Hirdetés
Hirdetés

Magyar állami kitüntetést vett át Kelemen András egyetemi tanár és Buksa Éva Mária pedagógus, író

Tóth László főkonzul, Buksa Éva Mária és Kelemen András •  Fotó: Haáz Vince

Tóth László főkonzul, Buksa Éva Mária és Kelemen András

Fotó: Haáz Vince

A magyar állam által adományozott rangos kitüntetések átadására évente kétszer kerül sor – március 15-én és augusztus 20-án a nemzeti ünnepek alkalmából. Áder János, Magyarország köztársasági elnökének állami kitüntetését Kelemen András rektori tanácsos, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Marosvásárhelyi Karának volt dékánja, illetve Buksa Éva Mária nyugalmazott magyartanár, író vehette át kedden.

Hajnal Csilla

2021. április 13., 17:502021. április 13., 17:50

2021. április 13., 19:362021. április 13., 19:36

A járványhelyzet következtében a március 15-ei átadást elhalasztották, ezért a rangos állami kitüntetéseket ünnepélyes keretek között Tóth László főkonzul kedden adta át Marosvásárhelyen, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemen. Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának képviselői, helyi és megyei elöljárók, illetve a díjazottak családjainak jelenlétében vette át Kelemen András rektori tanácsos, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Marosvásárhelyi Karának volt dékánja, egyetemi adjunktus a Magyar Érdemrend Lovagkeresztje kitüntetést, továbbá Buksa Éva Mária nyugalmazott magyartanár, író a Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetést.

Tóth László főkonzul •  Fotó: Haáz Vince Galéria

Tóth László főkonzul

Fotó: Haáz Vince

Példamutató életpályák

Nemzeti himnuszunk közös eléneklésével nyitották meg a díjátadót Marosvásárhelyen az erdélyi magyar oktatás és nevelés kiemelkedő helyszínén. Tóth László főkonzul ünnepi beszédében kiemelte,

a kitüntetésben részesülők mindvégig fontosnak tartották az ifjúság tanítását és nevelését, a magyar tudomány és kultúra ápolását, a nemzeti öntudat erősítését, a magyarság összetartozásának elmélyítését.

„Példamutató életpályájukkal közvetlenül is előrevitték szűkebb közösségük és a Székelyföld ügyét. Munkásságukkal az egész nemzet lett jobb és gazdagabb” – hangsúlyozta a főkonzul.

Szerénységéről tett tanúvallomást

Kelemen András 1964. augusztus 9-én született Gyergyóremetén. A középiskolát Csíkszeredában, a Márton Áron Gimnáziumban végezte, majd 1988-ban a Brassói Egyetemen villamosmérnöki oklevelet szerzett. Az egyetem elvégzése után a Marosvásárhelyi Áramszolgáltató Vállalat gyakorlómérnöke, majd 1991-től a Bukaresti Elektrotechnikai Kutatóintézet marosvásárhelyi fiókintézeténél, később annak jogutódjánál fejlesztőmérnök. A Sapientia EMTE Villamosmérnöki Tanszékének adjunktusi állását 2003-ban nyerte el, jelenleg is itt dolgozik. Nagymértékben hozzájárult az egyetemi infrastruktúra fejlesztéséhez.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Dékáni tevékenységének két mandátuma alatt az egyetem legnagyobb karának tizenegy szakot felölelő oktatási kínálata két alapképzési és négy mesterképzési szakkal bővült, ugyanakkor megvalósult kilenc tanulmányi program akkreditációja.

A magiszteri képzések elindításának köszönhetően az egyetem minőségileg tudott előre lépni.

A kitüntetettek példamutató életpályájukkal vitték előre szűkebb közösségük, valamint Székelyföld ügyét •  Fotó: Haáz Vince Galéria

A kitüntetettek példamutató életpályájukkal vitték előre szűkebb közösségük, valamint Székelyföld ügyét

Fotó: Haáz Vince

Kelemen András rövid köszönőbeszédében szerénységéről tett tanúságot: mint elmondta, egy közösségi erőfeszítés méltányolásaként tekint a díjra. „Saját pályafutásomat úgy tudnám összegezni, hogy felhalmoztam egy óriási adóssághalmazt, elsősorban a családommal, barátaimmal, munkatársaimmal és az egyetem jelenlegi vezetőségével szemben. Köszönöm a magyar köztársasági elnök úrnak a kitüntetést, illetve a miniszterelnök úrnak az előterjesztést, megpróbálok törleszteni az adósságokból, de ez lehetetlen” – fejtette ki meghatottan a Magyar Érdemrend Lovagkeresztje kitüntetés tulajdonosa.

