Hirdetés
Hirdetés

Igazi népünnepély volt a Székely Majális jubileumi kiadása

•  Fotó: Szucher Ervin

Fotó: Szucher Ervin

Tizedjére szervezték meg a hétvégén Makfalván a Székely majálist. A több mint gulyásfőzésről szóló rendezvényen Boldog István fideszes országgyűlési képviselő a kárpát-medencei magyar jövőről, Izsák Balázs, a Székely Nemzeti Tanács elnöke az autonómiaküzdelem százéves múltjáról és jövőjéről beszélt. A községházáról eltávolíttatott székely zászló helyett az önkormányzat egy másikat állított fel Makfalva központjában.

Szucher Ervin

2018. május 14., 13:182018. május 14., 13:18

A hét végén ismét ünneplőbe öltözött Makfalva: a küküllőmenti település főútján

szinte nem lehetett látni olyan portát, melyen már szombaton kora reggel ne lengedezett volna a székely zászló, mintegy jelezvén, hogy valami fontos esemény készül.

Hirdetés

Az már az elmúlt kilenc alkalommal is kiderült, hogy a Székely majális jóval több egy egyszerű szabadtéri eszem-iszom-mulatok típusú hétvégénél. A tizedik, jubileumi rendezvényen a szervezők viszont valami rendkívülivel próbáltak kirukkolni.

•  Fotó: Szucher Ervin Galéria

Fotó: Szucher Ervin

A hangot a háromszéki Zoltánból érkezett rezesbanda adta meg, amikor az utcákon masírozva, toborozni kezdte az embereket.

Hozzájuk csatlakoztak a marossárpataki huszárok, akik még pénteken elindultak, hogy Maros megye egyik kistérségéből a másikba jussanak. Az ünneplőbe öltözött tömeg, melyben szép számban voltak az anyaországból érkezettek is, először a falu központjában gyűlt össze, ahol

az önkormányzat székely zászlót vont fel arra a rúdra, amelyet ez alkalommal avattak. Egy hatalmas, ám mozgatható szerkezetről van szó, melynek felállításához nem szükségeltetett építkezési engedély.

Ha a szolgálatos feljelentők vagy a magyar jelképeket üldöző állami hatóságok ezúttal is „teszik a dolgukat”, mint ahogy az az utóbbi években Makfalván és a hozzá tartózó Hármasfaluban oly sűrűn előfordult,

a rúd és vele együtt a zászló bármikor egyik helyről a másikra költöztethető

– érvelt lapunknak Vass Imre, Makfalva polgármestere. A számos meghurcoltatás ellenére a helyiek nem adják fel a szimbólumhasználatért vívott harcot.

•  Fotó: Szucher Ervin Galéria

Fotó: Szucher Ervin

Mint emlékezetes,

Makfalva volt Székelyföld egyik első települése, ahol a kétezres évek elején a polgári pártiak, az akkori RMDSZ-es polgármester fenyegetése ellenére, kitűzték a székely lobogót a községháza homlokzatára.

Néhány hónappal ezelőtt, igazi székely furfanggal jártak túl az azóta menesztett prefektus eszén, és faragott táblákra cserélték ki a hármasfalusi – csókfalvi, székelyszentistváni és atosfalvi – illegálisnak és a gépkocsivezetőkre nézve veszélyesnek ítélt falunévtáblákat.

•  Fotó: Szucher Ervin Galéria

Fotó: Szucher Ervin

Ellenzéki szónokok, ellenzéki gulyások

Míg az üstökben rotyogott a gulyás, és a rét is kezdett benépesedni, a színpadról a szervezők és politikusok köszöntötték az egybegyűlteket. Mint minden évben,

a felszólalók ezúttal is az ellenzék soraiból kerültek ki, az RMDSZ-es politikusok még csak gulyáskóstolóba sem ugrottak be a makfalvi rendezvényre.

A kivételt a résztvevők közt elvegyülő Vass Levente, a marosvásárhelyi szervezet elnöke jelentette. Meg is jegyezték az őt üdvözlő szervezők, hogy a tíz év alatt, az éppen kampányban lévő Sógor Csabán és Brassai Zsomboron kívül egyetlen tulipános politikust sem láttak a székely majálison, pedig a szervezők meghívottjai között az idén is szerepelt a három székely megye tanácselnökének neve. Az RMDSZ-szel a parlamentben együttműködő Magyar Polgári Párt elnöke, Biró Zsolt maga is fakanalat ragadott, és két üstben rotyogó babgulyással várta kollégáit.

•  Fotó: Szucher Ervin Galéria

Fotó: Szucher Ervin

Eleget tett a meghívásnak Boldog István, a magyar országgyűlés tagja, aki Orbán Viktor köszönetét tolmácsolta mindazért, amit az MPP anyaországi választási kampányban tett. Ünnepi beszédében a fideszes politikus abbéli hitének adott hangot, miszerint

Idézet
a Kárpát-medence még ezer év múlva is magyar szótól lesz hangos.

