Hirdetés
Hirdetés

Magyar állami kitüntetést vett át Kelemen András egyetemi tanár és Buksa Éva Mária pedagógus, író

Tóth László főkonzul, Buksa Éva Mária és Kelemen András •  Fotó: Haáz Vince

Tóth László főkonzul, Buksa Éva Mária és Kelemen András

Fotó: Haáz Vince

A magyar állam által adományozott rangos kitüntetések átadására évente kétszer kerül sor – március 15-én és augusztus 20-án a nemzeti ünnepek alkalmából. Áder János, Magyarország köztársasági elnökének állami kitüntetését Kelemen András rektori tanácsos, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Marosvásárhelyi Karának volt dékánja, illetve Buksa Éva Mária nyugalmazott magyartanár, író vehette át kedden.

Hajnal Csilla

2021. április 13., 17:502021. április 13., 17:50

2021. április 13., 19:362021. április 13., 19:36

A járványhelyzet következtében a március 15-ei átadást elhalasztották, ezért a rangos állami kitüntetéseket ünnepélyes keretek között Tóth László főkonzul kedden adta át Marosvásárhelyen, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemen. Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának képviselői, helyi és megyei elöljárók, illetve a díjazottak családjainak jelenlétében vette át Kelemen András rektori tanácsos, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Marosvásárhelyi Karának volt dékánja, egyetemi adjunktus a Magyar Érdemrend Lovagkeresztje kitüntetést, továbbá Buksa Éva Mária nyugalmazott magyartanár, író a Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetést.

Tóth László főkonzul •  Fotó: Haáz Vince Galéria

Tóth László főkonzul

Fotó: Haáz Vince

Példamutató életpályák

Nemzeti himnuszunk közös eléneklésével nyitották meg a díjátadót Marosvásárhelyen az erdélyi magyar oktatás és nevelés kiemelkedő helyszínén. Tóth László főkonzul ünnepi beszédében kiemelte,

a kitüntetésben részesülők mindvégig fontosnak tartották az ifjúság tanítását és nevelését, a magyar tudomány és kultúra ápolását, a nemzeti öntudat erősítését, a magyarság összetartozásának elmélyítését.

„Példamutató életpályájukkal közvetlenül is előrevitték szűkebb közösségük és a Székelyföld ügyét. Munkásságukkal az egész nemzet lett jobb és gazdagabb” – hangsúlyozta a főkonzul.

Szerénységéről tett tanúvallomást

Kelemen András 1964. augusztus 9-én született Gyergyóremetén. A középiskolát Csíkszeredában, a Márton Áron Gimnáziumban végezte, majd 1988-ban a Brassói Egyetemen villamosmérnöki oklevelet szerzett. Az egyetem elvégzése után a Marosvásárhelyi Áramszolgáltató Vállalat gyakorlómérnöke, majd 1991-től a Bukaresti Elektrotechnikai Kutatóintézet marosvásárhelyi fiókintézeténél, később annak jogutódjánál fejlesztőmérnök. A Sapientia EMTE Villamosmérnöki Tanszékének adjunktusi állását 2003-ban nyerte el, jelenleg is itt dolgozik. Nagymértékben hozzájárult az egyetemi infrastruktúra fejlesztéséhez.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Dékáni tevékenységének két mandátuma alatt az egyetem legnagyobb karának tizenegy szakot felölelő oktatási kínálata két alapképzési és négy mesterképzési szakkal bővült, ugyanakkor megvalósult kilenc tanulmányi program akkreditációja.

A magiszteri képzések elindításának köszönhetően az egyetem minőségileg tudott előre lépni.

A kitüntetettek példamutató életpályájukkal vitték előre szűkebb közösségük, valamint Székelyföld ügyét •  Fotó: Haáz Vince Galéria

A kitüntetettek példamutató életpályájukkal vitték előre szűkebb közösségük, valamint Székelyföld ügyét

Fotó: Haáz Vince

Kelemen András rövid köszönőbeszédében szerénységéről tett tanúságot: mint elmondta, egy közösségi erőfeszítés méltányolásaként tekint a díjra. „Saját pályafutásomat úgy tudnám összegezni, hogy felhalmoztam egy óriási adóssághalmazt, elsősorban a családommal, barátaimmal, munkatársaimmal és az egyetem jelenlegi vezetőségével szemben. Köszönöm a magyar köztársasági elnök úrnak a kitüntetést, illetve a miniszterelnök úrnak az előterjesztést, megpróbálok törleszteni az adósságokból, de ez lehetetlen” – fejtette ki meghatottan a Magyar Érdemrend Lovagkeresztje kitüntetés tulajdonosa.

