Sokan voltak kíváncsiak a hasznos tudnivalókra
Fotó: Gálna Zoltán
Az Erdélyben is szedhető gyógynövényekről és hatásukról, felhasználási módjukról tartott előadást Macalik Ernő biológus a marosszentgyörgyi magyar közösség ünnepén, szombaton délután. Elismerte: vannak olyan esetek, amikor a gyógynövények ereje nem elegendő és szintetikus gyógyszerekhez kell folyamodni, vagy ezeket együtt kell használni.
2019. október 06., 18:562019. október 06., 18:56
A 75 éves biológus érdekfeszítő, másfél órás előadást tartott, amelyben többször kihangsúlyozta, hogy
Ennek az egyik oka, hogy kiderült, hogy a szintetikus gyógyszernek sok mellékhatása van, s a gyógyszeripar elsősorban a nyereségre hajt, és nem az emberek egészségét tartja sem előtt.
Az előadó példaként említette, hogy Svájcban vannak olyan orvosok, akik a receptre a gyógyszer után az ajánlott gyógynövényeket is felírják.
Macalik Ernő mindenkit arra biztatott, hogy hacsak teheti mindenki saját maga szedjen gyógynövényt, hiszen az üzletekben, bioboltokban található teák nem mindig megfelelőek. Mint mondta:
Megtudhattuk, hogy ipari körülmények között a gyógynövényeket nem a levegőn, félárnyékéban vagy a napon szárítják, hanem egy speciális gépsorba teszik amely nagyon forró levegőt fúj a növényekre. Macaliki Ernő szerint a növények ettől a gyorsított szárítástól, égetéstől elveszítik gyógyhatásukat nagy részét, ezért ajánlott, hogy inkább magunk szedjük le ezeket. Szó esett arról, hogy honnan érdemes gyógynövény szedni, s különösen Marosvásárhelyen és környékén, ahol nagyon szennyezi a levegőt a vegyipari kombinát. Macalik Ernő elmondta, hogy
Ami a leszedett gyógynövények megmosását illeti, Macalik Ernő szerint ha nagyon poros, akkor le lehet öblíteni őket tiszta vízzel, de nem ez nem feltétlenül szükséges. Ugyanakkor érdekes tényre is felhívta a hallgatóság figyelmét Macalik, miszerint a magas vérnyomás csökkentésében nagyon jó hatással bíró fagyöngyöt nem kellene a piacról vásárolni. A fagyöngy mintegy kilencven fán élősködik, s ezek közül különösen szereti az akácfát, de ennek a fának a törzse és levele mérgező, így az erről a fáról szedett fagyöngy használata káros lehet az egészségre. De mivel
Macalik Ernő biológus érdekes előadást tartott
Fotó: Gálna Zoltán
A teázási szokásokról és a gyógytea használatáról is beszélt a biológus, és elmondta, hogy jó lenne, ha a teák forrásvízzel készülnének, de ennek hiányában vezetékes víz is megteszi. Elmondta, hogy tudományosan bizonyították, hogy a gyomorvédő és májvédő teák nyugodt szürcsölgetése esetén nemcsak a teakeverékek gyógyhatása, hanem a teázás placebo hatása is gyógyulást érhet el.
A biológus, kérdésre válaszolva nem tudta megmondani, hogy melyik a kedvenc gyógynövénye, hiszen, mint mondta mindig beleszeret, rácsodálkozik egy-egy gyógynövény hatására és időszakonként más-más növényt tart a legjobbnak. Fontosnak tartotta elmondani, hogy
Arról is beszélt, hogy nagyon fontos, hogy kisebb hűlésen, megfázás, torokfájás esetén elsőként a gyógyteákhoz forduljunk, láz esetén például kiváló a hársfatea, de a menta és a kamilla is jól gyógyítja a megfázás első tüneteit.
Felmerült a mivel ízesítsük a teát kérdés is. Elhangzott:
S nagyon fontos, hogy lehetőleg a teakeverékekbe mindig kerüljön egy jó ízű, élvezhető tea is, hiszen az illatos és ízletes gyógyteát mindenki szívesebben fogyasztja.
Lovaglásra is volt lehetőség
Fotó: Gálna Zoltán
Marosszentgyörgyön ötödik alkalommal tartották meg a magyar közösség napját. A római katolikus templom udvarán sokféle foglalkozást szerveztek, főként gyerekeknek. Lehetett többek között lovagolni, de volt jurtalátogatás és íjazási lehetőség is. Mézes pogácsákat lehetett díszíteni és kóstolni, de aki az agyagozást vagy fafaragást szerette volna kipróbálni azt is megtehette.
A legkisebbek is íjazhattak
Fotó: Gálna Zoltán
A kis színpadon helyi tehetségesek néptáncosok léptek fel és a kecskeméti vendégek is bemutatkoztak. A csípős, de napos őszi napon a helyi magyar közösség apraja-nagyja találkozott, beszélgetett, együtt szórakozott.
Fotó: Gálna Zoltán
Fotó: Gálna Zoltán
Pro Urbe-díjra és Díszpolgári címre javasolhatnak a közösségért és a városért önzetlenül munkálkodó személyeket a gyergyószentmiklósiak, november 18-ig.
Szinte egyik pillanatról a másikra maradhat pedagógusok nélkül a közoktatási rendszer tíz–tizen-egynéhány éven belül, és egyes szakemberek szerint már most késő ezt megelőzni. A pedagógushiány már tapasztalható, de ez még a jelenség enyhébb formája.
Bonyolult diagramm szerint működik Marosvásárhely okosjelzőlámpás rendszere: a gyalogosok a gomb megnyomása után 10 és 138 másodperc közötti időközönként kapnak szabad utat a „zöld hullámra” tervezett közlekedés miatt.
Erdély Bálint Előd: Földanya, Magyari Hunor: L(égi) fotók és Balázs Attila: Időtlen lelkek című fotókiállítását nyitják meg szerdán délután Székelyudvarhelyen – három különböző helyszínen és időpontban.
Öngyilkosságot követett el a csíkszeredai börtön egyik cellájában egy 20 éves férfi, aki előzetes letartóztatásban volt emberölési kísérlet miatt.
A szenny- és ivóvízhálózatok kiépítése miatt vannak forgalomkorlátozások több helyszínen a 13A jelzésű országút felsősófalvi szakaszán. Idén már nem tudja teljesen befejezni a munkálatokat a kivitelező, hamarosan leállás várható.
Egy férfit kórházba kellett szállítani, valamint két órán át volt lezárva a forgalom a 13A jelzésű országúton, Farkaslaka határában, ahol két jármű ütközött össze – közli a Hargita Megyei rendőr-főkapitányság.
Szerencsére sérülések nélkül megúszta a balesetet az a sofőr, aki autójával egy sáncba sodródott hétvégén Csíkszeredában. Az autóvezető jelentette az esetet a 112-es segélyhívó számon.
Hétfőtől ismét jegyezhetők a Tezaur program keretében kibocsátott lakossági állampapírok – tájékoztatott a pénzügyminisztérium.
Mit neked, utókor emlékül átadok. Értékőrző barangolás szülőföldemen címmel jelent meg Salamon Ferenc helytörténész, tanár legújabb kötete. November 5-én, kedden 18 órától a sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtárban tárják az olvasók elé.
szóljon hozzá!