
Fotó: Haáz Vince
Erőteljes fejlődés lesz Maros megyében a közúti és vasúti infrastruktúra terén, ha mindaz, amit a román kormányfő, Ludovic Orban szombaton Marosvásárhelyen megígért, meg is valósul. Villámlátogatásán a miniszterelnök Maros Megye Tanácsának elnökével, Péter Ferenccel és a megye prefektusával, Mara Togănellel a beruházásokról, tervekről egyeztetett.
2020. május 09., 21:252020. május 09., 21:25
2020. május 09., 21:282020. május 09., 21:28
Mintha kampánylátogatáson volna – állapították meg az újságírók, amikor Marosvásárhelyen levonult Ludovic Orban és kísérete a kormányhivatal elé. Mellette volt az egészségügyi miniszter, háta mögött állt Cristian Chirtes liberális parlamenti képviselő, a prefektus, a dicsőszentmártoni szintén liberális polgármester, valamint a „szinte sportminiszterré kinevezett” szászrégeni sportoló, Gabriel Toncean, aki nem mellesleg a párt régeni polgármesterjelöltje. Háttérben álltak a marosvásárhelyi liberálisok, többek között Teodora Benedek, aki a párt megyeszékhelyi polgármesterjelöltje.

A koronavírus-járvány még „nem hátrált ki” az országból – nyilatkozta Marosvásárhelyen Nelu Tătaru egészségügyi miniszter. A vele együtt a megyeszékhelyre látogató kormányfő, Ludovic Orban többek között a május 15. után esedékes intézkedésekről beszélt.
A miniszterelnök elmondása szerint egyeztetett a megye vezetőségével, és jó hírként számol be arról, hogy több infrastrukturális beruházás is – szinte szó szerint – sínen van.
Mint említette, jelenleg a Marosvásárhelyt és Jászvásárt összekötő Egyesülés-autópálya első szakaszának, a Marosvásárhely–Târgu Neamţ közötti résznek a megvalósíthatósági tanulmányát vizsgálják át, és szeretnék, ha a műszaki és gazdasági mutatókat a kormány idén év végéig jóváhagyná. Legkésőbb januárban lehet versenytárgyalást hirdetni a kivitelező kiválasztására.
Fotó: Haáz Vince
Ami az erdélyi autópálya első, Marosvásárhely–Nyárádtő közötti szakaszát illeti, már megvan a kivitelező, a szerződés aláírása következik. A Radnót–Maroskece közötti szakaszt július elsejéig fogják átadni. A következő szakaszon, a Maroskece–Aranyosgyéres közötti részen csupán a munkálatok 35 százaléka van meg. A kormány az elkövetkező egy hónapban fogja eldönteni, hogy felbontja-e a szerződést a kivitelezővel és újra kiírja-e a versenytárgyalást vagy sem.
Fotó: Haáz Vince
Ludovic Orban arról is beszélt, hogy az Európai Fejlesztési és Újjáépítési Bank (BERD) kölcsönéből szeretnék elkészíteni a segesvári elkerülő utat. Azt is megígérte, hogy legkésőbb július 15-ig meglesz a kivitelezője Marosvásárhely elkerülő útjának, a Jedd–Nagyernye közötti szakasznak. A miniszterelnök továbbá elmondta, hogy a vasúti fejlesztések is folytatódnak Maros megyében: a Segesvár és a Brassó megyei Kaca közötti szakasz felújítására vonatkozó szerződést aláírták, és jövő héten, legkésőbb június elsejéig elkezdik a munkáltatokat. A Segesvár és a Szeben megyei Ecel közötti vasútvonalon végzett munkálatok jól haladnak, idén év végéig kész lesznek.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
Csaknem hárommillió forint bírságot kapott az a sofőr, akinek a kisbuszában 760 doboz csempészcigarettát találtak a pénzügyőrök – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.
Donald Trump amerikai elnök éles és trágár szavakat használva katonai erő alkalmazásával fenyegette meg vasárnap Iránt arra az esetre, ha nem volna hajlandó hosszú távú békemegállapodást kötni és a Hormuzi-szoros ismételt lezárásával próbálkozna.
9 hozzászólás