Az unitárius egyház egyik legimpozánsabb templomát százötven éve együtt építtette a két Bencéd, Kobátfalva és Székelyszentmihály gyülekezete. Az együtt megült jubileumon három, egymás mellett álló sziklával hagytak emlékjelet. Az ünnepi istentiszteleten ugyanakkor beiktatták hivatalába Tófalvi Tamás Székelyszentmihályon szolgáló unitárius lelkészt.
2019. augusztus 11., 19:302019. augusztus 11., 19:30
2019. augusztus 11., 19:552019. augusztus 11., 19:55
Fotó: Barabás Ákos
Az unitárius egyház egyik legimpozánsabb templomát százötven éve együtt építtette a két Bencéd, Kobátfalva és Székelyszentmihály gyülekezete. Az együtt megült jubileumon három, egymás mellett álló sziklával hagytak emlékjelet. Az ünnepi istentiszteleten ugyanakkor beiktatták hivatalába Tófalvi Tamás Székelyszentmihályon szolgáló unitárius lelkészt.
2019. augusztus 11., 19:302019. augusztus 11., 19:30
2019. augusztus 11., 19:552019. augusztus 11., 19:55
Fotó: Barabás Ákos
A Székelyszentmihályi Unitárius Egyházközség vasárnap ünnepelte temploma felszentelésének 150. évfordulóját. Történetük során a három gyülekezet együvé tartozott. A múlt század közepén Kobátfalva, 2006-ban pedig a két Bencéd önállósult. A hálaadást az egykori anyatemplomban tartották, és együtt hajtottak fejet a templomot építtető gondnok, Pap Sámuel emléke előtt is.
Beköszönő beszédében Tófalvi Tamás lelkész kifejezte: a jelen ünnepség szépsége nem a mában van. Jelentőségét a folyamat mutatja, amellyel idáig eljutottak. Nagyon hálás a családjának, barátainak, a gyülekezeteknek a szeretetért, a sok közös munkáért. Sokan, sokat tettek az elmúlt hónapokban; abban a majdnem hat évben, amióta Székelyszentmihályon szolgálatba állt; a templom százötven évében és hasonlóképpen az unitárius egyház létrejötte óta eltelt négyszázötvenegy esztendőben.
– összegezte a lelkész. Együtt vállalták fel, együtt akarták, és egymásért tették. A szépséges, jubiláló templom pedig arra példa minden időben, hogy összefogással, kitartással a lehetetlent is le lehet győzni. Tófalvi Tamás hiszi: a történelmi időkben élők felelőssége, hogy utat mutassanak és mederben tartsák a szeretet, a jóakaratot – az élet akkor teljes, ha békességben élünk egymással.
2013. decemberében, amikor a gyülekezetbe érkezett, a keblitanács arra kérte, hogy legyen szentmihályi. És lett. Imájában Istentől kért áldást közös ügyeikre, a következő 150 évre pedig hitet mindhárom gyülekezetnek, hogy továbbadói legyenek az elődök cselekvőkészségének, hagyatékának.
Fotó: Barabás Ákos
Gál Zoltán espereshelyettes, a Székelykeresztúri Unitárius Egyházkör jegyzője beiktató beszédében Lukács evangéliuma alapján buzdította „emberhalászatra” a beiktatandó lelkészt és a templomot megtöltő gyülekezetet. „Merjünk elrugaszkodni a parttól és Jézus szavára kivetni a hálót.” Az Ő szava beteljesedést és új életet hoz az ember számára. Intése ma is éltető erőként fog össze – ugyanaz az evangélium adja a „háló” erejét, mint 2000 éve.
Kívánva: tárja szélesre a templom kapuját, hirdesse életével a szeretet kettős parancsát, az Isten- valamint emberszeretetet; adjon lelki eledelt mindazoknak, akik éhezik és szomjazzák az igazságot és az evangélium szellemében legyen jó pásztora a rá bízott gyülekezetnek.
Fotó: Barabás Ákos
A lelkészbeiktatás után köszöntőbeszédet mondott Péter Dénes gondok, Csáki Levente kobátfalvi lelkész, az Unitárius Lelkészek Országos Szövetségének titkára és Péter Zoltán, Siménfalva község polgármestere. A volt évfolyamtársak nevében Csécs Márton Lőrinc lelkész fogalmazott buzdítást, végül pedig Kiss Gergely, a gyülekezet előző, nyugdíjas lelkésze szólt.
A templomi ünnepséget követően Tófalvi Tamás igei gondolataival, Gál Zoltán áldáskérelmével és Sorbán Enikő énekvezér, népdalénekes szólójával avatták fel a három gyülekezet, Kobátfalva, Bencéd és Székelyszentmihály sziklaszilárd lelki együvé tartozásának emlékjelét.
Fotó: Barabás Ákos
A középső kövön rögzítették a közös templomépítés jegyzőkönyvének részletét. A kis kőlap pedig Pap Sámuel templomot építtető gondnok emlékét őrzi: szinte napra pontosan százötven éve, a templom felszentelésekor a munkálatok során szétszakadt lábbelije helyett egy pár csizmát ajándékozott neki a korabeli gyülekezet.
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!