Koronavírustesztek: mikor melyiket válasszuk?

A PCR-teszt a legmegbízhatóbb. Ehhez az orr- vagy szájgarat nyálkahártyáról vesznek mintát •  Fotó: Komka Péter/MTI

A PCR-teszt a legmegbízhatóbb. Ehhez az orr- vagy szájgarat nyálkahártyáról vesznek mintát

Fotó: Komka Péter/MTI

Többféle koronavírustesztet végeznek a romániai laboratóriumokban, ám mindegyiknek más a rendeltetése, a megfelelő információk hiányában pedig fennáll a veszélye, hogy nem a megfelelő eljárást választjuk. Fontos tudni, hogy a vírus jelenlétének kimutatására kizárólag a PCR-teszt alkalmas, a jóval olcsóbb ellentest-vizsgálat nem, a gyorstesztek pedig közel sem megbízhatók.

Iszlai Katalin

2020. augusztus 02., 22:032020. augusztus 02., 22:03

Mi a különbség a PCR-, a gyorsteszt és az ellentest-vizsgálat között, mennyire pontosak, milyen esetben alkalmazhatók és hogyan végzik őket? – egyebek mellett ezekre a kérdésekre kerestük a választ Tar Gyöngyinek, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetőjének segítségével. Mint kiderült, a koronavírus-fertőzés kapcsán végzett teszttípusok között jelentős különbségek vannak, és sok tévhit is kering ezekkel kapcsolatosan a lakosság körében.

PCR- és gyorsteszt

Mint Tar Gyöngyi kiemelte: a fertőzés igazolására a PCR-teszt a leghitelesebb módszer, ez a globálisan és országosan elfogadott legmegbízhatóbb teszt, amivel az új fertőzöttek számának alakulását követik. Ez tehát a fertőzés pillanatnyi meglétét (vagy hiányát) tudja megmutatni, azt, hogy a teszt elvégzésekor az illető fertőzött-e vagy sem. A vizsgálat során az orr- vagy szájgarat nyálkahártyáról vesznek mintát, a közhiedelemmel ellentétben nem tűvel, hanem pálcával. A teszt elvégzése előtt ajánlott az étkezés, ivás mellőzése, a legjobb pedig, ha a reggeli órákban, fogmosás és szájöblögetés előtt végzik el.

A helyesen levett és feldolgozott minta esetén a PCR-teszet pontossága 95 százalék feletti.

Emellett a járvány megjelenése óta többféle gyorsteszt-változatot is kifejlesztettek azzal a céllal, hogy lerövidítsék azt az átlagosan 5-6 órás időtartamot, amely a PCR-tesztek elvégzéséhez szükséges.

A gond az, hogy a gyorstesztek továbbra is pontatlanok, eddig még nem sikerült egy megbízható változatot kidolgozni.

„Nem hitelesek, ezért nem is használjuk, és nem is ajánljuk őket. Ha egy ilyen súlyos fertőzés esetében egy vizsgálati módszer bizonytalan, hamis eredményeket adhat, akkor elvetjük, mert egyaránt veszélyes az, ha egy fertőzött esetében negatív, vagy ha egy egészséges személynél pozitív fals eredményt mutat. Hargita megye egyes laboratóriumaiban is megpróbálták alkalmazni ezeket a járvány elején, de hamar rájöttek, hogy nem működnek, mivel párhuzamosan tesztelték a pácienseket gyors- és PCR-tesztekkel, az eredmények pedig gyakran eltértek. A hatóságok sem fogadják el a magas tévedési esély miatt” – húzta alá.

Az ellentest-vizsgálat

A szakember által harmadikként említett módszer az úgynevezett ellentest-vizsgálat, amelyet vérből végeznek. Fontos viszont kiemelni, hogy ez a vírus pillanatnyi jelenlétének kimutatására nem alkalmas, ehelyett arról árulkodik, hogy korábban átesett-e már a személy a fertőzésen vagy sem. Az ellentest-vizsgálatok tulajdonképpen az immunrendszer által a vírus ellen termelt antitesteket mutatják ki, amelyek átlagosan a fertőzés után 10-14 nappal jelennek meg a szervezetben. Fontos tudni, hogy a vírus ellen először IgM típusú, majd később IgG típusú ellenanyagokat termel az immunrendszer, mindkettő kimutatására alkalmas a vizsgálat.

