
Fotó: Haáz Vince
Erőteljes fejlődés lesz Maros megyében a közúti és vasúti infrastruktúra terén, ha mindaz, amit a román kormányfő, Ludovic Orban szombaton Marosvásárhelyen megígért, meg is valósul. Villámlátogatásán a miniszterelnök Maros Megye Tanácsának elnökével, Péter Ferenccel és a megye prefektusával, Mara Togănellel a beruházásokról, tervekről egyeztetett.
2020. május 09., 21:252020. május 09., 21:25
2020. május 09., 21:282020. május 09., 21:28
Mintha kampánylátogatáson volna – állapították meg az újságírók, amikor Marosvásárhelyen levonult Ludovic Orban és kísérete a kormányhivatal elé. Mellette volt az egészségügyi miniszter, háta mögött állt Cristian Chirtes liberális parlamenti képviselő, a prefektus, a dicsőszentmártoni szintén liberális polgármester, valamint a „szinte sportminiszterré kinevezett” szászrégeni sportoló, Gabriel Toncean, aki nem mellesleg a párt régeni polgármesterjelöltje. Háttérben álltak a marosvásárhelyi liberálisok, többek között Teodora Benedek, aki a párt megyeszékhelyi polgármesterjelöltje.

A koronavírus-járvány még „nem hátrált ki” az országból – nyilatkozta Marosvásárhelyen Nelu Tătaru egészségügyi miniszter. A vele együtt a megyeszékhelyre látogató kormányfő, Ludovic Orban többek között a május 15. után esedékes intézkedésekről beszélt.
A miniszterelnök elmondása szerint egyeztetett a megye vezetőségével, és jó hírként számol be arról, hogy több infrastrukturális beruházás is – szinte szó szerint – sínen van.
Mint említette, jelenleg a Marosvásárhelyt és Jászvásárt összekötő Egyesülés-autópálya első szakaszának, a Marosvásárhely–Târgu Neamţ közötti résznek a megvalósíthatósági tanulmányát vizsgálják át, és szeretnék, ha a műszaki és gazdasági mutatókat a kormány idén év végéig jóváhagyná. Legkésőbb januárban lehet versenytárgyalást hirdetni a kivitelező kiválasztására.
Fotó: Haáz Vince
Ami az erdélyi autópálya első, Marosvásárhely–Nyárádtő közötti szakaszát illeti, már megvan a kivitelező, a szerződés aláírása következik. A Radnót–Maroskece közötti szakaszt július elsejéig fogják átadni. A következő szakaszon, a Maroskece–Aranyosgyéres közötti részen csupán a munkálatok 35 százaléka van meg. A kormány az elkövetkező egy hónapban fogja eldönteni, hogy felbontja-e a szerződést a kivitelezővel és újra kiírja-e a versenytárgyalást vagy sem.
Fotó: Haáz Vince
Ludovic Orban arról is beszélt, hogy az Európai Fejlesztési és Újjáépítési Bank (BERD) kölcsönéből szeretnék elkészíteni a segesvári elkerülő utat. Azt is megígérte, hogy legkésőbb július 15-ig meglesz a kivitelezője Marosvásárhely elkerülő útjának, a Jedd–Nagyernye közötti szakasznak. A miniszterelnök továbbá elmondta, hogy a vasúti fejlesztések is folytatódnak Maros megyében: a Segesvár és a Brassó megyei Kaca közötti szakasz felújítására vonatkozó szerződést aláírták, és jövő héten, legkésőbb június elsejéig elkezdik a munkáltatokat. A Segesvár és a Szeben megyei Ecel közötti vasútvonalon végzett munkálatok jól haladnak, idén év végéig kész lesznek.
Magyar anyanyelvűként munkát keresel Romániában? A Jooble segít megtalálni a legjobb romániai állásokat. Olvasd el összefoglalónkat!
A lakóépületek építési költségei 2015 és 2025 között átlagosan 48,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban (EU) – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Vízzel locsolják az elefántot, naponta többször utántöltik az itatókat, mindenhol árnyékos helyet is biztosítanak – a kánikulában fokozottan odafigyelnek az állatokra a marosvásárhelyi állatkertben.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) csütörtöki figyelmeztető előrejelzése szerint hétfő reggelig kánikulára és fokozott hőterhelésre lehet számítani az egész országban.
A felhőszakadás nyomán vasárnap megszűnt Jávárdi-vízesést máris helyreállította a gyimesközéploki önkormányzat. Munkagépekkel dolgoztak annak érdekében, hogy a patakot visszatereljék régi medrébe, a pallót is megjavították.
A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek a 141-es törvény megszorító intézkedései és a közalkalmazotti bértörvény tervezetének előírásai miatt.
Két sárga jelzésű és egy narancssárga jelzésű hőségriasztást adott ki csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
9 hozzászólás