Hirdetés

Dávid László, az egyetemi szenátus elnöke Kelemen Andrást méltató beszédében rávilágított, nyolc évvel ezelőtt, amikor elvállalta a dékáni feladatokat, hozott magával egy olyan szemléletmódot, ami egy igazi tanárra vall: tanítani csak úgy érdemes, hogy a diákok hasznosítsák is a tudást, és egy életre magukkal vigyék. „Nagy szükség van a szakmájára, hisz most áll át a világ a villamos gépjárművekre, és neki ez a szakmája, ő mégis félretette ezt, és elvállalta azt, hogy egy nem túl kedvező helyzetben ennek a karnak a dékánja legyen. A saját előmenetele elé helyezte a közösség érdekeit, és képes nem csak iskolafalakat építeni, de egyetemi közösséget is, hisz úgy nevelte a diákjait, hogy többen is sikeres egyetemi tanárok lettek” – mondta el kitüntetett kollégájáról Dávid László.

Dávid László, az egyetemi szenátus elnöke •  Fotó: Haáz Vince Galéria

Dávid László, az egyetemi szenátus elnöke

Fotó: Haáz Vince

Amíg egészsége engedi, dolgozni fog

Buksa Éva Mária 1942. április 27-én született Marosvásárhelyen. 1960-ban érettségizett a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Gimnáziumban. 1964-ben elvégezte a Tanárképző Főiskolán a román-magyar szakot, majd 1974-ben a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem magyar-francia szakát. Ezt követően 13 évet Marosvásárhelyhez közeli falvakban, majd 26 évet Marosvásárhely különböző iskoláiban tanított.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Sikeres pedagógusi pályát mondhat a magáénak: tanítványait gyakran díjazták a megyei vagy országos magyar tantárgyversenyeken. Számos irodalmi műsort, irodalmi kirándulást, mesemondó-, népdal- és szavalóversenyeket szervezett tanítványai számára.

1992-től írni kezdett. Három könyve jelent meg: 2000-ben az Erdélyi Gondolat Könyvkiadónál Történelmi színjátékok és históriák, 2005-ben az Appendix Kiadó jelentette meg Üzen a Múlt címmel színművek-kötetét, 2016-ban a Juventus Kiadó A jelenvaló Múlt cím alatt.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Színműveiben jeles történelmi személyiségek és művelődéstörténetünk kimagasló egyéniségeinek példaadó életpályáját mutatja be az író. A Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetésben részesült pedagógus és író elmondta, kegyelmi állapotként élte meg a díjátadást. „Külön köszönet illeti Áder János köztársasági elnököt és Orbán Viktor miniszterelnököt, és nem csak magam miatt, de azért is, hogy

Idézet
figyelmük kiterjed azokra, akik itt, Erdélyben tesznek a magyarságtudat és nemzeti kultúránk megőrzéséért

– fejtette ki Buksa Éva Mária. Köszönőbeszédében megígérte, amíg egészsége engedi, dolgozni fog.

A díjátadó Vörösmarty Mihály Szózatával, második nemzeti himnuszunk eléneklésével zárult, amelyet Kásler Magdolna néptáncos és népdalénekes hangja tett ünnepélyesebbé.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet Székelyföldön is

A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.

30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet Székelyföldön is
Hirdetés
2026. június 27., szombat

Már az előrendeléssel alaposan felkavarta a videójáték-ipar állóvizét a GTA 6

A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.

Már az előrendeléssel alaposan felkavarta a videójáték-ipar állóvizét a GTA 6
2026. június 27., szombat

Nem ukrán hanem romániai, spanyol és olasz cégek építhetik a SAFE-programból finanszírozott autópályákat

A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.

Nem ukrán hanem romániai, spanyol és olasz cégek építhetik a SAFE-programból finanszírozott autópályákat
2026. június 27., szombat

Testvérvárossá vált Nyárádszereda és Zalaegerszeg

Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.

Testvérvárossá vált Nyárádszereda és Zalaegerszeg
Hirdetés
2026. június 27., szombat

Bolojan: 40 százalékkal csökkent a deficit az első öt hónapban

Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.

Bolojan: 40 százalékkal csökkent a deficit az első öt hónapban
2026. június 27., szombat

A vörös hőségriadó miatt a mentőegységek készültségének fokozását is kéri az egészségügyi minisztérium

A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.

A vörös hőségriadó miatt a mentőegységek készültségének fokozását is kéri az egészségügyi minisztérium
2026. június 27., szombat

Az RMDSZ szavazataival a Grindeanu-kormány gond nélkül megkapná a parlament bizalmát Craiova polgármestere szerint

Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.

Az RMDSZ szavazataival a Grindeanu-kormány gond nélkül megkapná a parlament bizalmát Craiova polgármestere szerint
Hirdetés
2026. június 27., szombat

Elfogadta a kormány Hargita megye címerét

Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.

Elfogadta a kormány Hargita megye címerét
2026. június 27., szombat

Üzlethelyiség gyúlt ki ki Erdőszentgyörgyön

Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.

Üzlethelyiség gyúlt ki ki Erdőszentgyörgyön
2026. június 27., szombat

Közel négymillió lejre bírságoltak a fogyasztóvédők

Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).

Közel négymillió lejre bírságoltak a fogyasztóvédők
Hirdetés