Fotó: Kozán István
Japánsztrájk formájában tiltakoznak az alacsony bérek és a rossz munkakörülmények miatt a csíkszeredai tömegközlekedési vállalat sofőrjei. A cég vezetője sajnálja a kialakult helyzetet, a megoldás azonban a városházát terheli.
2021. június 18., 14:592021. június 18., 14:59
2021. június 18., 17:192021. június 18., 17:19
Az elégedetlenség kinyilvánításának a lehető legkorrektebb formáját választotta az önkormányzati tulajdonú Csíki Trans Kft. tíz sofőrje: japánsztrájkkal, tehát fehér karszalaggal tiltakoznak az alacsony bérek és az egyre gyatrább állapotú buszok miatt. A vakációs jegyekről és ételutalványokról csak álmodó járművezetők csütörtökig mindenképp tiltakozni fognak – a munkájukat azonban elvégzik.
„Nem kérdés, hogy egyetértünk a felháborodásukkal” – nyugtázta rögtön a megkeresésünk legelején Veres Sz. János, a csíkszeredai városi tömegközlekedést működtető Csíki Trans Kft. ügyvezető igazgatója, akitől megtudtuk:
A kezük ugyanis meg van kötve, hiszen az idei állami költségvetés vonatkozó pontja értelmében – magyarázza az igazgató – tételesen szerepel, hogy „az állami cégeknél csak abban az esetben szabad fizetést emelni, ha nincs veszteség. Mi azonban a túlélés határán billegünk, hiszen a koronavírus-járvány szigorításai miatt tavaly és idén több hónapon át kevesebben használták a buszokat, mint szokták általában. Paradox tehát a helyzet, hiszen olyan körülmények között kell megoldást találnunk a béremelésre, hogy közben az élelmiszerek és az üzemanyag ára ugrásszerűen megnövekedett”. Az ügyvezető szerint egyébként az önkormányzat nyitottan viszonyult a kérdés rendezéséhez.
Az alacsony bérek mellett a járműpark is megérett a cserére – ez is a tiltakozás egyik pontja. Veres Sz. János ezzel kapcsolatban azt mondta, hogy több mint három éve zajlik egyfajta előkészítés 23 busz beszerzésére, amit 2023-ig mindenképp meg kell oldani, ellenkező esetben elúszik az egyik megnyert európai uniós nagyberuházás (egyébként ennek részeként a cég által üzemeltetett buszpályaudvart is újjáépítik, helyet biztosítva az új buszoknak is).
Fotó: Veres Nándor
„Addig is néhány buszt próbálunk haszonbérbe venni. A haszonbér azonban nem olyan egyszerű, ahogy elsőre gondolnák.
A legtöbb cég úgy hozna be ilyen buszokat az országba, hogy azokat nem haszonbérbe, hanem eladásra kínálja, ez azonban nem jó nekünk. Tíz méter körüliek talán kerülnének, most is van 4 ilyen járművünk. A kisebb Mercedes Sprinter buszaink egyenként legalább 700 ezer kilométer futottak” – magyarázza.
Mint megtudtuk, jegydrágításban nem gondolkodnak, a jegyárváltozást egyébként is az önkormányzatnak kell kérvényeznie és a testületnek kell rábólintania. „Az utasok tűréshatárait mindenképp figyelembe kell venni.” Egyébként, ha a buszon vásárolnak jegyet, egy út 4 lejbe kerül, ám ha előre megveszi vagy a buszon csomagban vesz jegyeket az utas, akkor 5 lejes jegy is van, ami két útra jogosít fel. Ezzel is azt szorgalmazzák, hogy a buszsofőrök ne a jegyadással töltsék az idejüket.
A sofőrök munkáját az is nehezíti, hogy Csíkszereda központjában gyakorlatilag nem tudják használni a buszmegállókat, hiszen azokat rendszeresen elfoglalják az autók, így az úttesten kell letenniük és felvenniük az utasokat, így azonban forgalmi dugók alakulnak ki. „Ne is mondja” – summázza ezzel kapcsolatban Veres Sz. János, aki az évek óta hangoztatott majdani helyi rendőrségben látja a megoldást.
Az igazgató tapasztalata szerint csak a városközpontban foglalják el az autósok a buszmegállókat, máshol, a lakótelepeken nincs ilyen gondjuk.
Nemcsak a múlt héthez képest, hanem úgy általában véve különösen meleg volt tegnap. Az országban több helyen 30 fok feletti értéket mértek, és hajszál híján Székelyföldön is elértük a 30-at.
Több lakásbetörés és lopás gyanúsítottjait azonosította a rendőrség Maros megyében: a hatóságok szerint az elkövetők nemcsak belföldön, hanem külföldön is követhettek el bűncselekményeket. A gyanúsítottakat őrizetbe vették.
Ünnepnapokon ismét közlekednek az időszakos buszok Marosvásárhelyen a Somos-tetőre és a Víkendtelepre – olvasható a tömegközlekedését felelős vállalt Facebook-oldalán.
Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) képviselői ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a húsvéti ünnepre készülő lakosságnak.
Elutasította csütörtökön a bukaresti ítélőtábla a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) keresetét, amelyet a Nicușor Dan független elnökjelölt melletti kampányolást megtiltó BEC-döntés ellen nyújtott be az alakulat.
Sokan hallottuk már a mondást: „nagycsütörtökön a harangok Rómába mennek.” De vajon mit is jelent ez pontosan? Miért hallgatnak el ilyenkor a templomi harangok? És miért van némaság a katolikus templomokban?
Cáfolta csütörtökön a jászvásári Sf. Spiridon-kórház vezetősége, hogy az intézmény három alkalmazottjának – két rezidens és egy beteghordozó – halálát munkahelyi túlterheltség okozta volna.
Több mint 704 tonna élelmiszer gyűlt össze április 4-e és 6-a között az országos élelmiszergyűjtő akció keretében, ebből 121.890 rászorulót segítettek, ami rekordnak számít az akció történetében.
Az átlagosnál melegebb idő várható húsvétra az ország régióinak többségében, még akkor is, ha változékony égboltra és viharokra is kilátás van – közölte az Agerpres megkeresésére Alina Șerban, az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) munkatársa.
Több mint ezer liter, feltehetően hamisított mosószert foglaltak le a rendőrök Székelyvarságon házkutatások, Máréfalván közúti ellenőrzés során – adja hírül a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.
2 hozzászólás