Erdőben történt ellenőrzés utáni rendőri intézkedés és a kirótt bírság jogosságát vitatja egy csíkdánfalvi férfi. Pál Joachim nem érti, miért bilincselték meg, majd kapott bírságot az általa szállított faanyaghoz szükséges kísérőlevél hiánya miatt, mert a dokumentum kiadásáról korábban megegyezett az erdésszel. A rendőrség szerint a büntetés jogos, a hatóságok pedig korábbi kihágásért is eljárást folytatnak a férfi ellen.
2011. november 21., 15:462011. november 21., 15:46
2011. november 21., 15:572011. november 21., 15:57
Pál Joachim vitatja az intézkedést és a bírság jogosságát
Az eset november 8-án, kedden történt, ekkor vitte hazafelé az erdőről a történetben szereplő, saját területéről származó fát Pál Joachim, egy erdőkitermelésben használt csuklós traktor (TAF) segítségével. „Legalább fél éve le volt bélyegezve és ki volt vágva a fa, le volt húzva az út mellé. Azon a hétfőn szóltam az erdésznek, hogy elvinném a fát, aznap vagy kedden, amikor kapok szállítóeszközt. Az erdésznek telefonon szóltam kedden, november 8-án, hogy most hozom a fát, és megbeszéltük, hogy találkozunk az úton két órakor és adja a szállításhoz szükséges kísérőlevelet. Amikor jöttünk lefelé a fával, megállított az erdész, a közbirtokosság elnöke három rendőrrel együtt, hogy nincs kísérőlevelem. Én mondtam az erdésznek, hogy ti bélyegeztétek le és azt mondtad, adod a kísérőlevelet is. Az erdész azt mondta, nem tud kiadni kísérőlevelet, mert az érték-megállapítási akta érvényessége lejárt. Közölték, hogy a fát elkobozzák, és a közbirtokosság udvarára kell vinni. Én ezt nem akartam, mert az az én fám. A három rendőr lenyomott a porba, megbilincseltek. Az egyikük pisztollyal fenyegetett azelőtt, azt kiabálta, azt akarod, hogy lelőjelek, vagy szétlőjem a gumiabroncsokat?” – elevenítette fel a történteket a férfi.
Bírság és fellebbezés
A fát elvitték a közbirtokosság udvarára, Pál kapujára pedig kitűztek egy 2000 lejes pénzbírságról szóló értesítőt. A történet folytatása, hogy a férfi egy hétre rá megkapta az erdészeti hivataltól a szállításhoz szükséges kísérőlevelet. Mint elmondta, ebben 8,92 köbméter fa szerepel, illetve még 3 köbméter, amit a kísérőlevél szerint egy szalagfűrészhez szállítottak. Pál Joachim szerint ez bizonyítja, hogy az érték-megállapítási dokumentum érvényessége nem járt le, és ezt a kísérőlevelet akkor is megkaphatta volna, amikor a fát szállította. Mint mondta, megfellebbezi a bírságot a törvényszéken, és azért is panaszt emel, hogy a nevét, becsületét megsértették, méltatlanul bántak vele a rendőrök, valamint amiért nem adták ki a kísérőlevelet.
A dánfalvi Márton Attila Pál Joachimmal együtt szállította a kitermelt fát, így szemtanúja volt a történteknek. „Meg volt beszélve, hogy hozza az erdész a bárcát, de nem bárcával jött, hanem a rendőrséggel. Amikor Jováki kezdte mondani az igazát, a rendőr megfenyegette, pisztollyal akarta kilőni a jármű gumiabroncsait, majd lefogták és megbilincselték” – mondta el kérdésünkre a szemtanú.
A Csíki Közbirtokossági Erdészeti Hivataltól megtudtuk, Pál Joachim panaszt tett az ügyben a brassói Területi Erdészeti és Vadállományi Felügyelőségnél is, ám a vizsgálat befejezéséig ők nem kívánnak nyilatkozni.
A panaszos ellen más eljárás is folyik
Az erdészeti felügyelőség szerint egyetlen szállítmányt sem lehet elindítani a kísérőlevél nélkül. Az iratok alapján Pál a kibélyegzett 20,75 köbméternyi fából korábban négy alkalommal vitt el szekérrel, a megmaradt mennyiséget, 8,92 köbmétert pedig egyszerre akarta elszállítani. Az erdészeti felügyelőségen nem ismeretlen a panaszos, akinek fafeldolgozó cége van, a vállalkozás a hivatal nyilvántartása szerint jelenleg törvénytelenül működik, mert egy ideje elmulasztotta jelenteni a havi faforgalmat, amit a törvény előír, és ezért jelentős összegű bírság is kiróható. Ugyanakkor nem illeti meg a kísérőlevél használatának joga sem a céget.
Pál panaszában két vágtér helyzetére is felhívja a figyelmet. A felügyelőség adatai szerint az egyik vágtéren 2007-ben kapott a cége kitermelési engedélyt, amelyet később megújítottak. Mivel a törvény által előírt néhány hónap helyett három év alatt sem ért véget a kitermelés és a vágtér helyreállítása, az erdészet megbírságolta őt. A büntetést megfellebbezte, de ezt a fellebbezést a bíróság elutasította. Az elmúlt évben egy ellenőrzés során kibélyegezetlen csutakokat is találtak egy területen, és 4500 lej értékű kárt állapított meg az erdészet – emiatt eljárás folyik Pál ellen.
Kísérőlevél nélkül nem lehet szállítani
A Hargita Megyei Rendőr-felügyelőség szóvivője, Gheorghe Filip szerint az ellenőrzés idején a panaszos egyértelműen nem rendelkezett a szükséges szállítási dokumentummal, ezért pedig a törvény bírságot ír elő, illetve a fát elkobozzák és a vizsgálat lejártáig megőrzésre elszállítják. „Nem lehet szóbeli egyezségekre hivatkozni ilyen esetben. Az érintettnek is tudnia kellett, hogy nem indulhat el a szállítmánnyal dokumentum nélkül. A vizsgálat befejeztével, amennyiben tisztázódik, hogy a faanyag elszállításához joga van annak, akitől elkobozták, ezt minden esetben visszaszolgáltatják” – közölte a szóvivő.
Az önkormányzat is bírságolt
A csíkdánfalvi önkormányzat egyik határozata szerint az erdei utakon tilos az egytengelyes járművekkel fát szállítani, mert így túl nagy a súlyterhelés, és jelentős károkat okoz, az utakat pedig fel is újították. Pál Joachim esetében egy ilyen kihágást állapítottak meg – tudtuk meg Süket Jenő csíkdánfalvi polgármestertől, aki november 8-án jelen volt az erdei úton történt ellenőrzésnél.
„Két éve már, hogy érvényben van ez a határozat, azelőtt az volt, hogy az esős időszakokban tavasszal-ősszel volt ez tilos. Van még más fafeldolgozó cég a községben, ők megértették, alkalmazkodtak, és nem használtak ilyen járműveket. Korábban idegeneket is értünk tetten az erdőben, egytengelyes járművel, azok is leürítették a fát, majd más szállítóeszközzel elvitték. Egyedül ő nem értette meg, ezért a kihágásért 500 lejes pénzbírságot róttunk ki, amit 30 napon belül ki kell fizessen” – mondta a polgármester, hozzátéve, nem első eset, hogy a férfit kihágáson érték.
Pál Joachim ezt nem vitatja, viszont egy kérdésre kitartóan keresi a választ: miért nem adták ki időben azt a kísérőlevelet, amelyet egy héttel később megkapott az erdészettől.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
szóljon hozzá!