Alex Györgynek nincs egyszerű dolga, hogy mit lép pártvezetője miatt kialakult helyzet nyomán
Fotó: Haáz Vince
A Maros megyei RMDSZ sajtóközleményben lemondásra szólította fel a liberális marosvásárhelyi alpolgármestert, miután a párt megyei vezetője, Ciprian Dobre rossznak minősítette a Soós-adminisztrációt. Dobre összefogásra, közös jelölt állítására hívta fel a többi román párt képviselőjét, de azok közül senki nem fogadta kitörő örömmel ezt a kezdeményezést.
2023. október 18., 18:552023. október 18., 18:55
Mint beszámoltunk róla, Ciprian Dobre a liberális párt Maros megyei elnöke – jelenlegi prefektus – nacionalista hangnemben támadta a jelenlegi marosvásárhelyi városvezetést, és rossznak minősítette azt. Arra szólította fel a román pártokat. hogy együtt állítsanak jelöltet, hogy mindenképp leváltsák Soós Zoltán jelenlegi polgármestert.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) Maros megyei szervezetének vezetősége úgy döntött, hogy felkéri az összes politikai és civil szervezetet, illetve az akadémiai szféra képviselőit egy közös marosvásárhelyi polgármesterjelölt indítására.
A megyei RMDSZ sajtóirodája közleményben reagált a prefektusi tisztséget is betöltő pártvezér ezen kijelentésére, kiemelve, hogy
„Egy szempontot tartanak fontosnak csak: »visszavenni a várost«, megnyerni a polgármesteri tisztséget, és ezért semmi sem drága. Teszik mindezt úgy, hogy Marosvásárhelyen alpolgármesterük van, a Maros Megyei Tanácsnál pedig alelnöki tisztséget töltenek be” – olvasható az RMDSZ Maros Megyei Szervezetének közleményében.
A liberális párt Maros megyei elnöke szerint pártja bárkivel hajlandó szövetkezni, hogy 2024-ben ne Soós Zoltán legyen Marosvásárhely polgármestere. A támadásra tettel válaszol Soós Zoltán, de az RMDSZ sem marad ki a nyilatkozatháborúból.
Az RMDSZ vezetők szerint Dobre felhívása pusztán azt mutatja, hogy
„Az RMDSZ, Maros megyei szervezete felszólítja a PNL alpolgármesterét, hogy mondjon le a tisztségéről, hiszen a marosvásárhelyiek világossá tették, nem kérnek a nacionalizmusból, nem kérnek az etnikai konfliktusokból, különösen nem kérnek olyan vezetőkből, akik egy ultranacionalista párt kezére akarják bízni Marosvásárhely jövőjét” – áll még a dokumentumban.
Szerdán délután a Marosvásárhelyi Rádió Naprakész műsorában Soós Zoltán újságírói kérdésre válaszolva kifejtette: várja, hogy miként reagál a megyei RMDSZ felszólítására Alex György alpolgármester. Mint fogalmazott:
Leváltani csak a képviselő-testület tudja. Soós Zoltán értékelte, hogy
A helyi román sajtó megkeresésére Dumitrița Gliga, a PSD megyei elnöke azt mondta, hogy
Ezt ők nem tudják komolyan venni, inkább csak a választók félrevezetésének tartják. Gliga úgy vélte, hogy projektekre van szükség, stratégiára, ami mentén, esetleg lehet egyeztetni.
Răzvan Biro az AUR megyei elnöke azt nyilatkozta, hogy Ciprian Dobrének nincs hitelessége és erkölcsi háttere, hogy egy ilyen felhívást intézzen a többi párt felé, hiszen az elmúlt években sokféle politikai pozíciót töltött be.
– teszi fel a kérdést az AUR megyei elnöke.
A Szabad Emberek Pártjának (POL) alapítója, Dan Mașca szerint a liberálisok a Soós-adminisztráció részei, a liberális önkormányzati képviselők biztosították az elmúlt három évben, több esetben, hogy az RMDSZ-nek a határozattervezetei megkapják a szükséges szavazatot.
Mașca szerint egyáltalán nincs szükség etnikai szavazásra, hiszen ez butaság és a helyi önkormányzatban is a sokszínűségre kell törekedni.
Készülnek azok a tanösvények, amelyeket a Velünk az erdő természetismereti vetélkedő nyertes csoportjai könyvelhettek el főnyereményként, de nemcsak a maguk javára. A sepsiszentgyörgyi 5–8. osztályosok által kiérdemeltet Gidófalván lehet majd bejárni.
Szászrégenben és Segesváron razziáztak csütörtökön a Maros megyei rendőrök, házkutatásokat tartva, gépkocsivezetőket ellenőrizve.
Előzetes letartóztatásban marad az a 17 éves fiú, aki fenyegető e-maileket küldött több száz iskolának és kórháznak - döntötte el csütörtökön a legfelsőbb bíróság.
Következő ülésén a kormány módosítja a 2025/52-es sürgősségi rendelet – számolt be csütörtökön a sajtónak a kormányszóvivő.
Új alegységet hozna létre Csíkkozmáson a Hargita megyei tűzoltóság – jelentette be Monoranu Vasile-Radu új tűzoltóparancsnok, aki csütörtökön mutatkozott be a sajtónak, és aki Stelian Cimpoeşu tűzoltósági főfelügyelőt váltotta a parancsnoki székben.
Gazda István tudománytörténész előadással emlékezett meg a magyar történelem két jeles alakjáról csütörtökön Csíkszeredában, ezt megelőzően pedig megkoszorúzták Szent-Györgyi Albert és Hirsch Hugó emlékplakettjét.
Elsőként, október 10-én a fiatal végzősöknek, míg egy hét múlva a fogyatékkal élőknek szerveznek állásbörzét Marosvásárhelyen.
Maros, Hargita és Kovászna megyei kulturális intézmények is jelentős támogatást kaptak a kormány csütörtöki ülésén. A legjobban a Marosvásárhelyi Állami Filharmónia járt.
Több százezer lej értékben szabtak ki bírságot és jelentős mennyiségű faanyagot koboztak el a Hargita megyei rendőrség munkatársai ebben az évben, az erdészeti bűncselekmények ellen irányuló akcióik során.
A háttérhatalom állandó jelenléte és magyarellenes egységfront mutatkozik meg a parlamentben – hangzott el Kulcsár-Terza József parlamenti képviselő, a Magyar Polgári Párt ügyvivő elnökének csütörtöki sajtótájékoztatóján.
szóljon hozzá!