
Teljesen megújult a több mint kétszáz éves műemléképület
Fotó: Tuchiluș Alex
Végéhez közeledik az egykori Székely Katonanevelde felújítása Kézdivásárhelyen. A klasszicista stílusú, impozáns épület az Incze László Céhtörténeti Múzeum új otthonául szolgál majd, de az önkormányzat már a költözés előtt szeretné bekapcsolni a kulturális körforgásba. Mindeközben az ugyanazon pályázathoz tartozó DAC-tó szabadidőközponttá való alakítását a kivitelező és az önkormányzat közötti nézeteltérés hátráltatja.
2024. május 20., 09:252024. május 20., 09:25
A helyiek által csak kaszárnyának nevezett, 1822-ben megépült Székely Katonanevelde a céhes város egyik legjelentősebb műemlék épülete, mely a kommunizmus évei alatt került romos állapotba. Az ingatlan megmentése érdekében Török Sándor polgármestersége idején történtek az első lépések:
Pár évvel később, a jelenlegi városvezetésnek egy összekapcsolt pályázat révén sikerült európai uniós forrásokat lehívnia az épület teljes felújítására.
A felújítás során a homlokzati timpanonokat is restaurálták
Fotó: Tuchiluș Alex
A nagy lélegzetvételű munkálat kivitelezését a sepsiszentgyörgyi Conico Rt. nyerte el, amely két évvel a kezdés után, idén tavaszra közel száz százalékban elvégezte a feladatot.
Építkezés szempontjából az ingatlan szinte teljesen elkészült, a kivitelező jelenleg az épület előtti tér rendezésén dolgozik – tudtuk meg Bokor Tibor kézdivásárhelyi polgármestertől. Gondot okoz azonban az önkormányzatnak a bútorzat beszerzése, az első két licit alkalmával ugyanis egyetlen cég sem jelentkezett.
– magyarázta az elöljáró, hozzátéve, szeretné, ha helyi vállalkozást tudnának megbízni a feladattal.
Amint megérkeznek a bútorok, át tudják venni az épületet, és megkezdődhet a múzeum átköltözése, de már azelőtt, a június végén tartandó városnapok alkalmával lehetőséget akarnak teremteni a városlakóknak, hogy közelebbről is megtekinthessék a felújított műemléket.
– vázolta a terveket Bokor Tibor. Hozzátette: ehhez még az udvaron felállítandó színpad, illetve a fény- és hangtechnika leszállítását várják, miután korábban sikerült beszerezni egy filmvetítésére alkalmas, nagyméretű LED-falat.
Jelenleg betonozási munkálatok zajlanak a DAC-tónál
Fotó: Bartos Lóránt
A kaszárnya felújításával társított projekt az úgynevezett DAC-tó (valójában a Kászon-patak holtága) szabadidőközponttá való átalakítása. Az új létesítmény minden korosztály számára kikapcsolódási lehetőséget kínál majd, körülötte
A beruházás összértéke a 2020-as áron több mint 9 millió lejt tett ki.
E fejlesztés esetében azonban a polgármester nem elégedett a munka ütemével. Mint lapunknak elmondta,
Bokor Tibor szerint az érvényben levő törvények alapján a cégnek joga van ehhez, így a projekt folytatása érdekében kénytelenek lesznek beleegyezni a módosításba.
– avatott be a városvezető.
Hangsúlyozta, hogy amennyiben a céggel zöld ágra tudnak vergődni, a beruházást év végéig be lehet (és be is kell) fejezni.
A tópart egy szakaszán egy támfal megépítésére van szükség, majd következhet a sétányok és bicikliutak kialakítása, a kinti bútorzat felszerelése, valamint a növényzet telepítése – vetítette előre a tennivalókat a polgármester.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!