Hulladéktenger egy szakcég telephelyén. A vállalkozás ugyan ezek értékesítésével foglalkozik, ám sem a mennyiség, sem a tárolási körülmények nem voltak megfelelőek.
Fotó: Hargita Megyei Környezetőrség
Az újrahasznosítás mértékének a növelése és a textilhulladékok szelektív gyűjtésének megoldása lesz az év két nagy kihívása Hargita megyében. Tavaly csökkent a környezetvédelmi kihágások miatt kirótt bírságok száma, ám voltak nagy törvénysértések.
2025. január 18., 19:202025. január 18., 19:20
Patakszennyezés engedély nélkül üzemelő szennyvíztisztítóval, illegálisan működő homokbánya és betongyártó telephely, óriási mennyiségű műanyaghulladék felhalmozása – 2024-ben történt néhány nagy környezetvédelmi törvénysértés Hargita megyében, amelyek miatt borsos bírságokat rótt ki a Hargita Megyei Környezetőrség.
– derül ki a megyei környezetőrség éves összesítéséből, továbbá az is, hogy 43 kihágás miatt figyelmeztetést alkalmaztak. Kiegészítő szankcióként nyolc esetben írták elő a problémás munkálatok megszüntetését, kilenc esetben pedig a tevékenység felfüggesztését.
Fotó: Hargita Megyei Környezetőrség
Két törvénysértés miatt a környezetőrség munkatársai javasolták a környezetvédelmi engedély felfüggesztését,
21 esetben pedig bűnvádi feljelentést tettek:
12 alkalommal természetvédelmi terület felgyújtásáért,
két esetben védett faj befogásáért, elpusztításáért,
három esetben a hulladékká vált veszélyes anyagok és készítmények nem megfelelő kezeléséért,
két esetben az érintett terület helyreállítási kötelezettségének a megszegéséért,
egy-egy esetben pedig fecskefészkek megrongálásáért és hulladékok illegális lerakásáért.
Fotó: Hargita Megyei Környezetőrség
2024-ben a főbb szabálysértések, amelyek miatt eljárást indított a megyei környezetőrség, a következők voltak:
a környezetvédelmi engedély hiánya;
a környezetvédelmi engedély előírásainak be nem tartása;
korábbi ellenőrzések során előírt feladatok teljesítésének az elmulasztása;
különböző projektek megvalósítása szabályozás hiányában;
hegyi patakokon történő rönkszállítás;
a hulladékok nem megfelelő kezelése.
Eléri a negyedmillió lejt a négy legnagyobb bírság összértéke
A legnagyobb bírság 80 ezer lej volt az elmúlt évben, ez két pénzbüntetésből állt össze. A szankciót a farkaslaki önkormányzat kapta, ugyanis engedély nélkül működött a községközpont szennyvíztisztítója, ráadásul szennyezte a Nyikó-patakot, ugyanis a kifolyó szennyvíz nem felelt meg az előírt paramétereknek – tudtuk meg Balla Izabellától, a Hargita Megyei Környezetőrség vezetőjétől.
Fotó: Kovászna Megyei Környezetőrség/Facebook
Két 60 ezer lejes pénzbírságot is kirótt tavaly a hatóság: az egyiket egy engedély nélkül üzemelő oroszhegyi kavics- és homokbánya működtetője kapta, a másikat egy ugyancsak engedély nélkül működő alcsíki betongyártó telep tulajdonosa.
A múlt év nagy kihágásai közé tartozott az az eset is, amelyben egy gyergyóalfalvi cég kapott 50 ezer lejes pénzbírságot azért, mert nagy mennyiségű fém- és műanyaghulladékot halmozott fel telephelyén és nem megfelelően tárolta azokat.
