A legújabb rendelkezések szerint a helyi tanácsok kell döntsenek az iskolák összevonásáról, ha a jogi személyiséghez szükségesnél kevesebb gyerek van valahol. Térségünkben most a balánbányai önkormányzat van döntési helyzetben, a városkában az egyik tanintézmény kisebbségi iskolává való minősítésével tartanák meg a jelenlegi iskolahálózatot.
2011. december 08., 17:052011. december 08., 17:05
2011. december 08., 19:592011. december 08., 19:59
Napköziknél kétszáz, általános iskoláknál háromszáz az a minimális gyereklétszám, amellyel törvény szerint jogi személyiségként működhet egy tanintézmény. Ha a gyermeklétszám ezen határ alá csökken, akkor újjá kell szervezni az adott településen az iskolahálózatot. Az átszervezés korábban a tanfelügyelőséghez tartozott, most azonban teljesen az önkormányzatokhoz került át. Ha egy településen a jogi személyiséghez szükségesnél alacsonyabb lesz egy tanintézményben a gyermeklétszám, akkor az önkormányzatnak kezdeményeznie kell az iskolahálózat átszervezését egy tanácsi határozattervezettel, amit felküldenek a tanfelügyelőségre láttamozásra, ha pedig ez megtörtént, akkor tanácsi határozattal módosítják az iskolahálózatot – vázolta a folyamatot Ferencz S. Alpár főtanfelügyelő.
Közölte, minden polgármesteri hivatalt tájékoztattak ezekről az újdonságokról, segítik az önkormányzatokat a tanfelügyelőségnek a gyerekekről összeállított adatbázisával is, és egyes településeken – Gyergyószentmiklóson, Szentegyházán és Balánbányán –, ahol gondok vannak a gyereklétszámmal, egyeztettek is a polgármesteri hivatalokkal a lehetséges megoldásokról. „Addig van iskola, míg gyermek van” – szögezte le Ferencz S. Alpár, aki szerint egyetlen tanintézmény sem lesz bezárva, az iskolák jogi személyiségének átszervezése nem befolyásolja a gyerekek életét, mert ugyanabban az épületben, osztályteremben, padban tanulhatnak tovább. „Adminisztratív, a menedzsmentet érintő átszervezésről van szó, két intézménynek ugyanaz az igazgatása lesz, egy könyvelő könyveli, egy igazgató és egy igazgatóhelyettes fogja vezetni” – mutatta be Ferencz S. Alpár.
Elmondta, Hargita megyében vidéki környezetben most nincs gond, mert a legtöbb vidéki településen egy jogi személyiség alatt működnek az óvodák és iskolák. Hasonlóképpen nincs gond a nagyobb városokban, így Csíkszeredában és Székelyudvarhelyen sem, ahol esetleg egy új napközi építése vagy a visszaigényelt ingatlanokból való kiköltözés mozdíthat a jogi személyiségeken. A gyermeklétszám csökkenése nyomán viszont át kell szervezni az iskolahálózatot a kisvárosokban, így Balánbányán és Szentegyházán is jogi személyiségeket kell összevonni – mondta el a főtanfelügyelő. Az iskolahálózat módosítását januárig kell elvégezni.
Kisebbségi iskolát javasoltak Balánbányán
Balánbányán át kell szerveznie az iskolahálózatot a helyi önkormányzatnak, a román és magyar osztályokkal működő 1-es számú általános iskolában ugyanis a jogi személyiséghez szükséges küszöb alá csökkent a gyermeklétszám, Hada János igazgató elmondása szerint 221 gyerek jár oda. Az iskolában a magyar osztályok mellett jelenleg 1–4. osztályban egy-egy román osztály is van, továbbá van hatodikos, hetedikes és nyolcadikos román osztályuk is.
Amint Mereş Mihai polgármester elmondta, azt a javaslatot küldte fel a helyi tanács a tanfelügyelőségre, hogy az 1-es iskola alakuljon át kisebbségi magyar tannyelvű iskolává, a kettes számú általános iskola legyen a román tannyelvű iskola és a középiskola maradjon jelenlegi formájában. A polgármester szerint a törvény lehetőséget ad rá, hogy a kisebbségek számára létrehozott iskolák akkor is külön jogi személyként maradjanak meg, ha nem érik el a háromszázas gyermeklétszámot. Mereş azonban nem ért egyet a javaslattal, szerinte a helyi tanács politikai döntést hozott, amelyet a tanácsosok nem gondoltak át eléggé és nem indokoltak meg kellőképpen. A polgármester azt mondta, mindig is ellenezte az etnikai alapú szétosztását a város iskoláinak, egyrészt, mert ez a finanszírozás szempontjából sem biztos, hogy fenntartható, másrészt, mert ez a pedagógusi állások biztosítása szempontjából is veszélyes lehet. A tanács azonban így döntött, és várják a tanfelügyelőség válaszát – mondta a polgármester.
Amint egyébként a bányavárosban beszélik, az egyetlen nagy tanintézménybe való összevonást vagy pedig az 1-es iskola valamelyik másik két iskolához való csatolását egyik iskola sem szeretné, mert a gyereklétszám alapján a fejkvóta egyiknél sem elegendő a béralapra, és az egyesüléssel még nagyobb lenne a hiány.
Az 1-es iskola igazgatója, Hada János elmondta, ők csak azért egyeztek bele ebbe a javaslatba, mert a másik két iskola nem akarta befogadni őket, és csak azzal a kitétellel értenek egyet, hogy ha lehetséges, akkor a román osztályokat ne vigyék tőlük, mert nem szeretnék, ha ennek esetleg politikai, etnikai felhangja lenne.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
szóljon hozzá!