
A védőmaszk továbbra is kötelező a diákok számára. Szabadtéren is, amennyiben szünetben több diák találkozik
Fotó: Beliczay László
A hivatalos adatok szerint hétfőtől már a diákok kilencven százaléka visszatérhetett az iskolapadokba, miután az ország legtöbb településén a fertőzöttek számának csökkenése nyomán zöld forgatókönyv léphet életbe. Székelyföld legnagyobb része is „be- vagy inkább kizöldült”, így valamennyi diák visszatérhet az iskolapadba.
2021. május 17., 15:052021. május 17., 15:05
2021. május 17., 16:062021. május 17., 16:06
Országos szinten 654 település maradt hétfőtől a sárga forgatókönyv szerinti tanrendben, vagyis az ötödik, hatodik, hetedik, illetve a kilencedik, tizedik és tizenegyedik osztályos tanulók nem járnak be iskolába, hanem továbbra is online tanulnak. A sárga forgatókönyv szerinti települések iskoláiban még mindig
Eddig az iskolai működésre vonatkozó forgatókönyveket az előző héten pénteken közölt fertőzöttségi adatok szerint határozták meg, ám
Mindez a megyei tanfelügyelőség javaslata alapján történik a közegészségügyi igazgatóság engedélyével, és a vészhelyzeti bizottság határozatával. A döntés az oktatási és egészségügyi minisztérium közös határozata alapján született, és vasárnap este jelentette be Sorin Cîmpeanu oktatásügyi miniszter.
Marosvásárhely hétfőn még sárga forgatókönyv szerint kezdte meg az iskolát, hiszen a pénteki adatok szerint még egy fölött volt a fertőzöttség a városban. Hétfőn azonban már 0,8 ezrelék volt a koronavírussal fertőzött betegek száma, így keddtől már zöld forgatókönyv szerint járhatnak iskolába a diákok, azaz hosszú idő után valamennyi tanuló személyesen visszatérhet az iskolapadba – közölte a Maros megyei tanfelügyelőség sajtószóvivője, Irimie-Matei Camelia.
Csíkszereda 0,4 ezrelékes fertőzöttségi aránnyal szintén zöld forgatókönyv szerint fogadja a diákokat, Gyergyószentmiklóson, ahol mindössze 0,3 ezrelék a fertőzöttségi arány, minden diák mehet iskolába, Sepsiszentgyörgyön, ahol 0,92 ezrelék ez az arány, szintén a zöld forgatókönyv érvényes, akárcsak Kovásznán 0,36 ezrelékkel. Székelyudvarhelyen 1,59 ezrelék a fertőzöttségi arány, így sárga forgatókönyv szerint mennek a diákok iskolába, vagyis csak az óvodások, elemisek és végzősök járnak be személyesen a tanintézetekbe.
A Kovászna megyei Sepsibükszádon jelenleg 5,26 ezrelék a fertőzöttségi arány, itt is sárga forgatókönyv érvényes a tanintézetek esetében. A településen hétvégén 20 órától kijárási tilalom lép életbe, és a boltok is csak 18 óráig tarthatnak nyitva a helyi fertőzöttségi arány miatti korlátozásoknak megfelelően. Ugyanez érvényes a Hargita megyei Bélbor településen is, ahol 5,8 ezrelék a fertőzöttségi arány.
A kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem kutatói által kidolgozott online térkép hasznos lehet a diákok, szülők és tanárok számára, hiszen
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja a kormányzást és Sorin Grindeanut javasolja miniszterelnöknek.
A múlt évben 9399 lej volt a romániai háztartások havi átlagjövedelme, 13,6 százalékkal nagyobb mint 2024.ben; a kiadások átlagösszege 8037 lej volt, ami a jövedelem 85,5 százalékát jelentette.
szóljon hozzá!