Fotó: Hargita Megyei Környezetőrség
A megyei környezetőrség 584 ellenőrzést végzett tavaly, ez lényegesen több, mint az azt megelőző évben, a bírságok száma és összértéke viszont kisebb volt 2024-ben, az előző évhez képest – mondta el kérdésünkre Balla Izabella. Noha ez azt jelzi, hogy lényegesen javult a helyzet a megyében környezetvédelmi szempontból, a valóság kicsit árnyaltabb. Javult ugyan a helyzet, de nem olyan mértékben, mint azt az adatok tükrözik, ugyanis
továbbá tavaly az önkormányzatok sem kaptak bírságokat azért, mert nem teljesítették az újrahasznosítás mértékére vonatkozó előírásokat – tudtuk meg a megyei környezetőrség főbiztosától.
Balla Izabella az idei esztendőben várható nagy környezetvédelmi kihívásokkal kapcsolatos kérdésünkre elmondta, az egyik legfontosabb kihívás az lesz Hargita megyében, hogy növelni tudják az önkormányzatok a hulladék-újrahasznosítás mértékét.
Amint arról nemrég cikkeztünk, 2025 január elsejére az újrahasznosítás aránya országszerte el kellett volna érje az 55 százalékot, de ez Hargita megyében csak 9,1 százalék. Az önkormányzatok számára ugyanakkor az is nagy kihívás lesz idén, hogy megteremtsék a textilhulladék szelektív gyűjtésének a lehetőségét. Ez idén januártól vált kötelezővé – emlékeztetett Balla Izabella –, így ez egy új feladat a települések vezetősége számára.
Nyolc évvel ezelőtt az Olvass fel, Marosvásárhely! elnevezésű rendezvénnyel kezdődött el az, amit ma Kultúra hetének neveznek itt. A Studium–Prospero Alapítvány ezúttal egyhetes programmal ünnepli a román és a magyar kultúra napját Marosvásárhelyen.
Zajlik a legtöbb adótartozással rendelkező székelyudvarhelyi cég eladása, így csak az eljárás befejeztével fognak törleszteni. A természetes személyek közül a legtöbben a járműadók befizetésével vannak elmaradva, ám ennek is megvan az oka.
A Maros megyei kifizetési és szociális felügyeleti ügynökség (AJPIS) ügyvezető igazgatója, Viorel-Cristian Răduţ hétfő este arról számolt be a sajtónak, hogy 320 ezer lejre bírságolta a Maros megyei gyermekvédelmi és szociális igazgatóságot (DGASPC).
Csíkba még nem érkezett meg az igazi hideg, Háromszékre viszont annál inkább: Bodzafordulón és a Lakóca-tetőn mínusz 15 Celsius-fok alá esett a hőmérséklet.
Áramszünet miatt nem fog működni a személyi igazolványokat kiállító rendszer Székelyudvarhelyen csütörtökön, így akinek aznapra szól az időpontja, újra kell foglalnia – olvasható a Székelyudvarhelyi Polgármesteri Hivatal felhívásában.
Mindenki, aki mezőgazdasági területtel, illetve állatállománnyal rendelkezik, köteles a következő időszakban nyilatkozat alapján bejelenteni az adatait a mezőgazdasági nyilvántartóba – olvasható Székelyudvarhelyi Polgármesteri Hivatal felhívásában.
Lakóház gyulladt ki Nyárádszeredában, három embert kellett kimenekíteni a lángoló épületből kedden reggel.
Az anyakönyvi adatok arról árulkodnak, hogy egyre kevesebb gyerek születik, több az elhalálozás, kevesebb a házasságkötés, de ebből kifolyólag legalább a válások száma is alacsonyabb Marosvásárhelyen.
Egy tűzcsap javítási munkálatai miatt fog szünetelni az ivóvíz-szolgáltatás kedden reggel kilenc és délelőtt tizenegy óra között több székelyudvarhelyi utcában – közli a helyi polgármesteri hivatal.
Igaz, hogy túlzsúfoltak a fogyatékkal élő gyerekeket gondozó marosvásárhelyi központok, de mindenkit megfelelően ellátnak – nyilatkozták az illetékesek, miután egy jogvédő szervezet azt állította, hogy a gyermekek élete, egészsége veszélyben van.
1 hozzászólás