
Teljesen megújult a több mint kétszáz éves műemléképület
Fotó: Tuchiluș Alex
Végéhez közeledik az egykori Székely Katonanevelde felújítása Kézdivásárhelyen. A klasszicista stílusú, impozáns épület az Incze László Céhtörténeti Múzeum új otthonául szolgál majd, de az önkormányzat már a költözés előtt szeretné bekapcsolni a kulturális körforgásba. Mindeközben az ugyanazon pályázathoz tartozó DAC-tó szabadidőközponttá való alakítását a kivitelező és az önkormányzat közötti nézeteltérés hátráltatja.
2024. május 20., 09:252024. május 20., 09:25
A helyiek által csak kaszárnyának nevezett, 1822-ben megépült Székely Katonanevelde a céhes város egyik legjelentősebb műemlék épülete, mely a kommunizmus évei alatt került romos állapotba. Az ingatlan megmentése érdekében Török Sándor polgármestersége idején történtek az első lépések:
Pár évvel később, a jelenlegi városvezetésnek egy összekapcsolt pályázat révén sikerült európai uniós forrásokat lehívnia az épület teljes felújítására.
A felújítás során a homlokzati timpanonokat is restaurálták
Fotó: Tuchiluș Alex
A nagy lélegzetvételű munkálat kivitelezését a sepsiszentgyörgyi Conico Rt. nyerte el, amely két évvel a kezdés után, idén tavaszra közel száz százalékban elvégezte a feladatot.
Építkezés szempontjából az ingatlan szinte teljesen elkészült, a kivitelező jelenleg az épület előtti tér rendezésén dolgozik – tudtuk meg Bokor Tibor kézdivásárhelyi polgármestertől. Gondot okoz azonban az önkormányzatnak a bútorzat beszerzése, az első két licit alkalmával ugyanis egyetlen cég sem jelentkezett.
– magyarázta az elöljáró, hozzátéve, szeretné, ha helyi vállalkozást tudnának megbízni a feladattal.
Amint megérkeznek a bútorok, át tudják venni az épületet, és megkezdődhet a múzeum átköltözése, de már azelőtt, a június végén tartandó városnapok alkalmával lehetőséget akarnak teremteni a városlakóknak, hogy közelebbről is megtekinthessék a felújított műemléket.
– vázolta a terveket Bokor Tibor. Hozzátette: ehhez még az udvaron felállítandó színpad, illetve a fény- és hangtechnika leszállítását várják, miután korábban sikerült beszerezni egy filmvetítésére alkalmas, nagyméretű LED-falat.
Jelenleg betonozási munkálatok zajlanak a DAC-tónál
Fotó: Bartos Lóránt
A kaszárnya felújításával társított projekt az úgynevezett DAC-tó (valójában a Kászon-patak holtága) szabadidőközponttá való átalakítása. Az új létesítmény minden korosztály számára kikapcsolódási lehetőséget kínál majd, körülötte
A beruházás összértéke a 2020-as áron több mint 9 millió lejt tett ki.
E fejlesztés esetében azonban a polgármester nem elégedett a munka ütemével. Mint lapunknak elmondta,
Bokor Tibor szerint az érvényben levő törvények alapján a cégnek joga van ehhez, így a projekt folytatása érdekében kénytelenek lesznek beleegyezni a módosításba.
– avatott be a városvezető.
Hangsúlyozta, hogy amennyiben a céggel zöld ágra tudnak vergődni, a beruházást év végéig be lehet (és be is kell) fejezni.
A tópart egy szakaszán egy támfal megépítésére van szükség, majd következhet a sétányok és bicikliutak kialakítása, a kinti bútorzat felszerelése, valamint a növényzet telepítése – vetítette előre a tennivalókat a polgármester.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!