„Ezek az ellentestek olyan katonák, amelyeket a szervezetünk hadrendbe állít a vírussal szemben. Ezek viszont csak mintegy két hét után érik el azt a szintet, amikor már kimutathatók, tehát utólagos rálátást biztosítanak a helyzetre. Az IgG lassabban emelkedik, de tartósan magasan marad. Mivel a mostani koronavírus egy új vírus, egyelőre nincs tapasztalat arra vonatkozóan, hogy mennyi ideig tart ez, de vannak betegségek, amelyek esetében éveken át magasan marad az IgG szintje, tehát védetté válunk az adott fertőzés ellen. Ha lesz védőoltás a koronavírus ellen, elméletileg pontosan az IgG szintjét kell majd megemelnie” – magyarázta a szakember.

Az ellentest-vizsgálat elvégzése tehát tulajdonképpen csak akkor indokolt, ha valaki kíváncsi, hogy átesett-e már a fertőzésen vagy sem.

Pozitív eredmény esetében ugyanakkor el kell végezni egy PCR-tesztet is, hogy megbizonyosodjanak, már nem fertőző az illető.

Ha kell, megismételik

A szakember továbbá arra is kitért, hogy az ellentest-vizsgálat elvégzése olcsóbb, mint a PCR-tesztté, mivel az ehhez szükséges gép már korábban is a laboratóriumok rendelkezésére állt és használták más kórokozók esetében.

Idézet
Mivel kevesebbe kerül, sokaknak csábítónak tűnhet, hogy ezt válasszák, de nincs értelme, mert úgysem fogadják el például a határátkelőknél, mivel nem az aktuális állapotról ad képet, hanem a két héttel azelőttiről.

A másik gond az, hogy amikor egy érdeklődő telefonon felhív egy laboratóriumot, és megkérdezi, hogy végeznek-e koronavírus-tesztet, a válasz kimerül egy igenben, de nem magyarázzák el a különböző tesztek közötti különbségeket. Ezért, ha a páciens a legolcsóbb változatot kéri, akkor ellentest-vizsgálatot vagy gyorstesztet végeznek nála, ami még olcsóbb, de egyiket sem tudják majd felhasználni” – hívta fel a figyelmet Tar Gyöngyi.

Összegzésképp elmondta,

aktív fertőzés igazolására kizárólag a PCR-teszt alkalmas,

ami a több mint 95 százalékos pontosságon túl azért is megbízható, mivel az eredményeket járványtanászok is átnézik és érvényesítik. „A hiteles laboratóriumokban nem csak lepecsételik az eredményt, hanem megvizsgálják, hogy megfelel-e a körülményeknek, és ha az eredmény nem tűnik valószínűnek, megismételik a tesztet. Például ha egy olyan személy esetében lesz negatív a teszt, akinek tünetei vannak, esetleg veszélyeztetett helyen járt, vagy ellenkezőleg olyané lesz pozitív, akinek nincsenek tünetei és nagyon alacsony az esélye, hogy bárhol megfertőződhetett volna, akkor utána kell nézni, hogy nem-e hibás az eredmény. Ezért fontos egy jó labororvos, aki érvényesíti az eredményt. A PCR-teszt nagyon pontos, de a hibákat, emberi tévedést egyetlen vizsgálat esetében sem lehet teljes mértékben kizárni” – zárta a szakember.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 02., szerda

Bérpótlékcsökkentés: mennyi az annyi?

Az egészségügyben dolgozók bérpótlékai a munkájuknak csak egy meghatározott része esetében csökken, más tevékenységeik esetében nem. Még nem világos, hogy ennek rendszerszinten milyen hatása lesz, véli a Sanitas képviselője.

Bérpótlékcsökkentés: mennyi az annyi?
Bérpótlékcsökkentés: mennyi az annyi?
2025. július 02., szerda

Bérpótlékcsökkentés: mennyi az annyi?

