
Tíz helyet hirdetnek a festőművészet szakon. Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Hiánypótló felsőfokú képzőművészeti képzés indul magyar nyelven ősztől Sepsiszentgyörgyön. A Sapientia EMTE és a Pécsi Tudományegyetem együttműködésének köszönhetően festőművészet és szobrászművészet szakokra lehet iratkozni.
2021. június 29., 17:492021. június 29., 17:49
A művészeti ágazatokban sem a zene, sem a képzőművészet terén nincs még lehetőség Romániában magyar nyelven felsőfokú tanulmányokat folytatni – mondta el egy keddi online sajtótájékoztatón a Sapientia EMTE Kolozsvári Karának dékánja. Dr. Szenkovics Dezső hozzátette, tárt karokkal fogadták a Pécsi Tudományegyetem képviselőit, akik több mint egy évvel ezelőtt jöttek a javaslattal: a lehető leggyorsabban két művészeti képzés telepedjen le a határon túl.
Székely fiatalok vettek részt a Pécsi Tudományegyetem művészeti képzésein, és akkor szembesült azzal, hogy Romániában nem tudnak anyanyelvükön tanulni – idézte fel a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Karának dékánja. Dr. Lengyel Péter hangsúlyozta, bíznak benne, hogy elegendő jelentkező lesz a képzések őszi indításához.
Amint a kétlépcsős akkreditációs folyamat lezárul, átadják a képzést a Sapientiának, hiszen nem a pécsi oktatás klónját telepítik át, hanem
Pécsi oktatók is utaznak Sepsiszentgyörgyre, de alapvetően erdélyi művészeket vonnak be, segítik a felkészülésüket, az akkreditációt, hogy megszerezzék a doktori fokozatot.
Székelyföldön bejárták a négy művészeti szakközépiskolát, és megállapították, hogy a marosvásárhelyi, a székelyudvarhelyi, a sepsiszentgyörgyi és a csíkszeredai is szakmai minőséget képviselnek,
– mondta Lengyel Péter. A szórványterületeken is vannak művészeti líceumok, ahol magyar fiatalok tanulnak, tehát van szakmai bázis, amire alapozni lehet a képzéseket.
Sepsiszentgyörgyön épül a Sapientia új egyetemi kampusza, még a tervezés fázisában van, így nemcsak a sport és az agrár, hanem a művészeti képzés is bekerül a tervbe. Amíg a kampusz megépül, a város önkormányzata infrastruktúrát bocsájt az egyetem rendelkezésére, ahol méltó körülmények között tanulhatnak.
Július 21-én kezdődik a felvételi
Rugalmasan kezelik a helyzetet, így a romániai eljárás szerint hirdették meg a felvételi időpontját. A jelentkezők otthoni munkákat kell elektronikusan feltöltsenek, a vizsga másik része pedig egy alkalmassági beszélgetés. A felvételiről részletes jelentkezési tájékoztató és szakmai anyag van a Pécsi Tudományegyetem honlapján. Lengyel Péter hangsúlyozta, nem feltétel a művészeti szakközépiskola elvégzése: a tapasztalatok szerint döntő részben a művészeti iskolákból jelentkeznek, de bárkit várnak. Évfolyamonként tíz helyet hirdetnek a festőművészet, hat helyet a szobrászművészet szakon. A magyar állam által finanszírozott képzések nem tandíjkötelesek. Noha a képzés Sepsiszentgyörgyön lesz, a hallgatók a pécsi egyetem teljes jogú polgárai lesznek – szögezte le a dékán.
Nicușor Dan pénteken értésre adta, hogy azért vált meg Ludovic Orbantól, mert több kérdésben nem az elnöki hivatal álláspontját képviselte.
Nicușor Dan államelnök pénteken kijelentette, hogy a helyreállítási terv (PNRR) minden mérföldköve tekintetében történtek előrelépések, a kormánykoalíció pedig, a konkrét eredményeket nézve, működik.
Ritkaságnak számító örömhír ismétlődött meg egy éven belül a csíkszeredai kórházban: pénteken nem sokkal 8 óra után hármas ikreknek adott életet egy csíkszentkirályi édesanya.
Hargita megye 83 iskolájával köt partnerségi szerződést Hargita Megye Tanácsa, hogy az Országos Helyreállítási Terv (PNRR) programból elkezdhessék kiszállítani a digitális oktatási eszközöket és bútorzatokat.
Több fronton is ellenőrzést tartottak a rendőrök az elmúlt napokban Hargita megyében, és jelentős bírságokat szabtak ki a tapasztalt szabálytalanságok miatt.
A Richter-skála szerint 3,3-as erősségű földrengés történt pénteken délelőtt 10 óra 35 perckor Buzău megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Kihallgatják pénteken a bukaresti ítélőtáblánál Horațiu Potrát abban az ügyben, amelyben távollétében elrendelték az előzetes letartóztatását, miután elmenekült Romániából.
Szaharai porral terhelt légtömeg vonul át Románia fölött november 21–23. között – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat. A porlerakódások elsősorban azokon a területeken lesznek jól láthatók, ahol esni fog.
Jogerőssé vált, hogy továbbra is hatósági felügyelet alatt marad Barti Tihamér, a Hargita megyei tanács tisztségéből felfüggesztett alelnöke. A fellebbviteli bíróság elutasította a fellebbezést, amelyben a kényszerintézkedés feloldását kérték.
Egységes fix díjat szabnak ki jövő évtől az Európai Unión kívülről érkező, 150 euró alatti csomagokra. A 25 lejes pluszköltség rátevődik az alacsony értékű Temu-, Shein- vagy AliExpress-rendeléseinkre.
szóljon hozzá!