Az átoltottság országosan nem sokkal haladja meg a 26 százalékot. Ételjegyeket és pénznyereményeket is bevet az arány növelése érdekében a kormány
Fotó: MTI/Balogh Zoltán
A háziorvosok lakhelyükön is beolthatják az oltást igénylő személyeket, ugyanakkor a járóbeteg szakrendelőkben dolgozó orvosok is immunizálhatják az oltást igénylőket. A mozgáskorlátozott idősek és betegek otthonukban történő beoltását mindeddig a közegészségügyi igazgatóság mobil oltócsoportjai végezték el, és ez a jogosultságuk megmarad. Az oltást igénylők egy új rendelet értelmében 100 lejes ételjegyre is számíthatnak, továbbá októbertől a vakcinalottón pénznyereményekben is részesülhetnek. Tar Gyöngyi szerint több ok miatt is szomorú, hogy ilyen eszközökre van szükség az immunizálás ösztönzésére.
2021. szeptember 02., 09:032021. szeptember 02., 09:03
2021. szeptember 02., 12:202021. szeptember 02., 12:20
Péntektől alkalmazzák azt a múlt szerdai kormányülésen elfogadott rendeletet, amely lehetővé teszi, hogy a háziorvosok lakhelyükön oltsák be az oltást igénylő személyeket. A kabinet a teljes immunizálásért 60 lejes szolgáltatási díjat hagyott jóvá, ezt az egészségbiztosítási pénztártól kapják meg az intézménnyel szerződéses viszonyban álló háziorvosok. A járóbeteg szakrendelőkben dolgozó orvosok is lehetőséget kaptak az immunizálásra, ők ezért 40 lejes szolgáltatási díjat kapnak. A háziorvosi rendelőkben történő immunizálást már korábban jóváhagyták, ezzel a lehetőséggel továbbra is élhetnek az oltást igénylők.
A háziorvosoknak már eddig is lehetősége volt otthonukban beoltani az oltást igénylőket, főként a mozgáskorlátozott időseket és betegeket, annyi változott most, hogy ezért pénzt is fognak kapni.
– mondta Tar Gyöngyi. A Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság vezetője ugyanakkor elmondta, mindeddig az igazgatóság mobil oltócsoportjai oltották be azokat, akik nem tudtak eljutni az oltóközpontokba, és ezt továbbra is megtehetik, de szeretné, ha a lakhelyi immunizálásokat átvállalnák a háziorvosok, hogy megoszoljon a feladat, és a közegészségügyi igazgatóság munkatársai a csoportos oltásokat tudják elvégezni intézményekben, gazdasági egységekben, illetve majd az iskolákban.
Az átoltottság növelése érdekében a kormány a lakosság esetében is elfogadott egy ösztönző jellegű intézkedést. Amint a hétfőn elfogadott sürgősségi kormányrendelet megjelenik a Hivatalos Közlönyben, az oltást igénylők 100 lejes érkezési utalványt kapnak, miután megkapták az oltást – mindkét adagot (az egyadagos Johnson&Johnson vakcina esetében már az első után). Étkezési utalványt a korábban beoltottak nem kapnak, csak azok, akik a rendelet érvénybe lépése után jelentkeznek az immunizálásra.
A gazdasági minisztérium a 2021-es évet illetően e célra 15 millió lejes pénzalap elkülönítésére tett javaslatot.
Az intézkedések hatékonyságára vonatkozó kérdésünkre Tar Gyöngyi elmondta, nem tudja megítélni, hogy az ételjegyek és pénznyeremények ösztönözni fogják-e a lakosság beoltatlan részét az oltás felvételére, de két ok miatt is szomorúnak tartja, hogy ilyen eszközökhöz kell folyamodni:
Egyrészt azért, mert akik majd ennek hatására oltatják be magukat, nem az egészségük védelme érdekében, hanem az utalvány miatt, illetve a nyeremény reményében teszik azt, ami egyértelműen arra utal, hogy nálunk nagyon alacsony az egészségértés szintje (az, hogy az emberek milyen szinten képesek az egészségükkel kapcsolatos információkhoz hozzájutni, azokat megérteni és alkalmazni).
Másrészt azért is szomorú, mert „rávilágít a gazdasági fejlettségi szintre is: ha valaki eddig nem oltatta be magát, mert nem érezte fontosnak, de egy ételjegyért megteszi, az azt jelenti, hogy nagyon kell neki az az ételjegy”
– vélekedett a megyei kegészségügyi igazgatóság vezetője.
Letette a hivatali esküt vasárnap reggel az alkotmánybíróság három új bírája, Mihai Busuioc, Asztalos Csaba és Dacian Cosmin Drago
Arad megyére is kiterjesztették a hatóságok a Maros megyei Mezőméhesen történt gyújtogatás és gyilkosság elkövetésével gyanúsított Emil Gânj keresését.
Nem szokványos látvány ami egy jégeső után maradt július 12-én a Neamț megyei Vânători-Neamț faluban és környékén.
A koalíciós pártoknak tárgyalóasztalhoz kell ülniük és sokkal komolyabban meg kell vitatniuk, hogy kinek mekkora részt kell vállalnia a deficitcsökkentés terhéből – véli a Szociáldemokrata Párt (PSD) főtitkára, Paul Stănescu.
Bármilyen nőgyógyászati műtétet el tudnak végezni a csíkszeredai kórházban, hiszen rendelkezésre áll a tudás és a felszereltség. A nőgyógyászat kérdéseiről, a szűrővizsgálatokról és a műtéti lehetőségekről dr. Horvát Zalán szakorvos beszélt.
Múlt héten elhagyta a bűvös 1 milliós nézőszámot a Hogyan tudnék élni nélküled?. Ehhez a számhoz az erdélyi nézők, mint egy 120 ezer nézővel járultak hozzá.
Megválasztották Ilie Bolojant a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé az alakulat szombati rendkívüli tisztújító kongresszusán.
Sok romániai alkalmazott nemcsak a pénz, hanem a lelki nyugalom miatt váltana munkahelyet. Egy friss felmérés szerint többségük elégedetlen a jelenlegi fizetésével, és komoly pszichés nyomás nehezedik rájuk.
Az elnök a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli tisztújító kongresszusán mondott beszédében rámutatott, Romániának van jövője, és ez nem 20-30 év múlva, hanem várhatóan 2-3 évig tartó korrekciós időszak lejártával érezhető lesz.
Egy 32 éves motoros életét vesztette, és egy 15 éves fiatalkorú megsérült egy súlyos közúti balesetben szombat hajnalban a Kolozs megyei Magyarkapus településen.
4 hozzászólás