
Fotó: Haáz Vince
Erőteljes fejlődés lesz Maros megyében a közúti és vasúti infrastruktúra terén, ha mindaz, amit a román kormányfő, Ludovic Orban szombaton Marosvásárhelyen megígért, meg is valósul. Villámlátogatásán a miniszterelnök Maros Megye Tanácsának elnökével, Péter Ferenccel és a megye prefektusával, Mara Togănellel a beruházásokról, tervekről egyeztetett.
2020. május 09., 21:252020. május 09., 21:25
2020. május 09., 21:282020. május 09., 21:28
Mintha kampánylátogatáson volna – állapították meg az újságírók, amikor Marosvásárhelyen levonult Ludovic Orban és kísérete a kormányhivatal elé. Mellette volt az egészségügyi miniszter, háta mögött állt Cristian Chirtes liberális parlamenti képviselő, a prefektus, a dicsőszentmártoni szintén liberális polgármester, valamint a „szinte sportminiszterré kinevezett” szászrégeni sportoló, Gabriel Toncean, aki nem mellesleg a párt régeni polgármesterjelöltje. Háttérben álltak a marosvásárhelyi liberálisok, többek között Teodora Benedek, aki a párt megyeszékhelyi polgármesterjelöltje.

A koronavírus-járvány még „nem hátrált ki” az országból – nyilatkozta Marosvásárhelyen Nelu Tătaru egészségügyi miniszter. A vele együtt a megyeszékhelyre látogató kormányfő, Ludovic Orban többek között a május 15. után esedékes intézkedésekről beszélt.
A miniszterelnök elmondása szerint egyeztetett a megye vezetőségével, és jó hírként számol be arról, hogy több infrastrukturális beruházás is – szinte szó szerint – sínen van.
Mint említette, jelenleg a Marosvásárhelyt és Jászvásárt összekötő Egyesülés-autópálya első szakaszának, a Marosvásárhely–Târgu Neamţ közötti résznek a megvalósíthatósági tanulmányát vizsgálják át, és szeretnék, ha a műszaki és gazdasági mutatókat a kormány idén év végéig jóváhagyná. Legkésőbb januárban lehet versenytárgyalást hirdetni a kivitelező kiválasztására.
Fotó: Haáz Vince
Ami az erdélyi autópálya első, Marosvásárhely–Nyárádtő közötti szakaszát illeti, már megvan a kivitelező, a szerződés aláírása következik. A Radnót–Maroskece közötti szakaszt július elsejéig fogják átadni. A következő szakaszon, a Maroskece–Aranyosgyéres közötti részen csupán a munkálatok 35 százaléka van meg. A kormány az elkövetkező egy hónapban fogja eldönteni, hogy felbontja-e a szerződést a kivitelezővel és újra kiírja-e a versenytárgyalást vagy sem.
Fotó: Haáz Vince
Ludovic Orban arról is beszélt, hogy az Európai Fejlesztési és Újjáépítési Bank (BERD) kölcsönéből szeretnék elkészíteni a segesvári elkerülő utat. Azt is megígérte, hogy legkésőbb július 15-ig meglesz a kivitelezője Marosvásárhely elkerülő útjának, a Jedd–Nagyernye közötti szakasznak. A miniszterelnök továbbá elmondta, hogy a vasúti fejlesztések is folytatódnak Maros megyében: a Segesvár és a Brassó megyei Kaca közötti szakasz felújítására vonatkozó szerződést aláírták, és jövő héten, legkésőbb június elsejéig elkezdik a munkáltatokat. A Segesvár és a Szeben megyei Ecel közötti vasútvonalon végzett munkálatok jól haladnak, idén év végéig kész lesznek.
Kimutatást kért a fejlesztési minisztérium az önkormányzatoktól az Országos Helyreállítási Alap (PNRR) keretéből finanszírozott beruházások kivitelezési stádiumáról. Arra kíváncsiak, hogy ezek elkészülnek-e határidőre vagy sem.
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
9 hozzászólás