Kéz a kézben dolgoztak a szakácsok. Az eredmény nem maradt el
Fotó: Erdély Bálint Előd
Januártól már nem csak a Székelyhonon olvashatnak a Karácsony József által készített finomságokról, ugyanis a séf kamerák elé állt, így már a Főnix Konyha tévés műsorában is ő mutatja be a recepteket, elődjét, Bándi Sándor Domokost váltva. Éppen ezért most rendhagyó módon mindkét szakember felöltötte a szakácsruhát, és „egymás keze alá dolgozva” növendék bélszínből készítettek ünnepi ebédet.
2019. december 18., 14:172019. december 18., 14:17
Nagy volt a sürgés-forgás a Főnix Konyha legutóbbi forgatásán, hiszen a műsorok szempontjából új, ám olvasóink által már jól ismert szakács állt a kamerák elé, életében először. A feszültség oldása és a váltás gördülékenysége érdekében ezúttal elődje, Bándi Sándor Domokos is segédkezett Karácsony Józsefnek az ünnepi étel elkészítésében, amely közepesen átsütött növendék bélszín és besamel mártásos krumpli volt. Noha az új séf eleinte idegenkedett a forgatástól, rögtön megtalálta a helyét a konyhában, amint hozzáláthatott a finomsághoz.
Nem kell előre bepácolni a növendék szarvasmarha legfinomabb részét, vagyis a bélszínt, hiszen annyira omlós a hús, hogy fölöslegesen dolgoznánk – szólalt meg először a kamerák kereszttüzében Karácsony József, hozzátéve, hogy például az idősebb szarvasmarhák húsa esetében elengedhetetlen az akár több hétig tartó pácolás, ha igazán finom ételt szeretnénk készíteni. Ez esetben közvetlenül a sütés előtt kezdte el a hús fűszerezését, amihez fekete borsot használt.
Ezután kevés olívaolajat töltött a serpenyőbe, amelyet annyira felforrósított, hogy enyhén füstölt is. „Minél forróbb az olaj, annál hatékonyabban kérgesíthetjük a húst, ami fontos, hiszen közepesen átsült steaket készítünk” – fogalmazott.
A bélszínnek egyenként kérgesítette le minden oldalát, hogy a lehető legfinomabb legyen. Amíg sült a hús, alufóliát helyezett rá, amelynek a belső részek párolásában volt szerepe. A serpenyőbe ugyanakkor néhány cikk fokhagyma is került, amitől nemcsak jó illat lett a konyhában, de a steak is átvette az ízét. Akkor volt készen, amikor a vesepecsenye belső része elérte a 30 Celsius-fokot, ezt nevezik ugyanis közepesen átsültnek.
– jegyezte meg.
A sütés végeztével három-négy percig pihentetni kellett a húst a 160 Celsius-fokra hevített, majd lekapcsolt sütőben. Persze ezelőtt némi olívaolajat is fröcskölt rá a szakács, illetve letakarta alufóliával. Ezen pihentető folyamat által nyeri ugyanis vissza a bélszín eredeti nedvességtartalmát és zamatát.
Kérgesítés után pihentetni kell a bélszínt, hogy visszanyerje zamatát
Fotó: Erdély Bálint Előd
Karácsony József ez idő alatt sem hagyta abba a munkát, bacon chipset készített az ínyencség mellé. Ehhez vékonyra vágott sonkaszeleteket pirított meg olívaolajban, kakukkfűvel fűszerezve.
A besamel mártásos krumplit Bándi Sándor Domokos készítette el a hús sütése közben. Ehhez megfőzte a pityókát, majd hámozás után karikákra vágta. A besamel mártáshoz némi vajat felolvasztott egy serpenyőben, majd lisztet, tejet és főzőtejszínt adagolt hozzá. Fűszerként sót, borsot, petrezselyemzöldet és némi szerecsendiót használt. Amikor elkészült, a serpenyőbe kerültek a burgonyák is, amelyeket összekevert a mártással.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Némi hevítés után le is zárhatta a gázt. A körethez továbbá olívaolajban megpirított pár szelet csiperkegombát és néhány koktélparadicsomot.
Felvágva tálalta a marhasteaket a bacon chipsek mellé Karácsony József, aki ekkor némi őrölt fekete borsot is tett rá. A köretet Bándi Sándor Domokos helyezte a tányérra, egy fémformával adva alakot a besamel mártásos pityókának, amelynek tetejére helyezte a pirított gombát és paradicsomokat.
A mártásos köret nagyon jól kiegészítette a bélszínt
Fotó: Erdély Bálint Előd
Díszítésként brokkolicsírát és különböző fajtájú friss salátaleveleket használt. Persze néhány csepp balzsamecet-redukció is helyet kapott az ételek mellett. Karácsony József végül megjegyezte,
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.