
Teljesen megújult a több mint kétszáz éves műemléképület
Fotó: Tuchiluș Alex
Végéhez közeledik az egykori Székely Katonanevelde felújítása Kézdivásárhelyen. A klasszicista stílusú, impozáns épület az Incze László Céhtörténeti Múzeum új otthonául szolgál majd, de az önkormányzat már a költözés előtt szeretné bekapcsolni a kulturális körforgásba. Mindeközben az ugyanazon pályázathoz tartozó DAC-tó szabadidőközponttá való alakítását a kivitelező és az önkormányzat közötti nézeteltérés hátráltatja.
2024. május 20., 09:252024. május 20., 09:25
A helyiek által csak kaszárnyának nevezett, 1822-ben megépült Székely Katonanevelde a céhes város egyik legjelentősebb műemlék épülete, mely a kommunizmus évei alatt került romos állapotba. Az ingatlan megmentése érdekében Török Sándor polgármestersége idején történtek az első lépések:
Pár évvel később, a jelenlegi városvezetésnek egy összekapcsolt pályázat révén sikerült európai uniós forrásokat lehívnia az épület teljes felújítására.
A felújítás során a homlokzati timpanonokat is restaurálták
Fotó: Tuchiluș Alex
A nagy lélegzetvételű munkálat kivitelezését a sepsiszentgyörgyi Conico Rt. nyerte el, amely két évvel a kezdés után, idén tavaszra közel száz százalékban elvégezte a feladatot.
Építkezés szempontjából az ingatlan szinte teljesen elkészült, a kivitelező jelenleg az épület előtti tér rendezésén dolgozik – tudtuk meg Bokor Tibor kézdivásárhelyi polgármestertől. Gondot okoz azonban az önkormányzatnak a bútorzat beszerzése, az első két licit alkalmával ugyanis egyetlen cég sem jelentkezett.
– magyarázta az elöljáró, hozzátéve, szeretné, ha helyi vállalkozást tudnának megbízni a feladattal.
Amint megérkeznek a bútorok, át tudják venni az épületet, és megkezdődhet a múzeum átköltözése, de már azelőtt, a június végén tartandó városnapok alkalmával lehetőséget akarnak teremteni a városlakóknak, hogy közelebbről is megtekinthessék a felújított műemléket.
– vázolta a terveket Bokor Tibor. Hozzátette: ehhez még az udvaron felállítandó színpad, illetve a fény- és hangtechnika leszállítását várják, miután korábban sikerült beszerezni egy filmvetítésére alkalmas, nagyméretű LED-falat.
Jelenleg betonozási munkálatok zajlanak a DAC-tónál
Fotó: Bartos Lóránt
A kaszárnya felújításával társított projekt az úgynevezett DAC-tó (valójában a Kászon-patak holtága) szabadidőközponttá való átalakítása. Az új létesítmény minden korosztály számára kikapcsolódási lehetőséget kínál majd, körülötte
A beruházás összértéke a 2020-as áron több mint 9 millió lejt tett ki.
E fejlesztés esetében azonban a polgármester nem elégedett a munka ütemével. Mint lapunknak elmondta,
Bokor Tibor szerint az érvényben levő törvények alapján a cégnek joga van ehhez, így a projekt folytatása érdekében kénytelenek lesznek beleegyezni a módosításba.
– avatott be a városvezető.
Hangsúlyozta, hogy amennyiben a céggel zöld ágra tudnak vergődni, a beruházást év végéig be lehet (és be is kell) fejezni.
A tópart egy szakaszán egy támfal megépítésére van szükség, majd következhet a sétányok és bicikliutak kialakítása, a kinti bútorzat felszerelése, valamint a növényzet telepítése – vetítette előre a tennivalókat a polgármester.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
szóljon hozzá!