Hirdetés
Hirdetés

Igazi népünnepély volt a Székely Majális jubileumi kiadása

•  Fotó: Szucher Ervin

Fotó: Szucher Ervin

Tizedjére szervezték meg a hétvégén Makfalván a Székely majálist. A több mint gulyásfőzésről szóló rendezvényen Boldog István fideszes országgyűlési képviselő a kárpát-medencei magyar jövőről, Izsák Balázs, a Székely Nemzeti Tanács elnöke az autonómiaküzdelem százéves múltjáról és jövőjéről beszélt. A községházáról eltávolíttatott székely zászló helyett az önkormányzat egy másikat állított fel Makfalva központjában.

Szucher Ervin

2018. május 14., 13:182018. május 14., 13:18

A hét végén ismét ünneplőbe öltözött Makfalva: a küküllőmenti település főútján

szinte nem lehetett látni olyan portát, melyen már szombaton kora reggel ne lengedezett volna a székely zászló, mintegy jelezvén, hogy valami fontos esemény készül.

Hirdetés

Az már az elmúlt kilenc alkalommal is kiderült, hogy a Székely majális jóval több egy egyszerű szabadtéri eszem-iszom-mulatok típusú hétvégénél. A tizedik, jubileumi rendezvényen a szervezők viszont valami rendkívülivel próbáltak kirukkolni.

•  Fotó: Szucher Ervin Galéria

Fotó: Szucher Ervin

A hangot a háromszéki Zoltánból érkezett rezesbanda adta meg, amikor az utcákon masírozva, toborozni kezdte az embereket.

Hozzájuk csatlakoztak a marossárpataki huszárok, akik még pénteken elindultak, hogy Maros megye egyik kistérségéből a másikba jussanak. Az ünneplőbe öltözött tömeg, melyben szép számban voltak az anyaországból érkezettek is, először a falu központjában gyűlt össze, ahol

az önkormányzat székely zászlót vont fel arra a rúdra, amelyet ez alkalommal avattak. Egy hatalmas, ám mozgatható szerkezetről van szó, melynek felállításához nem szükségeltetett építkezési engedély.

Ha a szolgálatos feljelentők vagy a magyar jelképeket üldöző állami hatóságok ezúttal is „teszik a dolgukat”, mint ahogy az az utóbbi években Makfalván és a hozzá tartózó Hármasfaluban oly sűrűn előfordult,

a rúd és vele együtt a zászló bármikor egyik helyről a másikra költöztethető

– érvelt lapunknak Vass Imre, Makfalva polgármestere. A számos meghurcoltatás ellenére a helyiek nem adják fel a szimbólumhasználatért vívott harcot.

•  Fotó: Szucher Ervin Galéria

Fotó: Szucher Ervin

Mint emlékezetes,

Makfalva volt Székelyföld egyik első települése, ahol a kétezres évek elején a polgári pártiak, az akkori RMDSZ-es polgármester fenyegetése ellenére, kitűzték a székely lobogót a községháza homlokzatára.

Néhány hónappal ezelőtt, igazi székely furfanggal jártak túl az azóta menesztett prefektus eszén, és faragott táblákra cserélték ki a hármasfalusi – csókfalvi, székelyszentistváni és atosfalvi – illegálisnak és a gépkocsivezetőkre nézve veszélyesnek ítélt falunévtáblákat.

•  Fotó: Szucher Ervin Galéria

Fotó: Szucher Ervin

Ellenzéki szónokok, ellenzéki gulyások

Míg az üstökben rotyogott a gulyás, és a rét is kezdett benépesedni, a színpadról a szervezők és politikusok köszöntötték az egybegyűlteket. Mint minden évben,

a felszólalók ezúttal is az ellenzék soraiból kerültek ki, az RMDSZ-es politikusok még csak gulyáskóstolóba sem ugrottak be a makfalvi rendezvényre.

A kivételt a résztvevők közt elvegyülő Vass Levente, a marosvásárhelyi szervezet elnöke jelentette. Meg is jegyezték az őt üdvözlő szervezők, hogy a tíz év alatt, az éppen kampányban lévő Sógor Csabán és Brassai Zsomboron kívül egyetlen tulipános politikust sem láttak a székely majálison, pedig a szervezők meghívottjai között az idén is szerepelt a három székely megye tanácselnökének neve. Az RMDSZ-szel a parlamentben együttműködő Magyar Polgári Párt elnöke, Biró Zsolt maga is fakanalat ragadott, és két üstben rotyogó babgulyással várta kollégáit.

•  Fotó: Szucher Ervin Galéria

Fotó: Szucher Ervin

Eleget tett a meghívásnak Boldog István, a magyar országgyűlés tagja, aki Orbán Viktor köszönetét tolmácsolta mindazért, amit az MPP anyaországi választási kampányban tett. Ünnepi beszédében a fideszes politikus abbéli hitének adott hangot, miszerint

Idézet
a Kárpát-medence még ezer év múlva is magyar szótól lesz hangos.

El nem felejtett és elképzelt autonómia

Izsák Balázs, a Székely Nemzeti Tanács elnöke 1918 és 2018 között vont párhuzamot, hangsúlyozván, hogy az eltelt évszázad alatt aligha változott valami az identitás megőrzéséért folytatott harcban. Mégis előrelépésnek könyvelte el, hogy az elmúlt hetekben a román parlamentben Székelyföld autonómia-statutumáról tárgyaltak.