Hirdetés

Dávid László, az egyetemi szenátus elnöke Kelemen Andrást méltató beszédében rávilágított, nyolc évvel ezelőtt, amikor elvállalta a dékáni feladatokat, hozott magával egy olyan szemléletmódot, ami egy igazi tanárra vall: tanítani csak úgy érdemes, hogy a diákok hasznosítsák is a tudást, és egy életre magukkal vigyék. „Nagy szükség van a szakmájára, hisz most áll át a világ a villamos gépjárművekre, és neki ez a szakmája, ő mégis félretette ezt, és elvállalta azt, hogy egy nem túl kedvező helyzetben ennek a karnak a dékánja legyen. A saját előmenetele elé helyezte a közösség érdekeit, és képes nem csak iskolafalakat építeni, de egyetemi közösséget is, hisz úgy nevelte a diákjait, hogy többen is sikeres egyetemi tanárok lettek” – mondta el kitüntetett kollégájáról Dávid László.

Dávid László, az egyetemi szenátus elnöke •  Fotó: Haáz Vince Galéria

Dávid László, az egyetemi szenátus elnöke

Fotó: Haáz Vince

Amíg egészsége engedi, dolgozni fog

Buksa Éva Mária 1942. április 27-én született Marosvásárhelyen. 1960-ban érettségizett a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Gimnáziumban. 1964-ben elvégezte a Tanárképző Főiskolán a román-magyar szakot, majd 1974-ben a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem magyar-francia szakát. Ezt követően 13 évet Marosvásárhelyhez közeli falvakban, majd 26 évet Marosvásárhely különböző iskoláiban tanított.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Sikeres pedagógusi pályát mondhat a magáénak: tanítványait gyakran díjazták a megyei vagy országos magyar tantárgyversenyeken. Számos irodalmi műsort, irodalmi kirándulást, mesemondó-, népdal- és szavalóversenyeket szervezett tanítványai számára.

1992-től írni kezdett. Három könyve jelent meg: 2000-ben az Erdélyi Gondolat Könyvkiadónál Történelmi színjátékok és históriák, 2005-ben az Appendix Kiadó jelentette meg Üzen a Múlt címmel színművek-kötetét, 2016-ban a Juventus Kiadó A jelenvaló Múlt cím alatt.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Színműveiben jeles történelmi személyiségek és művelődéstörténetünk kimagasló egyéniségeinek példaadó életpályáját mutatja be az író. A Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetésben részesült pedagógus és író elmondta, kegyelmi állapotként élte meg a díjátadást. „Külön köszönet illeti Áder János köztársasági elnököt és Orbán Viktor miniszterelnököt, és nem csak magam miatt, de azért is, hogy

Idézet
figyelmük kiterjed azokra, akik itt, Erdélyben tesznek a magyarságtudat és nemzeti kultúránk megőrzéséért

– fejtette ki Buksa Éva Mária. Köszönőbeszédében megígérte, amíg egészsége engedi, dolgozni fog.

A díjátadó Vörösmarty Mihály Szózatával, második nemzeti himnuszunk eléneklésével zárult, amelyet Kásler Magdolna néptáncos és népdalénekes hangja tett ünnepélyesebbé.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Kisebbségi kormány körvonalazódik, ugyanazt a pártot nevesítették többen is

A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.

Kisebbségi kormány körvonalazódik, ugyanazt a pártot nevesítették többen is
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Kiskérődző-pestis nyomaira bukkantak Hargita megyében

A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.

Kiskérődző-pestis nyomaira bukkantak Hargita megyében
2026. június 23., kedd

Nyugdíjra is fordít Románia a ma kapott több mint kétmilliárd euróból

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.

Nyugdíjra is fordít Románia a ma kapott több mint kétmilliárd euróból
2026. június 23., kedd

Levetetné Tánczos Barna a barnamedvét a szigorúan védett fajok listájáról

Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.

Levetetné Tánczos Barna a barnamedvét a szigorúan védett fajok listájáról
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Az RMDSZ három kormányváltozatot javasolt az államfőnek

Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.

Az RMDSZ három kormányváltozatot javasolt az államfőnek
2026. június 23., kedd

Román kézbe kerülhet a Székelyföldön is jelen levő hipermarket-hálózat

Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.

Román kézbe kerülhet a Székelyföldön is jelen levő hipermarket-hálózat
2026. június 23., kedd

Sáron és pocsolyákon át vezet az út a parkolóból

Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.

Sáron és pocsolyákon át vezet az út a parkolóból
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Az EB 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának az uniós helyreállítási alapból

Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.

Az EB 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának az uniós helyreállítási alapból
2026. június 23., kedd

Simion szerint az AUR nélkül nem lehet kormányt alakítani

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.

Simion szerint az AUR nélkül nem lehet kormányt alakítani
2026. június 23., kedd

A PSD közölte az államfővel, hogy készen áll vállalni a kormányzást

A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.

A PSD közölte az államfővel, hogy készen áll vállalni a kormányzást
Hirdetés