El nem felejtett és elképzelt autonómia

Izsák Balázs, a Székely Nemzeti Tanács elnöke 1918 és 2018 között vont párhuzamot, hangsúlyozván, hogy az eltelt évszázad alatt aligha változott valami az identitás megőrzéséért folytatott harcban. Mégis előrelépésnek könyvelte el, hogy az elmúlt hetekben a román parlamentben Székelyföld autonómia-statutumáról tárgyaltak.

Idézet
Még akkor is, ha elutasították a közösségünk jogos követeléseit, pozitívumként értékelem, hogy egyféle párbeszéd alakulhatott ki a székelység és a román államhatalom között

– hangsúlyozta az SZNT vezetője. Izsák kitért Dabis Attila, a nemzeti tanács külügyi megbízottjának Romániából való kitiltására is.

Idézet
Ha valaki a román demokrácia elmélyítéséért, az európai jogrend tiszteletben tartásáért, törvények alkalmazásáért küzd, akkor az a személy nem jelenthet nemzetbiztonsági kockázatot

– szögezte le Izsák Balázs.

•  Fotó: Szucher Ervin Galéria

Fotó: Szucher Ervin

Biró Zsolt, a Magyar Polgári Párt elnöke a fél évszázaddal ezelőtt megszüntetett autonómiáról beszélt, mondván, hogy politikai döntésükkel a nacionálkommunisták célja lényegében Marosszék leválasztása volt a történelmi Székelyföldről. A résztvevők megemlékeztek a székely majális néhai ötletgazdájáról, Márton Zoltánról, és abban állapodtak meg, hogy

2019-ben díjat fognak elnevezni a fiatalon elhunyt makfalvi polgármesterről.

•  Fotó: Szucher Ervin Galéria

Fotó: Szucher Ervin

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

Üzlethelyiség gyúlt ki ki Erdőszentgyörgyön

Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.

Üzlethelyiség gyúlt ki ki Erdőszentgyörgyön
Hirdetés
2026. június 27., szombat

Közel négymillió lejre bírságoltak a fogyasztóvédők

Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).

Közel négymillió lejre bírságoltak a fogyasztóvédők
2026. június 27., szombat

Beterít a hőhullám – jövő hét elején is harmadfokú kánikulariasztás lesz majdnem az egész országban

Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.

Beterít a hőhullám – jövő hét elején is harmadfokú kánikulariasztás lesz majdnem az egész országban
2026. június 27., szombat

Szombatfalván láttak medvét szombatra virradóra

Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.

Szombatfalván láttak medvét szombatra virradóra
Hirdetés
2026. június 27., szombat

Kilencven szénabála és egy épület égett Mezőzáhon

Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.

Kilencven szénabála és egy épület égett Mezőzáhon
2026. június 27., szombat

Vadorzóknál tartott házkutatásokat a rendőrség

A Maros megyei rendőrség hat ingatlanban tartott házkutatást pénteken orvvadászattal és illegális fegyvertartással gyanúsítható személyeknél.

Vadorzóknál tartott házkutatásokat a rendőrség
2026. június 27., szombat

Simion szerint ha nem kormányozhat az AUR, akkor fel kell függeszteni Nicușor Dan államfőt

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion péntek este azt követelte, hogy pártja kerüljön kormányra, és bejelentette: ha Nicușor Dan államfő „nem tesz eleget ennek a felszólításnak”, fel kell függeszteni tisztségéből.

Simion szerint ha nem kormányozhat az AUR, akkor fel kell függeszteni Nicușor Dan államfőt
Hirdetés
2026. június 27., szombat

Az utakon is oda kell figyelni a kánikula miatt

Mivel a következő napokban sárga, narancssárga és vörös kódra okot adó nappali hőség várható, június 28-án, vasárnap forgalmi korlátozásokat vezet be a rendőrség az ország 16 megyéjében. A Székelyföld is érintett.

Az utakon is oda kell figyelni a kánikula miatt
2026. június 26., péntek

Egy emberként énekelte a közönség a Bagossy-dalokat az Udvarhely Napokon

Hatalmas érdeklődés övezte a Bagossy Brothers Company koncertjét az Udvarhely Napokon, ahol szinte egy emberként énekelte a közönség a zenekar legismertebb dalait.

Egy emberként énekelte a közönség a Bagossy-dalokat az Udvarhely Napokon
2026. június 26., péntek

Hol lesz útjavítás idén Maros megyében?

Félmillió lejt szánnak idén Maros megyében a köves utak karbantartására, több milliót sáncok rendbetételére, aszfaltozásra, de a műszaki tervek elkészítésére is. A Maros megyei tanács idén 41,3 millió lejt költ az úthálózatra.

Hol lesz útjavítás idén Maros megyében?
Hirdetés