Székely Lajos
Fotó: Haáz Vince
A Csitszentivánra látogatók lépten-nyomon találkoznak a helyi fafaragókör munkáival. A településen már 17 éve tanítják a kicsiket és nagyokat faragni, így alig akad olyan helybéli gyermek, aki ne fogott volna vésőt a kezébe. A faragókör vezetőjét, Székely Lajos tanár urat a kezdetekről, a munkáikról és a nemrég zárult alkotótáborról kérdeztük.
2018. augusztus 02., 15:022018. augusztus 02., 15:02
2018. augusztus 02., 16:052018. augusztus 02., 16:05
A faragókör tevékenysége 2002-ben kezdődött, amikor Bandi Dezső iparművész elindított egy tanfolyamot Csittszentivánon, hogy megismertesse a helyi gyermekekkel a fafaragás technikáját.
„Bandi Dezső szívesen eljött közénk és látva a gyermekek kitartását, hozzáállását, érdeklődését, rendszeresen kijárt, oktatta őket 2005-ig. Halála után tovább folytattuk ezt a tevékenységet, úgy gondoltuk, hogy tovább kell vinnünk a fáklyát, és
Egy egyesületet hoztunk létre, amelynek keretén belül pályázni tudtunk, és mivel az utolsó település volt ahol elkezdte az oktatást, Bandi Dezsőről neveztük el. A fafaragó tevékenység heti rendszerességgel működik nem csak helyi, de környékbeli gyermekeknek is. A faragásba minden helyi gyermek belekóstol és aztán vannak akik maradnak” – emlékszik vissza a kezdetekre Székely Lajos.
A mintakincset amiből a csittszentiváni faragók dolgoznak még Bandi Dezső gyűjtötte élete során. Ezek visszaköszönnek a kis mesterek munkáiról is. Hogy csak Szentivánon maradjunk, az ők keze munkáját dicsérik a faluban látható kültéri padok, a két világháborúban hősi halált halt helyi lakosok tiszteletére készített emlékmű, a már elhunyt tanárok emlékére faragott kopjafa és a település első írott említésének ünnepélyére állított emléktábla. „A gyermekek a Dezső bácsitól tanult mintákat próbálják megfaragni. Ez által úgy gondolom, hogy a művészetet is jobban értékelik és a munkát is tisztelik.
– állítja a kis faragók mestere.
Több meghívásnak is eleget tesznek a csittszentiváni faragók évente, más települések eseményein vesznek részt, ahol a nagyobbak már oktatóként szerepelnek és megpróbálják tovább adni a népi mesterségnek ezt a formáját. Helyi szinten az idén már a 16. kézműves fafaragótábort szervezték meg, ahová olyan gyermekeket hívták meg a környező településekről, akik szintén művelik ezt a szép foglalkozást.
Fotó: Haáz Vince
„Minden év júliusának első hetében szervezzük a tábort, ebben az évben nagy volt az érdeklődés, 60 gyermek vett részt. Az idén kivételes év volt mert csak fafaragó tábor zajlott, jelen volt Bálint József faszobrász Magyarországról, és Szatmárnémetiből Kóter László láncfűrészes-fafaragó, akik kültéri alkotásokat készítettek arra gondolva, hogy a nagyobb gyermekek talán kedvet kapnak hozzá és megtanulják ezt a faragási technikát.
– tudtuk meg a faragókőr vezetőjétől.
Székely Lajos elmondta még, hogy egyforma arányban vesznek részt a faragótanfolyamokon lányok és fiúk, vakációban és téli időszakban nem csak a heti kijelölt két alkalommal de többször is találkoznak. A fiatalok vágynak az ilyen közösségre és ez egy jó közösségformáló tevékenység számukra.
Sokan a tanítványok közül elvégezték a faipari szakközépiskolában az asztalos szakmát vagy a faragási szakot. Van aki kitart ezen a téren és hobbiként otthon folytatja, különböző használati tárgyakat
készítenek és azokat olyan népművészeti motívumokkal díszítenek, amiket a körön tanultak. Készítenek kulcstartókat, csillárokat, polcokat és egyebeket, a kicsik a munkáikat ajándékba adják szüleiknek, nagyszüleiknek, rokonaiknak.
„A helyi önkormányzat messzemenően támogatja ezt a tevékenységet, kiállításokat szervez
helyiséget-, faanyagot biztosít.
Az itt készült alkotásokat évente többször is kiállítják Marosvásárhelyen, és tagjai vagyunk a Maros-mezőségi Művésztelepnek is, Mezőmadarason, Mezőbándon, Mezőbergenyében, Mezőpanitban szerveznek művésztáborokat ahol mi is megjelenünk. Nagy előny, hogy miután megalapítottuk az
egyesületet pályázni tudunk – zárta gondolatait Székely Lajos.
Négy méterrel is kevesebb a Szépvízi víztározó vízszintje a teljes töltöttségi szinthez képest. Ha a hosszantartó szárazság továbbra is fennállna, akkor akár korlátozhatják a nyers víz kitermelését a regionális vízszolgáltató Harvíz Rt.-nek.
Személyes iratokat és 1550 eurót tartalmazott a pénztárca, amelynek eltűnéséről november 10-én értesítette a rendőrséget egy sepsiszentgyörgyi férfi. A lopott pénztárca kilenc nap után hiánytalanul került vissza a gazdájához.
Elkezdődtek az előkészületek a gyergyószentmiklósi Szent Miklós Napokra, de a városünnep csak egy lesz a decemberi közösségi események sorában. Idén is sok rászoruló karácsonyát szeretnék szebbé tenni.
Várhatóan januárban lezárulhat Borboly Csaba, a Hargita megyei tanács alelnöke és tizenkét másik személy ellen 2013-ban indult büntetőper. A bíróságnak azután kell előkészítenie az ítéletet és kihirdetnie azt.
Bűnvádi eljárás indult két háromszéki fakitermelő cég ellen, amelyek székhelyén és munkapontjain tegnap átfogó házkutatásokat is végeztek a hatóságok.
Ebben a szezonban is a Kovászna megyei Út és Híd Rt. biztosítja a megyei utak téli karbantartását – tájékoztat a megyei önkormányzat sajtóirodája. A téli hónapokban tilos a Vadas-tetőn való közlekedés.
Népzenére és néptáncra lettek figyelmesek szerda délután azok a marosvásárhelyiek, akik épp a Nemzeti Színház előtti téren jártak. Az Ifjú Zenebarátok Napja alkalmából szervezett rövid flashmobot a Maros Művészegyüttes.
Kulturális és művészeti eszközökkel oldják azt a bemerevedett, feszült helyzetet, amit Erdélyben az autonómia szó kivált. Erről szól az Őshonosok a hazában című projekt.
Megmentették az enyészettől és közösségi célokra használják Marosszentgyörgyön a Máriaffi-kastélyt, amelynek hivatalos megnyitója szerdán volt, egybekötve egy interaktív kiállítással. Olyan hellyé vált a kastély, amelyet érdemes meglátogatni.
November utolsó hétvégéjén lesz az idei adventi Portéka Székelyudvarhelyen. A helyi termelők kétnapos vásárára körül néhány kisebb változtatást eszközölt a városháza.
szóljon hozzá!