
Fotó: Gönczy Tamás
Az RMDSZ újra kormányzásra készül – szögezte le Kelemen Hunor kedden, a székelyföldi önkormányzati vezetők gyergyóremetei találkozóján. A jövő év kihívása, feladata, hogy a választásokon úgy mozgósítsanak, olyan eredményt érjenek el, amivel a jelenleginél jobb tárgyalási pozícióba kerülhet a szervezet.
2023. június 27., 19:002023. június 27., 19:00
2023. június 27., 19:012023. június 27., 19:01
A Székelyföldi Önkormányzati Tanács (SZÖT) elnöke, Barti Tihamér szervezésében zajlott az a találkozó, amelynek Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke, valamint Cseke Attila és Tánczos Barna voltak a vendégei. Az eseményen a három székelyföldi megye településeinek polgármesterei vettek részt, jelen volt még Tamás Sándor és Péter Ferenc, Kovászna és Maros megye önkormányzatának elnöke, valamint a Kovászna és a Hargita megyei prefektusok, Ráduly István és Petres Sándor is.
Fotó: Gönczy Tamás
A Gyergyóremetén megtartott esemény sajtónyilvános részében a község polgármestere, Laczkó Albert Elemér, valamint a szervező SZÖT elnök, Barti köszöntötte a jelenlévőket, majd Kelemen Hunor tartotta meg tájékoztató beszédét a kormányban töltött időszakról, a kormányzásból való kiszorulás körülményeiről, valamint az RMDSZ-re váró új kihívásokról, annak tükrében, hogy jövőben választások lesznek.
– fogalmazott Kelemen. Az utolsó időszakról tartott összegzésében elmondta, a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) minden, az RMDSZ által javasolt kompromisszumos megoldás elől kitért. Amikor közelinek tűnt egy megállapodás, akkor mindig újabb feltételekkel jöttek elő. Egyértelmű volt a szándék, hogy „ki akarják nyomni” az RMDSZ-t a kormányból, de úgy kívánták elérni, hogy az RMDSZ lépjen ki.
Kelemen Hunor úgy véli, a kormányzás alatt eredményes munkát végeztek, rengeteg programot elindítottak, amelyeknek az önkormányzatok, a lakosság a haszonélvezői. Leszögezte, a megkötött finanszírozási szerződéseket nem lehet leállítani.
A folytatásban rátért a 2024-ben következő választások kihívásaira:
a legnehezebb az európai parlamenti választás lesz, be kell bizonyítani, hogy euroszkeptikus hangulatban is lehet mozgósítani;
az önkormányzati választásokon, ahol van kihívó, ott meg kell nyerni a tisztségeket, és lehetőleg semmit sem szabad elveszíteni. Kétszáz település és négy megye önkormányzatának irányítását lehet megszerezni;
ezt követi a parlamenti választás, ami egybeesik az államelnök-választás első fordulójával, majd végül az elnökválasztás második fordulója jön.
2024-ben vízkereszt után kezdődik az aktív, intenzív kampányév. Az RMDSZ-t jelenleg 6 százalékon mérik – mutatott rá Kelemen Hunor.
Fotó: Gönczy Tamás
Leszögezte, hisz abban, hogy tudnak úgy mozgósítani, hogy a jelenleginél jobb tárgyalópozícióba kerülhessenek a választások után.
A találkozó sajtónyilvános részébe nem fért bele Cseke Attila és Tánczos Barna felszólalása. A programban még szerepelt Barti Tihamér beszéde is, amellyel – amint az esemény előtt a sajtónak elmondta – arra igyekezett rávilágítani, hogy a polgármestereknek segíteniük kell a térségben működő, illetve induló vállalkozásokat, mert azok gazdaságfejlesztést, munkahelyteremtést jelentenek és csakis így valósulhat meg az itthon maradás.
A Moldovai Köztársaság „megelőző jellegű, néhány órás” energetikai segítséget kért Romániától, miután péntek este és szombat reggel Oroszország támadást indított Ukrajna energetikai rendszere ellen.
Legutóbbi ülésén a kormány jóváhagyta 303 állás meghirdetését az uniós helyreállítási forrásokból épített bölcsődéknél – tájékoztatott szombaton az oktatási minisztérium.
Az idei első félévben 2472 személy szenvedett munkabalesetet Romániában, 17 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában; az áldozatok közül 32-en vesztették életüket, 59 százalékkal kevesebben, mint az előző év első hat hónapjában.
Szándékosan nekihajtott egy másik autónak, ezáltal egy 21 éves fiatalember, valamint annak egyéves és négyhónapos lánya életét oltotta ki az a 38 éves Ialomița megyei férfi, akit Nagy-Britanniában azonosítottak és vettek őrizetbe a hatóságok.
A december első hetében végzett ellenőrzéseik során összesen 4,3 millió lejre bírságoltak és 13 gazdasági szereplő tevékenységét függesztették fel az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) felügyelői.
A Richter-skála szerint 3,5-ös erősségű földrengés történt szombaton 9 óra 25 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Idén is tíz kategóriában vehették át a Prima és Prima Primissima Díjakat a magyar szellemi élet, a művészet, a tudomány és a sport jeles képviselői a Müpában megtartott pénteki gálaesten. A díjazottak között találjuk Visky András írót, drámaírót is.
Daniel David oktatási miniszter pénteken aláírta az iskolai házi feladatok szabályozását módosító rendeletet.
Ismét hadgyakorlatok zajlanak a sepsiszentgyörgyi Păiș David lőtéren december 8-12 között.
A Sapientia EMTE Doctor Honoris Causa címet adományozott pénteken Sapientia Kolozsvári Karának főtéri épületében Borhy László régészprofesszornak, az MTA rendes tagjának.
9 hozzászólás