A csíkszeredai Szakszervezetek Művelődési Háza március óta megoldatlan fűtésproblémái miatt az épületben működő Kájoni János Megyei Könyvtár vezetősége úgy döntött, hogy tevékenysége folytatásához új helyszínt keres. A könyvtárnak legalább egy nyolcszáz négyzetméteres felületű, leginkább a városközpontban lévő ingatlanra lenne szüksége.
2011. október 06., 16:212011. október 06., 16:21
2011. október 06., 18:212011. október 06., 18:21
A könyvtár elektromos fűtőtestekkel melegíti fel az olvasótermet. Pillanatkép a valóságról
„Semmilyen ígéretet nem kaptunk arra, hogy a tél beállta előtt megoldódna a tavasz óta tartó fűtésgond, ezért válaszúthoz érkeztünk, új felületet kell keresnünk a könyvtárnak” – indokolta döntésüket Kopacz Katalin, a Kájoni János Megyei Könyvtár igazgatója.
A költözés az egyetlen megoldás
A csíkszeredai Szakszervezetek Művelődési Háza 250 ezer lejes tartozást halmozott fel a Közüzemek felé, és a fűtésszolgáltatás beszüntetése miatt „veszélybe került a mi tevékenységünk is – érvelt Kopacz Katalin –, ezért villanyárammal működő infrapaneleket akartunk vásárolni, ám a könyvtárat fenntartó megyei tanács vezetősége nem egyezett bele egy ilyen jellegű beruházásba, inkább úgy döntöttek, hogy új ingatlanba költöztetik a könyvtárat”.
A bibliotékának olyan, legalább nyolcszáz négyzetméter felületű kiadó ingatlanra lenne szüksége, amely a városközpontban fekszik, lehetőleg földszinten, és az épülethez pince is tartozik. „120 ezer könyvünk van, ezek nagyon súlyosak, ezért masszív épületet keresünk. Reméljük, hogy október végéig kapunk olyan ajánlatot, ami árban és minőségben is megfelelne számunkra” – összegezte igényüket a könyvtárigazgató, aki úgy számolja, hogy egy esetleges költözés legalább fél évig is eltartana, mivel „a százhúszezer kötet szakszerű átköltöztetése nem megy egyik napról a másikra”.
Havi háromezer euróról van szó
Szederjesi Ferenc, a Szakszervezetek Művelődési Háza igazgatója megígérte a könyvtárigazgatónak, hogy amennyiben a hideg időszak beálltáig nem rendeződik a fűtés kérdése – ami most már több mint bizonyos –, akkor a könyvtárnak nem kell fűtést fizetnie. Magyarán, nem kellene fizetniük azért, amit nem is kapnak.
„Elsőre valóban furcsán hangzik, de csupán arról van szó, hogy a hőpaneles megoldással csak a villanyt kellett volna fizetniük, tehát a megyei tanácsnak is olcsóbb lett volna a könyvtár fenntartása. Szerettem volna mindezt elmondani megyei tanács vezetőségének, de nem kaptam rá esélyt” – magyarázta Szederjesi.
A kulturális intézmény üzemeltetője furcsállja, hogy a megyei tanács vezetői nem a hőpaneles megoldás mellett döntöttek, hiszen – mint fogalmazott – a városközpont bármely más épületében jelentősen többe fog kerülni a bér, mint „az új kultúrotthonban”.
Hargita Megye Tanácsa a Szakszervezetek Művelődéi Házának jelenleg havonta 3100 eurót fizetett a termek bérléséért, a két fél között ez év végén jár le a bérleti szerződés.
„Egyébként tetemes tartozást halmozott fel a művelődési ház dzsúdótermét bérlő Csíkszeredai Sportklub: ők négy hónapi bérrel, összesen 5600 lejjel tartoznak nekünk, várom, hogy fizessenek” – jegyezte meg Szederjesi.
A csúcsról a szakadék felé
Nem volt mindig ennyire sötét az országos hálózatot működtető Frăţia Szabad Szakszervezeti Szövetség tulajdonában lévő csíkszeredai művelődési ház helyzete. Sőt, három esztendővel ezelőtt még 1,3 millió lejes forgalmat bonyolított le, amiből minden számlát könnyedén kiegyenlítettek. „Ám az utóbbi években egyre kevesebb felnőttoktatói tanfolyam rendezésére kaptunk felkérést, pedig a bevételeink mintegy felét ezek a felnőttképzések jelentették. Idén eddig egy villanyszerelői tanfolyamot szerveztünk, most pedig egy kazánfűtő tanfolyamra készülünk. Van még két cég, amely helyiséget bérel tőlünk, s azzal ennyi, egyéb bevételünk nincs. Lassan be kell zárnunk a kaput” – nyugtázta a kultúrház igazgatója.
Gólyabálok, előadások – hidegben
A középiskolák gólyabáljait szervező diákok is megkeresték a művelődési ház igazgatóságát. „Azt mondtam a diákoknak, nálunk meg lehet szervezni gólyabált, azt viszont kihangsúlyoztam, hogy felelősséget nem vállalunk az esetleges meghűlésekért. Ugyanakkor Vekerdy Tamás pszichológus előadásán és a Csík zenekar október végi koncertjén nem tudom, mi lesz. Az előadáson, illetve koncerten részt vevőknek fel kell öltözniük, különben megfagynak” – zárta rövidre Szederjesi Ferenc.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
A Márton Áron Tehetséggondozó Központ a 10. tanévére készül, amely várhatóan az utolsó lesz jelenlegi helyén, mivel a Székelyföld Labdarúgó Akadémia bővülő tevékenysége miatt a MÁTK rendelkezésére álló terek csökkentek – olvasható a közleményükben.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
szóljon hozzá!