
Számos mezei utat tesznek járhatóvá
Fotó: Erdély Bálint Előd
A Székelyudvarhely határában elhelyezkedő mezőgazdasági területek könnyebb megközelítése érdekében több útszakaszon – a Szarkakő és a Csalóka irányában – már földmunkákat is végeztek, az útkorszerűsítési tervek többségét kidolgozták, és az útszakaszokat fakarókkal jelölték ki. Nagyobb munkálatokra tavasszal lehet számítani, a cekendi szeméttelep irányában, ahol 15,2 kilométeres szakaszt újítanak fel.
2022. szeptember 07., 14:272022. szeptember 07., 14:27
2022. szeptember 07., 19:022022. szeptember 07., 19:02
Korábban két székelyudvarhelyi mezei út felújításáról is beszámoltunk, mely által mintegy háromszáz hektárnyi mezőgazdasági terület válik könnyebben megközelíthetővé. Ám a tervek átfogóbbak ennél, Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala több útszakasz korszerűsítését is kitűzte céljául – tudtuk meg a városháza mezőgazdasági igazgatóságától.

Mintegy háromszáz hektárnyi mezőgazdasági terület megközelíthetősége válik egyszerűbbé, miután két mezei utat is felújíttat Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala. Már meg is kötötték a szükséges szerződést a kivitelezővel.
A mezei útszakaszok, a város határában és annak mentén nagyjából teljesen megújulnak, a legtöbbet kiépített sánccal, megfelelő átereszekkel is ellátják, sőt van olyan szakasz, ami új aszfaltréteget is kap. A polgármesteri hivatal illetékes osztálya érdeklődésünkre közölte azokat az útszakaszokat, amelyek felújításra kerülnek.
Egy 4,8 kilométeres mezei útszakasz javítására vonatkozó szerződés értelmében kövezett út készül a bethlenfalvi és szentimrei zónákban, megfelelő sáncokkal. Egy lényegesen hosszabb, 15,2 km-es útszakasz modernizálása is szerepel a tervekben: a csereháti Éltetőkút utcától a legelő alatti terepmotorpályáig (motokrosszpályáig) tartó útszakaszt felújítják, de a modernizálás érinti a kerekerdői katonai alakulat irányába tartó szakaszt is, és a köveshágói antennát érintő utat, ami a Csalóka felé haladva beér a bethlenfalvi temetőhöz. Az említett útszakasz összeköttetésben lesz a Cekend-tetővel, ahová a kőkeresztet és a zádogot érintve lehet majd eljutni. Ezáltal elérhetővé válik a szemét- és a trágyatelep is. Az említett útszakasz a máréfalvi községi határnál ér véget, ezzel a felújítással összesen 26 km útszakasz válik használhatóvá mind a személygépkocsik, mind pedig a mezőgazdasági gépek számára.
A terv a szarkakői legelő felső sarkától egy bekötést is tartalmaz a 13A jelzésű országútba, a Zabvágás és Gálkútja dűlőkön keresztül. A városháza mezőgazdasági irodájának tájékoztatása szerint
A terv két irányból biztosít kijárást a Cekendre (a Bükkfa utcából és a Termés utcából), a most zajló munkálatokkal együtt újabb két irányból lesz lehetőség erre: a Szentjános és a Keresztvápa utcából is.
A polgármesteri hivatal mezőgazdasági osztályától megtudtuk azt is, hogy a felújítandó 15,2 kilométeres útszakaszból közel 12,5 km kövezett út lesz, 2,7 km a szeméttelep és a máréfalvi községhatár között aszfaltos út, itt felújítják az aszfaltozott útszakaszt is.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A modernizált szakaszok szélessége 4,5 és 6 méter között változik majd, Székelyudvarhely parcellázási tervét betartva alakítják ki ezeket, nagyobb szélességű a bethlenfalvi temetőtől kifelé, a legelő irányába tartó szakasznak lesz – a legelőn és a zádogon keresztül a Cekend-tetői szeméttelepig húzódó szakasznak –, ott 6 méteres útszélességgel számolnak, továbbá a sánccal, az aszfaltos út 5 méter széles lesz. Az említett útszakaszra összesen 36 darab átereszt terveznek. A munkálatok összértéke meghaladja a 12,6 millió lejt.
A munkálatokat illetően a városháza osztálya közölte: „a helyi önkormányzat jóváhagyását követően, még szükség van egy technikai terv elkészítésére, ennek kivitelezése szeptember végére várható. A munkálatok kezdete jövő tavaszra tehető.”
A mezei utak felújításával kapcsolatban Székelyudvarhelyen további tervekkel is készülnek: a szentimrei út aszfaltos részének a végétől, a Kerekerdőn keresztül a boldogfalvi határig húzódó aszfaltozott útra készíttetek felújítási dokumentációt – közölte a polgármesteri hivatal mezőgazdasági osztályának munkatársa. A nyilatkozatban megemlítették, hogy a kadicsfalvi és szombatfalvi térséget illetően is folyamatban van a mezei utak javítását, modernizálását lehetővé tevő tervek elkészítése. A Szejkefürdő–Széldomb közti út tervkészítésére vonatkozó kérdésünkre azt felelték: „munkálat jelenleg nem zajlik, jövőre van tervben az is.”
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!