Páll Antónia két különböző szakra is jelentkezik, majd bejutás után mérlegel
Fotó: Páll Antónia tulajdona
Egyformán 9,6-os átlagot ért el az érettségin a gyergyószentmiklósi Páll Antónia és Jákó Dániel, és miután az óvások eredménye is ismert, véglegesen is eldőlt, hogy ők ketten szerepeltek a legjobban az idei megmérettetésen a gyergyószéki, magyarul tanuló diákok közül. A Salamon Ernő Gimnázium után az informatika, illetve az irodalom és/vagy a film világában szeretnének pályát választani. Páros interjú.
2021. július 11., 16:272021. július 11., 16:27
– Abból, hogy ilyen eredményt értetek el, úgy tűnik, könnyű volt számotokra az érettségi. Hogyan láttátok ti a vizsgát?
– Páll Antónia: Számomra valóban nem volt túl nehéz az érettségi, de egyszerű sem. Természetesen rengeteget kellett készülni rá, de aki az elmúlt négy évben becsületesen tanult és kihozta magából a legtöbbet, nem jelenthetett gondot a vizsga. Nem voltak rettentően nehezek a tételek sem, és az online oktatásra való tekintettel leszűkítették az érettségire szükséges tananyagot, tehát kivettek néhány leckét a követelmények közül, így kissé könnyebb dolgunk volt ebből a szempontból.
– Jákó Dániel: A kezdetektől fogva tudtam, hogy nem egy könnyű megpróbáltatás az érettségi, de Istennek hála fel tudtam készülni rá a megfelelőképpen.
– A 11. osztályotokat kettévágta a karantén, és az idei sem volt olyan, mint kellett volna. Maszkviselés, és egyék korlátozó előírások között kellett iskolába járnotok. Milyen volt így középiskolásnak lenni?
– J. D.: Eleinte szokatlan volt így iskolába járni, viszont úgy gondolom, hogy mindannyian alkalmazkodtunk a helyzethez, és kihasználtunk minden pillanatot, hogy élvezzük az együtt töltött időt, és hogy megfelelően tudjunk tovább készülni az előttünk álló vizsgákra.
A tanáraink mindent megtettek azért, hogy így is a lehető legmagasabb szintű oktatásban részesüljünk.
– P. A.: Úgy gondolom, hogy nem volt egyszerű az elmúlt év egyetlen középiskolás számára sem. Amikor nem otthonról kellett tanulnunk, hanem bejárhattunk az iskolába, egyfajta hiányérzet volt bennem.
Hiányzott az a régi, semmivel össze nem hasonlítható Salamonos hangulat, a régi közös szünetek, a nyüzsgés a folyosókon, főleg mikor csak a végzősök járhattak be. Emellett szabályokat kellett betartanunk, amiket végül is megszoktunk.
– Hogy érzitek, mit adott számotokra a Salamon Ernő Gimnázium?
– P. A.: Minden diák elmondhatja, hogy az iskola a második otthona. Nekünk szerencsénk volt, a Salamon nem akármilyen otthont adott nekünk: otthont meleg, családias környezettel, bensőséges, vidám hangulattal, szeretettel, segítőkész „családtagokkal”. Mert már a végén olyan volt a közösségünk, mint egy nagy család.
Mindenkinek lehetőséget nyújtott azon a téren fejlődni, ami a szívéhez közel állt. Éppen ezért, bár az osztályunk profilja matematika-informatika, rengeteg színes egyéniség fejlődött ki és nagyon sokféle, különböző irányban szeretnénk továbbtanulni. A tanárok pedig mindenben támogattak minket, segítettek, és a tananyag mellett igyekeztek a legfontosabbra megtanítani bennünket: élni.
Jakó Dánielnek határozott elképzelései vannak a jövővel kapcsolatosan
Fotó: Jakó Dániel tulajdona
– J.D.: A Salamon Ernő Gimnázium nagyon mély nyomot hagyott az életemben, mivel megadta a lehetőséget a tanulmányi fejlődésre, és új élethelyzetekbe helyezett, amelyek hozzájárultak a személyiségem fejlődéséhez.
Az itt kialakuló diákközösség, barátságok mind hozzájárultak ahhoz, hogy egy igazi Salamonos életben legyen részem, ahol olyan embereket ismerhettem meg, akik közösségében az átlagos iskolai napok is felejthetetlen élményekké alakultak át.
– Ha rajtatok múlna mit változtatnátok az oktatási rendszerrel, illetve az érettségivel kapcsolatban?
– J. D.: Ha rajtam múlna, mindenképp lerövidíteném az óraszámot, hisz a napi hét óra egy kissé hosszú.
– P. A.: Sok változtatásra lenne szükség az oktatási rendszeren belül, de elsősorban kivenném azokat a fölösleges terheléseket, és tananyagokat, amelyek a diákok életét nehezítik fölöslegesen, és nagyobb hangsúlyt fektetnék a gyakorlati oktatásra.
– Hol, milyen egyetemen folytatjátok tovább, milyen életpályát szeretnétek?
– J. D.: A Babeș-Bolyai Tudományegyetem, matematika-Informatika karán szeretnék tovább tanulni, azon belül is az informatika szakon. Programozói, szoftverfejlesztői, de akár tanári szakmák is mind közel állnak a szívemhez, de különösen szeretem a számítástechnika világának gyakorlati oldalát is kutatni.
– P. A.: Én mindenképpen az irodalom és/vagy a film terén szeretnék pályát választani. Ennek megfelelően Kolozsvárra, a Babeș-Bolyai Tudományegyetem bölcsészkarának magyar-és világirodalom szakára, illetve a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem film és média karának audiovizuális kommunikáció, forgatókönyv-és reklámírás, média szakára is benyújtom a jelentkezésem, és majd eldől, hogy melyik mellett fogok dönteni.
Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.
Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.
Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.
Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán kijelentette, 2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására.
Benzinkútról akart élelmiszert lopni, dulakodott az alkalmazottal, majd elmenekült a helyszínről két fiatal Szászrégenben, ám nem jutottak messzire: a rendőrök rövid időn belül őrizetbe vették őket.
szóljon hozzá!