
Délután három órára mindenkit az úzvölgyi katonai temetőbe várnak
Fotó: Pinti Attila
Hétfő délután három órakor kezdődik, és a tervek szerint legkésőbb hat órakor ér véget az úzvölgyi katonai temetőbe szervezett megemlékező rendezvény.
2019. augusztus 26., 10:232019. augusztus 26., 10:23
2019. augusztus 26., 10:242019. augusztus 26., 10:24
Az elmúlt évek csendes megemlékezéseihez képest idén más helyzet: a megyei tanács napilapjában egy hete oldalas hirdetésben toborozza a megemlékezőket Hargita Megye Tanácsa, Csíkszentmárton Polgármesteri Hivatala és a Hargita Megyei Kulturális Központ. Borboly Csaba, a Hargita Megyei Tanács elnöke ugyanakkor napok óta „folyik ki” a Facebook közösségi oldalról, ahol hirdetésben mindenkit arra buzdít, hogy vegyen részt a hétfői ünnepségen. Mi több,
Az összeállított forgatókönyv szerint a megemlékezés délután három órakor a Csíkszenttamási Ifjúsági Fúvószenekar félórás előadásával kezdődik, majd azt követően a hagyományőrző csoportok bevonulnak a katonai temetőbe.
A tervek szerint a csíkborzsovai férfikórus előadása legtöbb negyedórás lesz, majd délután négy órától köszöntik az egybegyűlteket. Az esemény fő programpontja az ünnepi szentmise lesz, amelynek főcelebránsa Tamás József püspök, a meghívott szónok pedig Böjte Csaba ferences rendi szerzetes. Ezt követően a történelmi egyházak meghívottjainak ünnepi gondolatait hallhatják a megemlékezők, majd
Az eseményen közreműködnek a szentegyházi, újtusnádi, bánkfalvi, csíkszentgyörgyi és csíkszentmártoni fúvószenekarok.
Időhúzás, mint történelmi vétek
Mint ismert, a Hargita Megyei Tanács és a csíkszentmártoni önkormányzat rendkívül lassú, mintegy háromhetes késedelmi reakciója miatt április eleje helyett csak annak a hónapnak a végén került nyilvánosságra (akkor is csak egy civilszervezet révén), hogy a Bákó megyei Dormánfalva önkormányzata önkényesen román parcellát alakított ki a Csíkszentmártonhoz tartozó, mára elnéptelenedett, hegyvidéki Úzvölgye első világháborús magyar katonai temetőjében. Amennyiben gyorsabban nyilvánosságot kap, hogy mire készül Dormánfalva, úgy nagy valószínűséggel meg lehetett volna akadályozni, hogy a kiásott sírhelyekre megöntsék a félszáz betonkeresztet, illetve a nagyméretű emlékművet, amit június 6-án több ezer román megemlékező jelenlétében ortodox szertartással fel is szenteltek.
Úzvölgye közigazgatásilag a 33 kilométerre fekvő Csíkszentmártonhoz tartozik, de Hargita és Bákó megye kataszteri hivatala 2001-ben megállapodott arról, hogy a település területe a 25 kilométerre fekvő Dormánfalvához tartozik. A Bákó megyei kisváros polgármestere április közepén e megállapodás alapján a moldvai településre telekkönyveztette a temető területét.
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
szóljon hozzá!