
Tóth László főkonzul, Buksa Éva Mária és Kelemen András
Fotó: Haáz Vince
A magyar állam által adományozott rangos kitüntetések átadására évente kétszer kerül sor – március 15-én és augusztus 20-án a nemzeti ünnepek alkalmából. Áder János, Magyarország köztársasági elnökének állami kitüntetését Kelemen András rektori tanácsos, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Marosvásárhelyi Karának volt dékánja, illetve Buksa Éva Mária nyugalmazott magyartanár, író vehette át kedden.
2021. április 13., 17:502021. április 13., 17:50
2021. április 13., 19:362021. április 13., 19:36
A járványhelyzet következtében a március 15-ei átadást elhalasztották, ezért a rangos állami kitüntetéseket ünnepélyes keretek között Tóth László főkonzul kedden adta át Marosvásárhelyen, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemen. Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának képviselői, helyi és megyei elöljárók, illetve a díjazottak családjainak jelenlétében vette át Kelemen András rektori tanácsos, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Marosvásárhelyi Karának volt dékánja, egyetemi adjunktus a Magyar Érdemrend Lovagkeresztje kitüntetést, továbbá Buksa Éva Mária nyugalmazott magyartanár, író a Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetést.
Tóth László főkonzul
Fotó: Haáz Vince
Nemzeti himnuszunk közös eléneklésével nyitották meg a díjátadót Marosvásárhelyen az erdélyi magyar oktatás és nevelés kiemelkedő helyszínén. Tóth László főkonzul ünnepi beszédében kiemelte,
„Példamutató életpályájukkal közvetlenül is előrevitték szűkebb közösségük és a Székelyföld ügyét. Munkásságukkal az egész nemzet lett jobb és gazdagabb” – hangsúlyozta a főkonzul.
Kelemen András 1964. augusztus 9-én született Gyergyóremetén. A középiskolát Csíkszeredában, a Márton Áron Gimnáziumban végezte, majd 1988-ban a Brassói Egyetemen villamosmérnöki oklevelet szerzett. Az egyetem elvégzése után a Marosvásárhelyi Áramszolgáltató Vállalat gyakorlómérnöke, majd 1991-től a Bukaresti Elektrotechnikai Kutatóintézet marosvásárhelyi fiókintézeténél, később annak jogutódjánál fejlesztőmérnök. A Sapientia EMTE Villamosmérnöki Tanszékének adjunktusi állását 2003-ban nyerte el, jelenleg is itt dolgozik. Nagymértékben hozzájárult az egyetemi infrastruktúra fejlesztéséhez.
Fotó: Haáz Vince
A magiszteri képzések elindításának köszönhetően az egyetem minőségileg tudott előre lépni.
A kitüntetettek példamutató életpályájukkal vitték előre szűkebb közösségük, valamint Székelyföld ügyét
Fotó: Haáz Vince
Kelemen András rövid köszönőbeszédében szerénységéről tett tanúságot: mint elmondta, egy közösségi erőfeszítés méltányolásaként tekint a díjra. „Saját pályafutásomat úgy tudnám összegezni, hogy felhalmoztam egy óriási adóssághalmazt, elsősorban a családommal, barátaimmal, munkatársaimmal és az egyetem jelenlegi vezetőségével szemben. Köszönöm a magyar köztársasági elnök úrnak a kitüntetést, illetve a miniszterelnök úrnak az előterjesztést, megpróbálok törleszteni az adósságokból, de ez lehetetlen” – fejtette ki meghatottan a Magyar Érdemrend Lovagkeresztje kitüntetés tulajdonosa.
Dávid László, az egyetemi szenátus elnöke Kelemen Andrást méltató beszédében rávilágított, nyolc évvel ezelőtt, amikor elvállalta a dékáni feladatokat, hozott magával egy olyan szemléletmódot, ami egy igazi tanárra vall: tanítani csak úgy érdemes, hogy a diákok hasznosítsák is a tudást, és egy életre magukkal vigyék. „Nagy szükség van a szakmájára, hisz most áll át a világ a villamos gépjárművekre, és neki ez a szakmája, ő mégis félretette ezt, és elvállalta azt, hogy egy nem túl kedvező helyzetben ennek a karnak a dékánja legyen. A saját előmenetele elé helyezte a közösség érdekeit, és képes nem csak iskolafalakat építeni, de egyetemi közösséget is, hisz úgy nevelte a diákjait, hogy többen is sikeres egyetemi tanárok lettek” – mondta el kitüntetett kollégájáról Dávid László.
Dávid László, az egyetemi szenátus elnöke
Fotó: Haáz Vince
Buksa Éva Mária 1942. április 27-én született Marosvásárhelyen. 1960-ban érettségizett a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Gimnáziumban. 1964-ben elvégezte a Tanárképző Főiskolán a román-magyar szakot, majd 1974-ben a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem magyar-francia szakát. Ezt követően 13 évet Marosvásárhelyhez közeli falvakban, majd 26 évet Marosvásárhely különböző iskoláiban tanított.
Fotó: Haáz Vince
1992-től írni kezdett. Három könyve jelent meg: 2000-ben az Erdélyi Gondolat Könyvkiadónál Történelmi színjátékok és históriák, 2005-ben az Appendix Kiadó jelentette meg Üzen a Múlt címmel színművek-kötetét, 2016-ban a Juventus Kiadó A jelenvaló Múlt cím alatt.
Fotó: Haáz Vince
Színműveiben jeles történelmi személyiségek és művelődéstörténetünk kimagasló egyéniségeinek példaadó életpályáját mutatja be az író. A Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetésben részesült pedagógus és író elmondta, kegyelmi állapotként élte meg a díjátadást. „Külön köszönet illeti Áder János köztársasági elnököt és Orbán Viktor miniszterelnököt, és nem csak magam miatt, de azért is, hogy
– fejtette ki Buksa Éva Mária. Köszönőbeszédében megígérte, amíg egészsége engedi, dolgozni fog.
A díjátadó Vörösmarty Mihály Szózatával, második nemzeti himnuszunk eléneklésével zárult, amelyet Kásler Magdolna néptáncos és népdalénekes hangja tett ünnepélyesebbé.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.
Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.
Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.
szóljon hozzá!