Az unitárius egyház egyik legimpozánsabb templomát százötven éve együtt építtette a két Bencéd, Kobátfalva és Székelyszentmihály gyülekezete. Az együtt megült jubileumon három, egymás mellett álló sziklával hagytak emlékjelet. Az ünnepi istentiszteleten ugyanakkor beiktatták hivatalába Tófalvi Tamás Székelyszentmihályon szolgáló unitárius lelkészt.
2019. augusztus 11., 19:302019. augusztus 11., 19:30
2019. augusztus 11., 19:552019. augusztus 11., 19:55
Fotó: Barabás Ákos
Az unitárius egyház egyik legimpozánsabb templomát százötven éve együtt építtette a két Bencéd, Kobátfalva és Székelyszentmihály gyülekezete. Az együtt megült jubileumon három, egymás mellett álló sziklával hagytak emlékjelet. Az ünnepi istentiszteleten ugyanakkor beiktatták hivatalába Tófalvi Tamás Székelyszentmihályon szolgáló unitárius lelkészt.
2019. augusztus 11., 19:302019. augusztus 11., 19:30
2019. augusztus 11., 19:552019. augusztus 11., 19:55
Fotó: Barabás Ákos
A Székelyszentmihályi Unitárius Egyházközség vasárnap ünnepelte temploma felszentelésének 150. évfordulóját. Történetük során a három gyülekezet együvé tartozott. A múlt század közepén Kobátfalva, 2006-ban pedig a két Bencéd önállósult. A hálaadást az egykori anyatemplomban tartották, és együtt hajtottak fejet a templomot építtető gondnok, Pap Sámuel emléke előtt is.
Beköszönő beszédében Tófalvi Tamás lelkész kifejezte: a jelen ünnepség szépsége nem a mában van. Jelentőségét a folyamat mutatja, amellyel idáig eljutottak. Nagyon hálás a családjának, barátainak, a gyülekezeteknek a szeretetért, a sok közös munkáért. Sokan, sokat tettek az elmúlt hónapokban; abban a majdnem hat évben, amióta Székelyszentmihályon szolgálatba állt; a templom százötven évében és hasonlóképpen az unitárius egyház létrejötte óta eltelt négyszázötvenegy esztendőben.
– összegezte a lelkész. Együtt vállalták fel, együtt akarták, és egymásért tették. A szépséges, jubiláló templom pedig arra példa minden időben, hogy összefogással, kitartással a lehetetlent is le lehet győzni. Tófalvi Tamás hiszi: a történelmi időkben élők felelőssége, hogy utat mutassanak és mederben tartsák a szeretet, a jóakaratot – az élet akkor teljes, ha békességben élünk egymással.
2013. decemberében, amikor a gyülekezetbe érkezett, a keblitanács arra kérte, hogy legyen szentmihályi. És lett. Imájában Istentől kért áldást közös ügyeikre, a következő 150 évre pedig hitet mindhárom gyülekezetnek, hogy továbbadói legyenek az elődök cselekvőkészségének, hagyatékának.
Fotó: Barabás Ákos
Gál Zoltán espereshelyettes, a Székelykeresztúri Unitárius Egyházkör jegyzője beiktató beszédében Lukács evangéliuma alapján buzdította „emberhalászatra” a beiktatandó lelkészt és a templomot megtöltő gyülekezetet. „Merjünk elrugaszkodni a parttól és Jézus szavára kivetni a hálót.” Az Ő szava beteljesedést és új életet hoz az ember számára. Intése ma is éltető erőként fog össze – ugyanaz az evangélium adja a „háló” erejét, mint 2000 éve.
Kívánva: tárja szélesre a templom kapuját, hirdesse életével a szeretet kettős parancsát, az Isten- valamint emberszeretetet; adjon lelki eledelt mindazoknak, akik éhezik és szomjazzák az igazságot és az evangélium szellemében legyen jó pásztora a rá bízott gyülekezetnek.
Fotó: Barabás Ákos
A lelkészbeiktatás után köszöntőbeszédet mondott Péter Dénes gondok, Csáki Levente kobátfalvi lelkész, az Unitárius Lelkészek Országos Szövetségének titkára és Péter Zoltán, Siménfalva község polgármestere. A volt évfolyamtársak nevében Csécs Márton Lőrinc lelkész fogalmazott buzdítást, végül pedig Kiss Gergely, a gyülekezet előző, nyugdíjas lelkésze szólt.
A templomi ünnepséget követően Tófalvi Tamás igei gondolataival, Gál Zoltán áldáskérelmével és Sorbán Enikő énekvezér, népdalénekes szólójával avatták fel a három gyülekezet, Kobátfalva, Bencéd és Székelyszentmihály sziklaszilárd lelki együvé tartozásának emlékjelét.
Fotó: Barabás Ákos
A középső kövön rögzítették a közös templomépítés jegyzőkönyvének részletét. A kis kőlap pedig Pap Sámuel templomot építtető gondnok emlékét őrzi: szinte napra pontosan százötven éve, a templom felszentelésekor a munkálatok során szétszakadt lábbelije helyett egy pár csizmát ajándékozott neki a korabeli gyülekezet.
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
A harmadfokú hőségriasztás következtében az év eddigi legforróbb napján vagyunk túl. Bár a délutáni órákban úgy tűnt, hogy viharok váltják a kánikulát, ez végül nem következett be.
Lakóháznál keletkezett tűz vasárnap este Sóvárad főutcáján, ahol javak váltak a lángok martalékává, ugyanakkor az épület tulajdonosa enyhébb füstmérgezést szenvedett – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) vasárnap közzétett adatai szerint az idei első negyedévben a romániai kereskedelmi szálláshelyek 390 900 külföldi turistát fogadtak, akik összesen 1,488 milliárd lejt költöttek el.
A rendkívüli hőség miatt 35 megyében korlátozzák hétfőn és kedden a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
Jégeső, heves széllökések (55-60 km/h), csapadék (15-20l/m²) ugyanakkor villámlások várhatók vasárnap délután több településen – figyelmeztet a Hargita megyei katasztrófavédelem.
A kormányzati megszorítások lecsapódásaként az eddiginél sokkal szerényebb körülmények között és a megszokott nyári időponttól eltérően ősszel szervezik meg a Székely Vágta idei, 15. kiadását.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
szóljon hozzá!