Szép számú hallgatóság ült a Kós Károly tervei szerint elkészült padokban
Fotó: Bodor Tünde
Kós Károly örökségének tisztelői és a hagyományos építészetet megújítók szép számban voltak jelen azon a szombati konferencián, amelyet a polihisztor születésnapján, december 16-án – idéntől kezdve az Építészet napján – szervezett az Országépítő Kós Károly Egyesülés (OKKE) és a Székely Nemzeti Múzeum.
2023. december 17., 11:342023. december 17., 11:34
Kolumbán Gábor, az OKKE elnöke megbetegedése miatt online bejelentkezésben üdvözölte a megjelenteket, és előrevetítette:
A rendezvény házigazdája, Vargha Mihály múzeumigazgató röviden összefoglalta a múzeum felújításának történetét, bár abból tudatosan kihagyta a kellemetlen momentumokat, nehézségeket. Annyit azért elmondott, hogy a közbeszerzések rákfenéje, hogy a legkisebb árat részesítik előnyben és attól féltek, kifognak egy komolytalan céget, amellyel aztán évekig küszködnek. Végül ez nem következett be és második pályázatuk nyert (2019-ben ugyanis első próbálkozásukkor a vonal alá szorultak) és
A felújítást megelőzően Zakariás Attila által elvégzett előkutatások dokumentációja gazdát cserél
Fotó: Bodor Tünde
A felújítás értelme nemcsak az állagmentés volt, hanem az is nagy eredménye, hogy 30 százalékkal megnőtt a kiállítótér.
– mondta el Vargha. Az mindenképpen rendkívüli eredményként értékelte, hogy
Külön kiemelendő, hogy nemcsak Sepsiszentgyörgyön, de a többi székely város múzeumaiban is megtöbbszöröződött a román érdeklődők száma, és egyre többen közelednek előítéletek nélkül – hangzott el.
Vargha Mihály elmondta, hogy 2009-től tudatosan törekedtek a Kós Károly iránti nagy adósságot törleszteni, többek között arra is, hogy
A múzeum történetét a rá vonatkozó első bejegyzéstől a jelenig bemutató kisflm levetítése után Herczeg Ágnes tájépítész, a múzeum kertjének újratervezője jelentkezett be videoközvetítésben. Előadásából kitűnt, hogy Kós műveivel, építészetével, szellemiségével már kora fiatalságában megismerkedett. Személyiségének és örökségének hosszas méltatása után bevallotta, milyen „vizsgadrukkal” fogott neki a nagy mester által megálmodott épület körüli tér újraszervezésének, hiszen az szerves egységben van a közösséggel amely használja azt, de éppúgy a hely szellemiségével. Ugyanakkor éles kritikát is megfogalmazott a ma építészetére és emberére vonatkozóan:
A hely a test, a lélek és a szellem helye” – fogalmazta meg álláspontját.
Visszakanyarodva a felújítás tervezéséhez, Zakariás Attila sepsiszentgyörgyi építész, az előkutatások elvégzője részletezte azokat a problémákat, amelyek a munkálatot indokolttá, föltétlenül szükségessé tették.
A Székely Nemzeti Múzeum felújítását megelőzően így nézett ki a toronyszoba: 20 köbméter irat terhelte
Fotó: Zakariás Attila
Néhányat már Vargha Mihály is említett ugyan – a nagy esőzésekkor a pincében bokáig érő vizet, a födém gerendáiban azonosított hatféle szút – de a részleteket Zakariás Attila vetítettképes előadása szemléltette:
amiket aztán – mivel funkciójukat vesztették – el is tüntettek a tetőről.
Az építész végül átadta a múzeumigazgatónak az előkutatásokkal kapcsolatos összes dokumentációt, ami egy ölnyi aktacsomót jelentett.
Fotó: Zakariás Attila
Bányász József, aki nagy családi gazdaságot tart fenn, Testamentum és Agrikultúra című előadásában beszélt arról, miért látja érvényesnek Kós eszméit, aki
Kós Károly ugyan felhagyott a gazdálkodással mint írta, „a sztánai földeken üdvözülni lehet, megélni nem annyira”, de azt is papírra vetette, „életem legszebb óráit szántás és kaszálás közben éltem át”. Bányász József is együtt vallja, érzi Kóssal: „de keserű lesz az életem, ha véreim unni fogják ezt a földet”.
– aki néhány képkockán saját gazdaságába is bepillantást engedett, az ott felépített gazdasági épületeket külön kiemelve.
A kelta felmenőkkel rendelkező, ausztráliai születésű elkötelezett Kós Károly-kutató, szakértő, a Budapesten élő Anthony Gall előadásával folytatódott a konferencia. Tömény prezentációjábóll csak néhány olyan gondolatot emelünk ki, amelyek rámutatnak arra, mi az ami maradandó és ma is aktuális, figyelemreméltó az erdélyi építész-polihisztor életművében.
Kós Károly korai pályaszakaszában megalkotta épített örökségünk kiváló elemeit, több épületét remekműként tartunk számom
ezek építészeti minősége, az utolsó részletekre kiterjedő figyelem, a mesterek igényes munkája ma is kiemelkedő
úttörő volt az építészeti kommunikációban, szorgalmazta a környezetért viselt felelősséget, átadását minél szélesebb társadalmi rétegeknek
a táji jellegzetességek, értékek megtartásában való közreműködése, a kultúrtáj gyakorlati megfogalmazása.
Utolsóként került sor Köllő Miklós előadására, aki az ökoregionális építészet és Kós Károly kapcsolatáról értekezett.
A mai poszt-posztmodern világban felértékelődnek a kézműves mesterségek, a 2008-as gazdasági válság óta pedig az ökológiai szempontok is – véli Köllő. Kiemelkedően fontosnak tartja a hagyomány ismeretét, de az innovációról sem maradhatunk le – állítja, és szerinte
Munkája során ügyel arra, hogy az épület ne legyen harsány a tájban, a környezettől jut el az épületig.
Az előadásokat követően már kötetlenebb keretek között folyó párbeszédre került sor a hallgatóság és az előadók között.
Kós Kati, Kós Károly unokája is a hallgatóság soraiban ült
Fotó: Bodor Tünde
Kiderült, hogy Kós Kati, Kós Károly unokája is jelen van a résztvevők között, ő jelenleg a kolozsvári Györkös Mányi Albert emlékház vezetője.
A rendezvény utolsó programpontjaként került sor az Országépítő Kós Károly Egyesülés közgyűlésére, amelyen a jövendőt illető tervekről, újabb tagok felvételéről tárgyaltak a részvevők.
Az teljesen egyértelmű, hogy anyák napján legalább egy csokor virággal megleped anyukádat, de képzeld el, ha a Rádió GaGa játékában megnyerné a fődíjat! Hogyan nyerheted meg? Mutatjuk!
A húsvétitojás-díszítés napjainkban újra reneszánszát éli, igaz, a legtöbben bolti festékanyagot használnak. A kézdivásárhelyi Opra Etelka azonban kizárólag növényi alapanyagból, hagyományos módon nyeri ki a Háromszékre leginkább jellemző színeket.
A nyárádszeredai önkéntes tűzoltók immár hatodik éve szerveznek csoportos locsolást. Húsvéthétfőn tűzoltóautóval vonulnak végig a kisváros utcáin és mindenkit alaposan meglocsolnak, ha kiáll a háza elé.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
szóljon hozzá!