Nem lehet panaszuk a koronavírusos betegeknek az ellátásra – véli a sepsiszentgyörgyi kórház orvosigazgatója. Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Heti kétszer van köménymagleves, a védőfelszerelésen nem hordanak kitűzőt, nincs szappan meg vécépapír, nem fertőtlenítenek eleget, nem szabad elhagyni a kórtermet, nincs elég gyógyszer – ilyen panaszokkal fordultak a sepsiszentgyörgyi kórház vezetőségéhez a koronavírussal fertőzött betegek hozzátartozói.
2020. április 30., 21:592020. április 30., 21:59
A panaszok a Facebookon is terjednek, ezért Rosu Mátyás orvosigazgató csütörtökön online sajtótájékoztatón magyarázta el, hogy civilizált körülményeket biztosítanak, a betegeknek és hozzátartozóiknak nem lehet okuk a panaszra. Az orvosigazgató szerint néhány Brassóból átutalt beteg hozzátartozója volt elégedetlen a feltételekkel. Hangsúlyozta,
Rendszeresen fertőtlenítenek, takarítanak, a betegeknek biztosítják a szappant, a vécépapírt, a védőmaszkot. Kórházi élelmezést biztosítanak, a törvény által előírt egységösszegből,
Mindenki nem szereti a köménymaglevest, de sokan szívesen megeszik – mondta az orvosigazgató, hozzátéve, hogy minden gyógyszert biztosítanak a betegeknek. Félreértés abból adódhatott, hogy
és a tesztjük negatív. Nem azért halasztják a kezelést, mert nincs gyógyszer.
Arra is panaszkodtak, hogy a védőfelszerelésen az egészségügyi alkalmazottak nem viselnek kitűzőt, a beteg nem tudja, kivel van dolga. Ennek az a magyarázata, hogy a hermetikusan zárt védőruhát nem akarják átszúrni – mondta Rosu Mátyás.
Annak sem örül a betegek egy része, hogy nem hagyhatják el a kórtermet, a folyósra sem mehetnek ki. Ezen nem tudnak változtatni, viszont kérésre pszichológiai segítséget biztosítanak, a kórház pszichológusai hosszasan beszélnek telefonon azokkal a bennfekvő betegekkel, akiknek erre igényük van.
A sepsiszentgyörgyi kórházban a csütörtök déli adatok szerint 47 koronavírussal diagnosztizált beteg fekszik, közülük 12-t a brassói kórházakból utaltak át sebészeti és ortopédiai beavatkozásokra. Az intenzív terápiás osztályon három beteget kezelnek, egyikük állapota súlyos, ketten lélegeztetőgépre szorulnak. További nyolc esetben még nem igazolták vissza a teszteredmények a fertőzést, közöttük van egy kilenc év alatti gyermek is. Rosu Mátyás elmondta, a COVID-19-osztályon fekvő betegek többsége tünetmentes vagy könnyű eset, tíz betegnek van közepesen súlyos kórképe, ők lázasak és köhögnek. Ha a második koronavírusteszt is pozitív, kötelező a kórházi beutalás, annak a visszautasítása büntetőjogi következményekkel jár.
A teljesítménykényszertől a testképzavarokig, a válás okozta problémáktól a környezeti változásokból eredő feszültségekig rendkívül széles azoknak a problémáknak a skálája, amellyel a gyermekek az iskolai tanácsadókhoz kerülnek vagy fordulnak.
A Tarisznyás Márton Múzeumban január 15-ig tekinthető meg a Szárhegyi Művésztelep fennállásának 50. évfordulója tiszteletére létrejött kiállítás. Az alkotótábor mára a magyar kultúra szerves részévé vált – hangzott el a szombati megnyitón.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
szóljon hozzá!