Idézet
Még akkor is, ha elutasították a közösségünk jogos követeléseit, pozitívumként értékelem, hogy egyféle párbeszéd alakulhatott ki a székelység és a román államhatalom között

– hangsúlyozta az SZNT vezetője. Izsák kitért Dabis Attila, a nemzeti tanács külügyi megbízottjának Romániából való kitiltására is.

Idézet
Ha valaki a román demokrácia elmélyítéséért, az európai jogrend tiszteletben tartásáért, törvények alkalmazásáért küzd, akkor az a személy nem jelenthet nemzetbiztonsági kockázatot

– szögezte le Izsák Balázs.

•  Fotó: Szucher Ervin Galéria

Fotó: Szucher Ervin

Biró Zsolt, a Magyar Polgári Párt elnöke a fél évszázaddal ezelőtt megszüntetett autonómiáról beszélt, mondván, hogy politikai döntésükkel a nacionálkommunisták célja lényegében Marosszék leválasztása volt a történelmi Székelyföldről. A résztvevők megemlékeztek a székely majális néhai ötletgazdájáról, Márton Zoltánról, és abban állapodtak meg, hogy

2019-ben díjat fognak elnevezni a fiatalon elhunyt makfalvi polgármesterről.

•  Fotó: Szucher Ervin Galéria

Fotó: Szucher Ervin

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 26., péntek

Jávárdi-vízesés: a természet elvette, az emberek visszaadták – videó

Nem tétlenkedett a gyimesközéploki önkormányzat: mindössze három nappal azt követően, hogy egy áradás miatt megszűnt a Jávárdi-vízesés, sikerült visszaterelni a zuhatagot tápláló patakot a régi medrébe.

Jávárdi-vízesés: a természet elvette, az emberek visszaadták – videó
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Gábor Rezső a céhes város tizenötödik Pro Urbe díjasa

A kézdivásárhelyi Sokadalom legfennköltebb mozzanata immáron évek óra a Pro Urbe díj átadása. A rangos elismerésben ez alkalommal, sorban tizenötödikként Gábor Rezső pedagógus, a Gábor Áron Szakképző Líceum korábbi igazgatója részesült.

Gábor Rezső a céhes város tizenötödik Pro Urbe díjasa
2026. június 26., péntek

Leggyakrabban a 100 lejes bankjegyeket hamisítják Romániában

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2025-ben 1356 hamis román bankjegyet vizsgált meg, 33,79 százalékkal kevesebbet, mint az előző évben – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.

Leggyakrabban a 100 lejes bankjegyeket hamisítják Romániában
2026. június 26., péntek

Levélben küldték a drogot a raboknak

Több megyei rendőrségének együttműködésével drogcsempészeket tartóztattak le Maros megyében, akik magas kockázatú pszichoaktív anyagokat csempésztek be a börtönökbe.

Levélben küldték a drogot a raboknak
Levélben küldték a drogot a raboknak
2026. június 26., péntek

Levélben küldték a drogot a raboknak

Hirdetés
2026. június 26., péntek

Hőségriadó: működik a vízellátás, párakapukat állítanak fel Csíkszeredában

Csíkszereda polgármestere Korodi Attila a hétvégi rendkívüli hőség miatt felhívást intézett a lakossághoz. Mint mondta, a Harvíznek jelenleg nincs olyan munkálata, amely miatt vízkorlátozásra lenne szükség.

Hőségriadó: működik a vízellátás, párakapukat állítanak fel Csíkszeredában
2026. június 26., péntek

A Harvíz Rt. kezeli ezentúl a teljes esővízelvezető-rendszert Csíkszeredában

A regionális vízszolgáltató Harvíz Rt. veszi át egységesen az esővíz-elvezetési rendszer működtetését és karbantartását Csíkszeredában – ez egyike volt a számos fontos döntésnek, amelyet az önkormányzati képviselők ülésén hoztak meg pénteken.

A Harvíz Rt. kezeli ezentúl a teljes esővízelvezető-rendszert Csíkszeredában
2026. június 26., péntek

A vonatok késésére is számítani kell a hőség miatt

Késéseket okoznak a vasúti közlekedésben a következő napokra jelzett rendkívüli hőség miatt bevezetett sebességkorlátozások – tájékoztatott pénteken a Román Vasúti Személyszállító Vállalat (CFR Călători).

A vonatok késésére is számítani kell a hőség miatt
Hirdetés
2026. június 26., péntek

PSD: A PNL, az USR és az RMDSZ szabotálja a kormányalakítást

A Szociáldemokrata Párt (PSD) szerint a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ szabotálja a kormányalakítást, és folyamatosan új feltételeket találnak ki pozícióik megőrzéséért.

PSD: A PNL, az USR és az RMDSZ szabotálja a kormányalakítást
2026. június 26., péntek

Az elnök egyeztetésre hívta a Cotroceni-palotába a pártvezetőket

Nicușor Dan államfő a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek parlamenti frakciójának vezetőivel készül egyeztetni pénteken a Cotroceni-palotában.

Az elnök egyeztetésre hívta a Cotroceni-palotába a pártvezetőket
Hirdetés