okos eszközeiket, a klasszikus telefon funkción kívül. Az internetezésen belül pedig a gyors keresésre, a Facebook és egyéb közösségi oldalak böngészésére használták a tanulók telefonjaikat.
Havi előfizetés áráért vethetjük bele magunkat a Call of Duty legújabb részébe, még szebb lett a Playstation 4 egyik legjobban kinéző játéka, Xbox-konzolokra is megjelent egy korábbi Playstation-exkluzív cím.
Egy autóbusz és egy személyautó ütközött péntek este Máréfalvánál, a 13A országúton. A balesetnek két sérültje van.
Gyergyólibántelep közelében a 138-as megyei úton fa dőlt az úttestre péntek este, az érintett szakaszon kétsávos útlezárást léptettek érvénybe. Borszéken egy autóra dőlt egy fa – tájékoztat a Hargita megyei tűzoltóság.
Beköszöntött a tél csütörtökön Székelyföld-szerte, a legtöbb helyen meg is maradt a hótakaró. A kérdés most az, hogy meddig tart: várható-e újabb lehűlés, havazás.
Rendhagyó helyszínen, a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal irattárában tartottak sajtótájékoztatót a Tomcsa Sándor Színház legújabb előadása apropóján. A Franz Kafka A per című regényéből készült adaptációt november 26-án mutatják be.
Az erős fagyra és az intenzív fűtés lehetséges, de nemkívánatos következményeinek elkerülése érdekében a Kovászna megyei tűzoltóság fokozott odafigyelésre inti a lakosságot. Csak ezen a héten négy tűzesethez riasztották az egységeiket.
Minden cselekedetünk „ránk ragad”, ezért figyeljünk oda, hogy hogyan élünk és cselekszünk – talán ez az egyik legfontosabb üzenete az Udvarhely Néptáncműhely Az aranyszőrű bárány című előadásának, amelyet november 28-án, este 7 órától mutatnak be.
Több Hargita megyei településen százakat érintenek a hóviharok miatt bekövetkezett áramkiesések, miközben Maroshévíznél, illetve Székpataknál az úttestre esett fák akadályozzák a forgalmat.
Nem normális, hogy három hónap alatt kell elkölteni ugyanazokra az igényekre a pénzt, amelyekre máskor egy év alatt – hangzott el többek között ez is a civil szervezetek marosvásárhelyi konferenciáján.
Az Európai Unió tagállamainak belügyminiszterei december 12-én szavaznak Brüsszelben arról a magyar előterjesztésről, amely Románia és Bulgária schengeni csatlakozásáról szól – mondta Orbán Viktor miniszterelnök pénteken Budapesten.
szóljon hozzá!