2025. július 02., szerda

Bolojan: jövő évben sem nőnek a nyugdíjak és a közalkalmazotti fizetések

Ilie Bolojan kormányfő szerdán bejelentette, hogy jövő évben sem fognak nőni a nyugdíjak és a közalkalmazotti fizetések. A költségvetési hiány csökkentése érdekében kétkulcsos áfát vezetnek be, és csökkentik a pártok állami támogatását is.

Bolojan: jövő évben sem nőnek a nyugdíjak és a közalkalmazotti fizetések
2025. július 02., szerda

Az állatkínzás csúcsa: kölyökkutyáját tépette szét nagykutyákkal

Börtönbüntetést kaptak ketten Hargita megyében állatkínzás miatt: egy 19 éves a kölyökkutyáját tépette szét nagykutyákkal, egy másik pedig megcsonkította saját kutyája fülét. Az első esetben felfüggesztett büntetés született, másodikban letöltendő.

Az állatkínzás csúcsa: kölyökkutyáját tépette szét nagykutyákkal
2025. július 02., szerda

Az ombudsmanhoz fordulnak a közigazgatási szakszervezetek a megszorító rendelet miatt

A Közigazgatási Szakszervezetek Szövetsége (FNSA) kérte a Nép Ügyvédjétől, hogy hivatalból emeljen alkotmányossági kifogást az alkotmánybíróságon a közigazgatásban dolgozók bércsökkentését előíró 2025/36-os számú sürgősségi kormányrendelet ellen.

Az ombudsmanhoz fordulnak a közigazgatási szakszervezetek a megszorító rendelet miatt
2025. július 02., szerda

Vádat emeltek Călin Georgescu ellen

Háborús bűnösök kultuszának ápolása és legionárius propaganda vádjával bíróság elé állította a legfőbb ügyészség Călin Georgescut. A volt elnökjelöltet további öt bűncselekménnyel gyanúsítják, amelyek ügyében folytatódik a nyomozás.

Vádat emeltek Călin Georgescu ellen
Vádat emeltek Călin Georgescu ellen
2025. július 02., szerda

Vádat emeltek Călin Georgescu ellen

2025. július 02., szerda

Képességfelmérő: segíthet a dolgozatok megtekintése?

A diákok megnyugtatása a célja annak az intézkedésnek, amely értelmében idéntől meg lehet tekinteni a nyolcadikosok képességfelmérő dolgozatait – véli Irsai Izabella tanfelügyelő. A jegyeket csütörtökön teszik közzé, óvni már aznap is lehet.

Képességfelmérő: segíthet a dolgozatok megtekintése?
2025. július 02., szerda

Baleset miatt nehezen halad a forgalom Sepsiszentgyörgy egyik kereszteződésénél

Baleset történt Sepsiszentgyörgyön a Gyöngyvirág és Oltmező utcai kereszteződés körforgalmának közelében szerdán. A történtek miatt nehézkesen halad a forgalom az érintett útszakaszon.

Baleset miatt nehezen halad a forgalom Sepsiszentgyörgy egyik kereszteződésénél
2025. július 02., szerda

Leosztották a feladatait Tánczos Barna miniszterelnök-helyettesnek

Ilie Bolojan miniszterelnök a Hivatalos Közlönyben szerdán közzétett határozataiban megszabta az öt kormányfőhelyettes feladatkörét.

Leosztották a feladatait Tánczos Barna miniszterelnök-helyettesnek
2025. július 02., szerda

Jön a kánikula

Csütörtökön elsőfokú hőségriasztás lesz érvényben tizenöt nyugat- és dél-romániai megyében – figyelmeztetett szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat.

Jön a kánikula
Jön a kánikula
2025. július 02., szerda

Jön a kánikula

2025. július 02., szerda

Ősztől új program segíti a román nyelvtanulást Csíkszeredában

Gyermekekhez, tanítókhoz és szülőkhöz is szól az az októbertől induló kezdeményezés, amely a román nyelv játékos, élményszerű elsajátítását tűzte ki célul Csíkszeredában – olvasható a városháza szerkesztőségünknek is eljuttatott közleményében.

Ősztől új program segíti a román nyelvtanulást Csíkszeredában