Porkoláb Tamás-János, a szavalóverseny győztese
Fotó: Dénes Botond
Kézdivásárhelyen a hagyományokhoz híven idén is szavaló-, illetve szónokversenyen választották ki azokat a diákokat, akik a március 15-i főtéri ünnepségen előadhatják produkciójukat. A szavalóversenyt a Turóczi Mózes Általános Iskola, a szónokversenyt a Bod Péter Tanítóképző egy-egy diákja nyerte meg.
2024. március 12., 17:502024. március 12., 17:50
Hétfőn a Vigadó Művelődési Központ dísztermében tartották meg az általános iskolásoknak szóló Gábor Áron szavalóversenyt, amelyre idén 16 kisdiák nevezett be. A szervezők nevében Ménessy Kinga Kitty, az önkormányzat kommunikációs irodájának vezetője köszöntötte a város három általános iskolájából érkezett versenyzőket és felkészítő tanáraikat, majd az ifjú versmondók sorszám alapján, véletlenszerű sorrendben adták elő produkciójukat.
A zsűriben Dimény-Haszmann Árpád költő, Gecse Noémi színművész és Lung László Zsolt, a Vigadó igazgatója foglalt helyet, döntésük értemében az idei szavalóverseny győztese Porkoláb Tamás-János, a Molnár Józsiás Általános Iskola VII. osztályos tanulója (felkészítő tanára Kádár Andrea), aki Petőfi Sándor Dicsőséges nagyurak című költeményét adhatja elő a Gábor Áron téri ünnepségen.
A második helyezést Berecki Gergő, a Turóczi Mózes Általános Iskola VII. osztályos diákja érdemelte ki (felkészítő tanára Bartalis Irma), a harmadik helyen pedig Pap Anna, a Petőfi Sándor Általános Iskola V. osztályos tanulója végezett (felkészítő tanára Damó Beáta). Dicséretben részesült Szőcs Mátyás, a Molnár Józsiás Általános Iskola VI. osztályos diákja (felkészítő tanára László Ildikó).
Várza-Deák Júlia, a szónokverseny győztese
Fotó: Iochom István
Kedden az Incze László Céhtörténeti Múzeum időszakos kiállítótermében került sor a középiskolás diákok számára kiírt Zúg Március szónokverseny 19. kiadására. Az RMDSZ Kézdivásárhelyi Szervezete által megrendezett eseményre hat diák nevezett be az Apor Péter Szakközépiskola, a Bod Péter Tanítóképző, Dr. Csiha Kálmán Református Kollégium és a Gábor Áron Szakközépiskola képviseletében.
Az ifjú szónokok teljesítményét Bándi Lilla Enikő magyartanár, Dávid Sándor kommunikációs szakember, az RMDSZ városi szervezetének elnöke és Józsa Irén nyugalmazott magyartanár pontozta.
Döntésük alapján a március 15-i ünnepség résztvevői Várza-Deák Júlia, a Bod Péter Tanítóképző X. osztályos diákja beszédét hallgathatják meg (felkészítő tanára Deák Ferenc). Második helyezést ért el Jánosi Tamás, a Bod Péter Tanítóképző X. osztályos tanulója (felkészítő tanára Deák Ferenc), a harmadik díjat Szabó Alíz, a Gábor Áron Szakközépiskola X. osztályos tanulója vehette át (felkészítő tanára Csák Ildikó-Erzsébet), míg dicséretben Fekete Boróka, az Apor Péter Szakközépiskola IX. osztályos diákja részesült (felkészítő tanára Dezső Edit).
Mindkét verseny második helyezettje március 15-én, a testvérvárosból érkező küldöttségek tiszteletére szervezett díszvacsorán mondhatja el szavalatát, illetve szónoklatát.
Az emlékezés felelőssége mindannyiunké, hiszen csak akkor lehetünk méltóak az ’56-os hősök örökségéhez, ha továbbvisszük a szabadság eszméjét és a nemzeti összetartozás ügyét – hangzott el szerda este Székelykeresztúron.
Többszázan vonultak fel fáklyákkal Székelyudvarhely központjában szerdán este, az 1956-os forradalom áldozataira és eredményeire emlékezve. A felszólalók az összetartás, értékeink megőrzésének fontosságát hangsúlyozták.
Ha a délelőtti sepsiszentgyörgyi megemlékezéseken még csupán maroknyi ember vett részt, a városi önkormányzat által szervezett esti ünnepségen már közel kétszázan rótták le tiszteletüket az '56-os forradalom hősei előtt.
„Magyarország alkotmánya is rögzíti, mai szabadságunk 1956-os forradalmunkból sarjad ki. 1956 öröksége pedig segít bennünket évszázados megmaradásunkban” – fogalmazott Gulyás Gergely miniszter szerdán este Csíkszeredában.
Gyergyószentmiklóson szerdán a római katolikus temetőben lévő 1956-os emlékműnél zajlott az ünnepség, ahol a forradalom hősei, mártírjai előtt hajtott fejet a kisszámú résztvevő közönség. Felvetődött: van-e szabadság ma?
Égő fáklyákkal vonultak az 1956-os megemlékezésre a marosvásárhelyi magyarok szerdán délután, így is tisztelegve azok emléke előtt, akik életüket adták a szabadságért.
A művészetterápia eszközeivel fordulnak a különleges igényű gyerekekhez az ART-JOY – Művészetterápia a különleges igényű gyerekek számára projekt keretében. Ebbe bárki betekinthet csütörtökön 10 órától az Alpha Transilvana Alapítvány székhelyén.
Ünnepi műsorral tisztelegtek a meghurcoltak előtt az erdővidéki fiatalok, és azok is, akiket nem kell emlékeztetni a kommunizmus sötét éveire. Kelemen Csongor egykori politikai fogoly jelenlétében emlékeztek 1956-ra Baróton.
A vízhálózat mosási és fertőtlenítési munkálatai miatt a nyárádszeredai önkormányzat felhívja a lakosság figyelmét, hogy csak háztartási célokra használják a vizet csütörtökön.
Egyesek belehaltak a szabadságszeretetbe: emlékük előtt tisztelegve koszorúztak szerdán délben a sepsiszentgyörgyi önkormányzat képviselői a volt politikai foglyokkal együtt, este pedig az 56-os emlékparkban tartanak hosszabb megemlékezést.
szóljon hozzá!