
Fotó: Szucher Ervin
Tizedjére szervezték meg a hétvégén Makfalván a Székely majálist. A több mint gulyásfőzésről szóló rendezvényen Boldog István fideszes országgyűlési képviselő a kárpát-medencei magyar jövőről, Izsák Balázs, a Székely Nemzeti Tanács elnöke az autonómiaküzdelem százéves múltjáról és jövőjéről beszélt. A községházáról eltávolíttatott székely zászló helyett az önkormányzat egy másikat állított fel Makfalva központjában.
2018. május 14., 13:182018. május 14., 13:18
A hét végén ismét ünneplőbe öltözött Makfalva: a küküllőmenti település főútján
Az már az elmúlt kilenc alkalommal is kiderült, hogy a Székely majális jóval több egy egyszerű szabadtéri eszem-iszom-mulatok típusú hétvégénél. A tizedik, jubileumi rendezvényen a szervezők viszont valami rendkívülivel próbáltak kirukkolni.
Fotó: Szucher Ervin
Hozzájuk csatlakoztak a marossárpataki huszárok, akik még pénteken elindultak, hogy Maros megye egyik kistérségéből a másikba jussanak. Az ünneplőbe öltözött tömeg, melyben szép számban voltak az anyaországból érkezettek is, először a falu központjában gyűlt össze, ahol
Ha a szolgálatos feljelentők vagy a magyar jelképeket üldöző állami hatóságok ezúttal is „teszik a dolgukat”, mint ahogy az az utóbbi években Makfalván és a hozzá tartózó Hármasfaluban oly sűrűn előfordult,
– érvelt lapunknak Vass Imre, Makfalva polgármestere. A számos meghurcoltatás ellenére a helyiek nem adják fel a szimbólumhasználatért vívott harcot.
Fotó: Szucher Ervin
Mint emlékezetes,
Néhány hónappal ezelőtt, igazi székely furfanggal jártak túl az azóta menesztett prefektus eszén, és faragott táblákra cserélték ki a hármasfalusi – csókfalvi, székelyszentistváni és atosfalvi – illegálisnak és a gépkocsivezetőkre nézve veszélyesnek ítélt falunévtáblákat.
Fotó: Szucher Ervin
Míg az üstökben rotyogott a gulyás, és a rét is kezdett benépesedni, a színpadról a szervezők és politikusok köszöntötték az egybegyűlteket. Mint minden évben,
A kivételt a résztvevők közt elvegyülő Vass Levente, a marosvásárhelyi szervezet elnöke jelentette. Meg is jegyezték az őt üdvözlő szervezők, hogy a tíz év alatt, az éppen kampányban lévő Sógor Csabán és Brassai Zsomboron kívül egyetlen tulipános politikust sem láttak a székely majálison, pedig a szervezők meghívottjai között az idén is szerepelt a három székely megye tanácselnökének neve. Az RMDSZ-szel a parlamentben együttműködő Magyar Polgári Párt elnöke, Biró Zsolt maga is fakanalat ragadott, és két üstben rotyogó babgulyással várta kollégáit.
Fotó: Szucher Ervin
Eleget tett a meghívásnak Boldog István, a magyar országgyűlés tagja, aki Orbán Viktor köszönetét tolmácsolta mindazért, amit az MPP anyaországi választási kampányban tett. Ünnepi beszédében a fideszes politikus abbéli hitének adott hangot, miszerint
Izsák Balázs, a Székely Nemzeti Tanács elnöke 1918 és 2018 között vont párhuzamot, hangsúlyozván, hogy az eltelt évszázad alatt aligha változott valami az identitás megőrzéséért folytatott harcban. Mégis előrelépésnek könyvelte el, hogy az elmúlt hetekben a román parlamentben Székelyföld autonómia-statutumáról tárgyaltak.
– hangsúlyozta az SZNT vezetője. Izsák kitért Dabis Attila, a nemzeti tanács külügyi megbízottjának Romániából való kitiltására is.
– szögezte le Izsák Balázs.
Fotó: Szucher Ervin
Biró Zsolt, a Magyar Polgári Párt elnöke a fél évszázaddal ezelőtt megszüntetett autonómiáról beszélt, mondván, hogy politikai döntésükkel a nacionálkommunisták célja lényegében Marosszék leválasztása volt a történelmi Székelyföldről. A résztvevők megemlékeztek a székely majális néhai ötletgazdájáról, Márton Zoltánról, és abban állapodtak meg, hogy
Fotó: Szucher Ervin
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Vízzel locsolják az elefántot, naponta többször utántöltik az itatókat, mindenhol árnyékos helyet is biztosítanak – a kánikulában fokozottan odafigyelnek az állatokra a marosvásárhelyi állatkertben.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) csütörtöki figyelmeztető előrejelzése szerint hétfő reggelig kánikulára és fokozott hőterhelésre lehet számítani az egész országban.
A felhőszakadás nyomán vasárnap megszűnt Jávárdi-vízesést máris helyreállította a gyimesközéploki önkormányzat. Munkagépekkel dolgoztak annak érdekében, hogy a patakot visszatereljék régi medrébe, a pallót is megjavították.
A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek a 141-es törvény megszorító intézkedései és a közalkalmazotti bértörvény tervezetének előírásai miatt.
Két sárga jelzésű és egy narancssárga jelzésű hőségriasztást adott ki csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Románia államadóssága 2026-ban a GDP 61,6 százalékára, 2027-ben 63,4 százalékára emelkedhet, 2036-ra pedig megközelítheti a GDP 90 százalékát – derül ki az Európai Bizottság szerdán közzétett 2026-os konvergencia-jelentéséből.
A pártok vállalták, hogy csütörtökön egyeztetnek egy kisebbségi kormány támogatásának feltételeiről, és pénteken ismertetik a következtetéseiket – jelentette ki szerda este egy kolozsvári sajtóeseményen Nicușor Dan.
szóljon hozzá!