
Fotó: Borbély Fanni
Sok szobanövény nem vészeli át a telet – legtöbbször a túlöntözés miatt. A hideg beköszöntével szobanövényeink teleltetésére is oda kell figyelnünk. Több kérdésben azonos a szakemberek véleménye, a tápoldatozás fontossága azonban megosztó.
2024. november 04., 13:382024. november 04., 13:38
Sokakban felmerül a kérdés – főleg a hideg időszak beálltával –, hogy mit tudnak tenni annak érdekében, hogy a szobanövényeik épségben megússzák a telet. Csíkszeredai virágárusokat is megkérdeztünk arról, hogy szerintük mi a legjobb válasz erre a kérdésre. Szerintük
de sokan internetes növényguruk tanácsait megfogadva okoznak kárt a növényekben.
Az egyik megkérdezett virágárus szerint a kevesebb napfény miatt sárgulnak be ősszel a szobanövények, ezért fontos, hogy tegyük ki az ablakba a zöldeket, legalábbis közelebb egy természetes fényforráshoz.
Fotó: Borbély Fanni
Fontos odafigyelnünk a szoba páratartalmára is, hiszen ahogy a fűtésszezon elkezdődik, a lakásunk páratartalma drasztikusan lecsökken. Egy másik virágárus szerint éppen ezért fontos, hogy használjunk párologtatót; szerinte a növény leveleinek külön nedvesítése is fontos.
– fogalmazott az egyik árus. Kiemelte még, hogy fokozottan figyeljünk a talajnedvességre, és csak akkor öntözzük meg a növényt, ha a földjének felső rétege már kiszáradt.
Gyakori probléma a téli túlöntözés, hiszen többen sokszor a nyáron megszokott ütemben és mennyiségben öntöznek. „Ahogy a hőmérséklet a szabadban csökken, a növények öntözését is annak függvényében kell ritkítanunk” – emelte ki egy másik árus.
A tápoldatozásról egyébként megoszló véleményük van a megkérdezett árusoknak: van, aki szerint télen egyáltalán nem kell tápoldatozni a szobanövényeket, hiszen pihennie kell a földnek, viszont olyan érintettel is beszéltünk, aki szerint pont télen fontos a tápoldat, hiszen akkor kevesebb napfényhez jutnak a növények.
A növényárusok kihangsúlyozták, minden szobanövénynek más az igénye, ezért fontos, hogy növényre szabottan gondozzuk őket.
Fotó: Borbély Fanni
Egy csíkszeredai virágárus szerint a kaktuszokat például elég pár hetente öntözni a téli időszakban, a fikusz viszont már heti egyszeri öntözést is igényelhet, méretétől függően.A hibiszkusz jóllétét is könnyű megállapítani, hiszen ha jól érzi magát, virágzik a növény.
A trópusi és esőerdei növényeknek több fényre van télen szükségük általánosan, de ha megszokott helyükön maradnak, akkor sem lesz semmi bajuk, legfeljebb nem nőnek a téli időszakban. A borostyánnak magas páratartalomra van szüksége, így lógó szárait gyakran, akár napi egyszer permetezzük vízzel.
Fotó: Borbély Fanni
A Salvamont szerint országszerte mintegy 600 hegyimentő áll készenlétben a május 1-jei hosszú hétvégén, amikor megnövekedett turistaforgalomra számítanak a hatóságok.
Az RMDSZ törvényjavaslatot nyújtott be, amely szerint egy csökkentett összegű gyermekpénz mellé jelenléti ösztöndíjat vezetnének be – de csak azoknak, akik rendszeresen járnak óvodába vagy iskolába. A törvény egyik előterjesztőjével beszélgettünk.
Márciusban 6,1 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint februárban – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Jóváhagyta a kormány szerda esti ülésén a növénytermesztőknek és állattenyésztőknek járó átmeneti támogatások (ANT) keretösszegeiről szóló határozatot – közölte Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes, ügyvivő mezőgazdasági miniszter.
Elfogadta szerdai ülésén a kormány a 22 prefektus és 36 alprefektus tisztségből való felmentéséről szóló határozatokat – közölte Ioana Dogioiu kormányszóvivő. Az érintett prefektusok és alprefektusok lemondtak a tisztségükről.
A következő három évben több lépésben mintegy 14 ezerrel tervezik csökkenteni a kórházi ágyak számát. Az erről szóló határozatot szerdai ülésén fogadta el a kormány.
Törvényjavaslatot nyújtott be az RMDSZ, amely szerint a jelenlegi 292 lejes gyermekpénzt 100 lejre csökkentenék, a fennmaradó összeget pedig „jelenléti ösztöndíjként” csak a rendszeresen iskolába járók kapnák meg, további 50 lejjel kiegészítve.
A Román Nemzeti Bank (BNR) szerdán 5,1004 lej/euró hivatalos árfolyamot jelentett be, ez pedig az első alkalom az elmúlt egy évben, hogy az európai valuta átlépte az 5,1 lejes pszichológiai küszöböt.
Hamarosan érkeznek az európai uniós források Magyarországra – közölte Magyar Péter leendő miniszterelnök, miután egyeztetett Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével szerdán Brüsszelben.
Első házként elfogadta szerdán a szenátus azt a törvénytervezetet, amely lehetővé teszi a középiskolák számára, hogy igazgatótanácsi döntéssel betiltsák a mobiltelefonok használatát az iskolában.
szóljon hozzá!