
Átlagosan napi száz ember ment a szentegyházi erdőbe gyümölcsöt és gombát gyűjteni. Illusztráció
Fotó: Sándor Csilla
Közel két és fél ezer jegyet adott el a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület azoknak a gyűjtögetőknek, akik a hozzájuk tartozó erdőrészeken szedtek erdei gyümölcsöket és gombát. Noha akadtak nehézségek, összességében eredményes volt az akció, sikerült visszaszorítani a törvénytelenségeket. A jegyekből származó bevételt az erdőőrzés megszervezésére, valamint új fák ültetésére fordítják.
2017. augusztus 31., 09:452017. augusztus 31., 09:45
Noha azt pontosan nem lehet tudni, hányan szedtek erdei gyümölcsöket és gombát a Hargita Szentegyházához tartozó részén, de közel kétezer-ötszázan váltottak jegyet. Személyes adataikat és autóik rendszámát is feljegyezték, hogy ezt legálisan tehessék – fejtette ki lapunknak Lőrincz Csaba, a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület alelnöke. A gyűjtögetőknek legalább hetven százaléka más településről érkezett. Kezdetben nehezen fogadták el az ellenőrzést, de végül nem voltak komolyabb nézeteltérések. Számukra is hasznos volt, mert igazolni tudták ottlétük célját, hiszen a hatóságok rendszeresen tartottak ellenőrzéseket a kaszálókon és más területeken.
Fontos volt ellenőrizni, hogy kik járnak az erdőben, hiszen a korábbi években rengeteg visszaélés történt – mondta az idén bevezetett akcióról az alelnök. Hozzátette, korábban gyújtogatásra és szemetelésre is számos példa volt, a tettesek pedig sosem kerültek kézre. „Többnyire idegenek jártak az erdőbe, és azt hitték, hogy bármit megtehetnek.
Voltak olyanok is, akik beköltöztek régi erdészházakba, s az sem volt normális” – tette hozzá. A gyűjtögetők személyes adatainak feljegyzése is hatásosnak bizonyult a nagyobb gondok elkerülésében. Szemetet viszont így is hagytak maguk után az emberek, ezt a szervezet tagjai takarították össze.
Most a szeder érik. Lehet, hogy ennek leszedését is jegyvásárláshoz köti az egyesület
Fotó: Barabás Ákos
Legtöbben fekete áfonyát gyűjtöttek az erdőben, de sokan kerestek piros áfonyát, málnát és gombát is – tudtuk meg az egyesület alelnökétől. Érdekes volt, hogy
„Ők jó partnerek voltak, információkkal és mással is segítették az egyesület munkáját” – értékelt Lőrincz.
Most egyébként a szedernek van szezonja, így a szervezet azon gondolkodik, hogy újból megszervezi a jegyeladást a Hargitára vezető utakra.
Fotó: Sándor Csilla
A legégetőbb feladat az újraerdősítés, valamint a meglévő fák őrzésének megoldása, éppen ezért erre a célra fordítják a nyáron eladott jegyekből származó bevételt – közölte Lőrincz Csaba.
– fogalmazott. Egyébként a tulajdonosoknak kedvezett a módosult erdőtörvény is, amely kötelezővé teszi az erdők őrzését, függetlenül attól, hogy tisztázottak-e vagy sem a tulajdonjogok. Már folynak a tárgyalások a brassói erdőőrséggel, és úgy néz ki, hogy a csíki erdészet vállalja el a munkát Szentegyházán. A hatóságok egyébként felszólításokat is küldenek a gazdáknak, hogy mielőbb tisztázzák a területek tulajdonjogát.
Megterhelő munka
Az egyesület tagjai önkéntesekből álló csapatokat szerveztek, amelyek július végétől öt héten át árulták a személyenként hét lejért kiváltható napijegyeket az erdőbe vezető utak mentén. Erről a helyi hatóságokat is értesítették – számolt be Lőrincz Csaba. Az önkénteseknek nem volt könnyű dolguk, hiszen hetente legalább egy alkalommal már hajnali négykor a helyszínen kellett lenniük, kiadták a jegyeket, majd onnan mentek be munkahelyükre. Egyébként az akció előtti hetekben fel sem engedték a gyűjtögetőket az erdőbe, hogy ne szedjék le a félig érett gyümölcsöket.
Négy személy lezuhant szombaton egy szakadékba a Bucsecs-hegységben, a mentésen dolgozó hegyimentők segítésére két helikoptert küldött a katasztrófavédelmi felügyelőség.
Megható egyházi ünnepre gyűlt össze szombaton kora délután Csobotfalva: Csibi Levente első szentmiséjén közel nyolcvan pap vett részt, a hívek pedig együtt adtak hálát a közösség új papi hivatásáért.
Tavaly 5323 személy szenvedett munkabalesetet Romániában, ami 11,4 százalékkal kevesebb az előző évhez képest.
Több légi célpontot észlelt a védelmi minisztérium radarrendszere a román légtér közelében, szombaton hajnalban.
Elsőfokú, sárga jelzésű viharriasztást adott ki vasárnapra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM), amely részben Kovászna megyét is érinti.
Munkalátogatást tett pénteken az erdélyi autópálya Kolozs és Szilágy megyei építkezésein Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök, aki a kivitelezés előrehaladását ellenőrizte, és egyeztetett a beruházásban részt vevő vállalatok képviselőivel
Ittas vezetés közben kaptak rajta két férfit a rendőrök pénteken, ugyanakkor egy jogosítvány nélkül vezető sofőrt is lefüleltek.
Az egyedül élő idősek mellett egyre több „jóakaró” jelenik meg, aki kihasználja, kifosztja őket – figyelmeztet Csata Éva, a HIFA Egyesület elnöke, aki nyílt levélben fordult a külföldön élőkhöz, kérve, figyeljenek jobban oda itthon lévő szeretteikre.
Fagypont alá esett a hőmérséklet péntekre virradóan az Omu-csúcson, ahol csütörtökön fehérbe is borult a táj. Pedig még napokkal ezelőtt az elviselhetetlen kánikulára panaszkodtunk...
Halálra gázolt a vonat pénteken a medgyesi állomáson egy 70 éves férfit.
szóljon hozzá!