Az unitárius egyház egyik legimpozánsabb templomát százötven éve együtt építtette a két Bencéd, Kobátfalva és Székelyszentmihály gyülekezete. Az együtt megült jubileumon három, egymás mellett álló sziklával hagytak emlékjelet. Az ünnepi istentiszteleten ugyanakkor beiktatták hivatalába Tófalvi Tamás Székelyszentmihályon szolgáló unitárius lelkészt.
2019. augusztus 11., 19:302019. augusztus 11., 19:30
2019. augusztus 11., 19:552019. augusztus 11., 19:55
Fotó: Barabás Ákos
Az unitárius egyház egyik legimpozánsabb templomát százötven éve együtt építtette a két Bencéd, Kobátfalva és Székelyszentmihály gyülekezete. Az együtt megült jubileumon három, egymás mellett álló sziklával hagytak emlékjelet. Az ünnepi istentiszteleten ugyanakkor beiktatták hivatalába Tófalvi Tamás Székelyszentmihályon szolgáló unitárius lelkészt.
2019. augusztus 11., 19:302019. augusztus 11., 19:30
2019. augusztus 11., 19:552019. augusztus 11., 19:55
Fotó: Barabás Ákos
A Székelyszentmihályi Unitárius Egyházközség vasárnap ünnepelte temploma felszentelésének 150. évfordulóját. Történetük során a három gyülekezet együvé tartozott. A múlt század közepén Kobátfalva, 2006-ban pedig a két Bencéd önállósult. A hálaadást az egykori anyatemplomban tartották, és együtt hajtottak fejet a templomot építtető gondnok, Pap Sámuel emléke előtt is.
Beköszönő beszédében Tófalvi Tamás lelkész kifejezte: a jelen ünnepség szépsége nem a mában van. Jelentőségét a folyamat mutatja, amellyel idáig eljutottak. Nagyon hálás a családjának, barátainak, a gyülekezeteknek a szeretetért, a sok közös munkáért. Sokan, sokat tettek az elmúlt hónapokban; abban a majdnem hat évben, amióta Székelyszentmihályon szolgálatba állt; a templom százötven évében és hasonlóképpen az unitárius egyház létrejötte óta eltelt négyszázötvenegy esztendőben.
– összegezte a lelkész. Együtt vállalták fel, együtt akarták, és egymásért tették. A szépséges, jubiláló templom pedig arra példa minden időben, hogy összefogással, kitartással a lehetetlent is le lehet győzni. Tófalvi Tamás hiszi: a történelmi időkben élők felelőssége, hogy utat mutassanak és mederben tartsák a szeretet, a jóakaratot – az élet akkor teljes, ha békességben élünk egymással.
2013. decemberében, amikor a gyülekezetbe érkezett, a keblitanács arra kérte, hogy legyen szentmihályi. És lett. Imájában Istentől kért áldást közös ügyeikre, a következő 150 évre pedig hitet mindhárom gyülekezetnek, hogy továbbadói legyenek az elődök cselekvőkészségének, hagyatékának.
Fotó: Barabás Ákos
Gál Zoltán espereshelyettes, a Székelykeresztúri Unitárius Egyházkör jegyzője beiktató beszédében Lukács evangéliuma alapján buzdította „emberhalászatra” a beiktatandó lelkészt és a templomot megtöltő gyülekezetet. „Merjünk elrugaszkodni a parttól és Jézus szavára kivetni a hálót.” Az Ő szava beteljesedést és új életet hoz az ember számára. Intése ma is éltető erőként fog össze – ugyanaz az evangélium adja a „háló” erejét, mint 2000 éve.
Kívánva: tárja szélesre a templom kapuját, hirdesse életével a szeretet kettős parancsát, az Isten- valamint emberszeretetet; adjon lelki eledelt mindazoknak, akik éhezik és szomjazzák az igazságot és az evangélium szellemében legyen jó pásztora a rá bízott gyülekezetnek.
Fotó: Barabás Ákos
A lelkészbeiktatás után köszöntőbeszédet mondott Péter Dénes gondok, Csáki Levente kobátfalvi lelkész, az Unitárius Lelkészek Országos Szövetségének titkára és Péter Zoltán, Siménfalva község polgármestere. A volt évfolyamtársak nevében Csécs Márton Lőrinc lelkész fogalmazott buzdítást, végül pedig Kiss Gergely, a gyülekezet előző, nyugdíjas lelkésze szólt.
A templomi ünnepséget követően Tófalvi Tamás igei gondolataival, Gál Zoltán áldáskérelmével és Sorbán Enikő énekvezér, népdalénekes szólójával avatták fel a három gyülekezet, Kobátfalva, Bencéd és Székelyszentmihály sziklaszilárd lelki együvé tartozásának emlékjelét.
Fotó: Barabás Ákos
A középső kövön rögzítették a közös templomépítés jegyzőkönyvének részletét. A kis kőlap pedig Pap Sámuel templomot építtető gondnok emlékét őrzi: szinte napra pontosan százötven éve, a templom felszentelésekor a munkálatok során szétszakadt lábbelije helyett egy pár csizmát ajándékozott neki a korabeli gyülekezet.
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!