Fotó: Veres Nándor
A szakiskolákban végző, szakmát tanuló végzősök többsége továbbra is külföldön néz munkalehetőség után, holott jó ideje erőteljes kampány zajlik a hazai munkavállalás népszerűsítése mellett a térségben.
2018. május 06., 09:092018. május 06., 09:09
2018. április 19., 20:062018. április 19., 20:06
Az elmúlt évek irányvonala egyértelműen azt mutatta, hogy a csíkszéki szakiskolások döntő többsége a ballagást követően külföldön vállalt munkát. Arra voltunk kíváncsiak, hogy ez a negatív trend változott-e az utóbbi időben, hiszen számtalan politikus lobbizott már a szakiskolai oktatás, illetve az egyre nagyobb méreteket öltő szakemberhiány orvoslása érdekében, sőt
Kajtár Csaba, a csíkdánfalvi Petőfi Sándor Iskolaközpont igazgatója szerint még várat magára a változás, ami a szakiskolások iskola utáni, itthoni elhelyezkedését illeti.
– magyarázta az intézményvezető. A tapasztalat viszont azt mutatja – folytatta –, hogy többen is rövid időn belül hazajönnek, „rájönnek, hogy ott sincs kolbászból a kerítés”.
„Több volt diákunkkal is beszélgettem, akik arról számoltak be, hogy nem mindig kapták meg kint a megígért fizetségüket, miután abból levontak mindenféle adót. Ekkor a fiatalok számot vetettek, s mérlegelniük kellett, hogy itthon jobb megélhetés után nézni vagy idegenben lenni, s sokszor reggeltől estig dolgozni” – fogalmazott. Az igazgató úgy véli, az idei végzősök kivételek lesznek e tekintetben.
A külföldi munka vonzerejéről Kajtár Csaba a következőképp vélekedik: „Mi lát az iskolás diák? A nála néhány évvel idősebbek ünnepek alkalmával hazajönnek külföldről. Van egy jobb autójuk, ami már lehet, hogy tizenéves, viszont nincs olyan rossz állapotban, illetve, hogy pénze is van az illetőnek. Ilyen-olyan szórakozóhelyeken csak a kinti lét jó oldalát mesélik el a nagyobbak, a rosszat nemigen. S akkor az itteni fiatal azt látja, hogy milyen jó kint. Nem csoda, hogy nagy a vonzerő ebbe az irányba” – emelte ki az igazgató, hozzátéve viszont, hogy
Szén Jánost, a csíkszeredai Kós Károly Építőipari Szakközépiskola igazgatóját is ebben a témakörben kérdeztük, aki szerint mivel a térségben jelenleg is nagyon csekély az építőipari beruházások száma, a diákjaiknak sok esetben lehetőségük sincs itthon maradni, ha a tanult szakmájukban szeretnének elhelyezkedni.
– vázolta. Ugyanerről számolt be Györffy Ildikó, a csíkszeredai Székely Károly Szakközépiskola igazgatója is, aki a tavalyi összesítésüket hozta fel példaként, miszerint a szakközépiskolás diákjaik 67 százaléka, a szakiskolásoknak pedig több mint 70 százaléka vándorolt ki. „Nem látom, hogy változott volna a helyzet az utóbbi években, habár a cégek részéről van ajánlat a végzősök fele. Abban az esetben marad a diák, ha jó fizetést kap itthon” – húzta alá.
Márk Csucsi Róbert, a Csíki Vállalkozók Egyesületének elnöke szerint habár már egy ideje zajlik egy erőteljes kampány szakoktatás népszerűsítése mellett Hargita megyében, hosszútávú következtetéseket még egyáltalán nem lehet levonni azzal kapcsolatban, hogy megfordult volna a negatív kivándorlási trend. „Úgy vélem, ennek a kampánynak a nagy hiányossága, hogy nincsen mérve, nincsen pályakövetés ez irányba” – húzta alá, hozzátéve, hogy a megyei piaci környezetet figyelembe véve egyértelműen nincs előrehaladás e téren.
Miklós Csaba, a Hargita Megyei Tanfelügyelőség szakoktatásért felelős tanfelügyelője úgy látja, nem könnyű ezt a folyamatot megállítani, más irányba terelni, hiszen rengeteg olyan tényező van, amely nem föltétlenül az iskoláktól a tanügyi környezettől függ. Ezzel ellenben megemlítette, azáltal, hogy a diákok a tanulmányaik alatt gyakorlatoznak egy cégnél, nagy az esély, hogy később alkalmazzák is őket. Sokan pedig élnek is a lehetőséggel.
Bomlásnak indult holttestet találtak Marosvásárhelyen a Megyei Sürgősségi Klinikai Kórház mögötti erdős részen. Az 57 éves hajléktalan nő ügyében szándékos emberölés gyanújával indított nyomozást a rendőrség.
Új helyszínen várja csütörtöktől a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház a fizioterápiára érkező betegeket.
Fábián Ernő filozófus, közíró és pedagógus születésének kilencvenedik évfordulójára emlékeznek október 25-én Kovásznán. Az eseményt Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesület és Népfőiskola szervezi.
Rekord értékű, további befektetőket is vonzó beruházás megvalósítása veszi kezdetét rövidesen Sepsiszentgyörgyön, a szépmezői ipari parkban. A termelő vállalatok számára épülő csarnokok alapkőletételén Gulyás Gergely miniszter is tiszteletét tette.
A székelyudvarhelyi Admasys RO SRL, a 3D nyomtatási és szkennelési technológiák területén országosan is jelentős szereplő, idén is megszervezte Nyílt napját, melyen a 3D nyomtatási piac gyártói is magas szinten képviseltették magukat.
Előbb 24 órára vették őrizetbe, majd miután újabb bűncselekményt követett el, előzetes letartóztatásba került egy 15 éves marosvásárhelyi fiú veszélyes tárgyak jogellenes birtoklása és használata miatt.
Megkezdi a fűtés- és energiaellátási támogatásról szóló kérések begyűjtését csütörtöktől Tusnádfürdő polgármesteri hivatala.
Vizsgálatot rendeltek el a Maros Megyei Mentőszolgálatnál, ahol egy orvost azzal gyanúsítanak, hogy nem volt hajlandó elmenni egy sürgősségi esethez, mert lejárt a munkaideje. Az idős páciens végül megfulladt és meghalt.
Megváltoztak a fogyasztói szokások, nem úgy fogy a krumpli, ahogy azt a termelők szeretnék, de alkalmazkodnak az új körülményekhez. Gyengébb a tavalyinál az idei burgonyatermés Hargita megyében, de a minősége legalább jó.
3 hozzászólás