A HKT újabb mandátummal bízta meg Márton Árpád eddigi elnököt
Fotó: RMDSZ - Háromszéki Területi Szervezet/Facebook
Sosem volt kicsi, de most úgy tűnik, a magyarság számára a megszokottnál is nagyobb a tétje az idei választásoknak: évtizedekre meghatározhatja a közösség sorsát – erre világított rá a Háromszéki Képviselők Tanácsának (HKT) pénteki ülésén Tamás Sándor, az RMDSZ területi szervezetének elnöke. A HKT alakuló ülésén egyúttal újraválasztották az elnöki tisztségbe Márton Árpádot is.
2024. január 13., 12:582024. január 13., 12:58
Miután az ülés első perceiben igen operatívan lezajlott a régi-új elnök megválasztása, „hogy a szervezet rendben legyen”, Tamás Sándor, az RMDSZ háromszéki területi szervezetének elnöke vette át a szót. Első mondataival nyomatékosította, az idei szuperválasztási évnek – amelyben helyhatósági, parlamenti és európai parlamenti választások is lesznek, illetve az ország elnökére is szavazni kell – különösen nagy a tétje, mert évtizedekre eldöntheti a magyarság sorsát. Bár Romániában „félprezidenciális rendszer” lévén nem mellékes az sem, hogy ki lesz az elnök, annak nagyobb a jelentősége, hogy ott lesz-e az RMDSZ a parlamentben vagy a kormány asztalánál, mert
– fogalmazott Tamás Sándor.
Tamás Sándor sok kedvezőtlen tényt ismertetett a választásokkal kapcsolatban, de ennek ellenére „nincs helye a kesergésnek, annál inkább a munkának”
Fotó: RMDSZ - Háromszéki Területi Szervezet/Facebook
A közeljövő legfenyegetőbb potenciális történése az az államigazgatást és közigazgatást érintő átszervezés, a reform, amelyről már több ízben beszélt Marcel Ciolacu miniszterelnök, és amely szerinte ugyan 2024-ben még nem esedékes, de amint lejárnak a választások, az lesz. A tervezetek nem kedvezők a magyarságnak:
miután már most is több intézménynek Brassóban van a regionális központja (a pénzügyi hivatalnak, az építkezési felügyelőségnek, az áramszolgáltatónak),
kiszivárgott, hogy az átszervezés után Hargita és Kovászna megyék erdészetét Moldvából irányítanák, mert Vrancea, Vaslui és Galac megyékkel kerülne egy régióba e szempontból,
a fogyasztóvédelem tekintetében pedig a két székely megye Iași-hoz tartozna.
A területi szervezet elnöke különösen részletesen beszélt azokról a következményekről, amelyekkel akkor számolhatunk, ha átrajzolják az ország térképét és Hargita, Kovászna, illetve Brassó megyékből alakítanak ki egy új megyét. Ebben már alig 42 százalék lenne a magyarság aránya a jelenlegi 72 és 85 százalék helyett (amely számok a magyarság jelenlegi arányát tükrözik Kovászna és Hargita megyékben), de a Brassóban meghozott döntések nagy valószínűséggel nem a magyar intézményrendszernek kedveznek majd, és
– fogalmazott Tamás Sándor. A várható tendenciákra vonatkozóan előképpel szolgálnak a Szlovákiában történt hasonló átszervezések, amelyek nyomán a magyarság aránya olyan kicsi lett egy-egy új megyében, hogy azzal elveszítették az esélyt a parlamenti képviseletre is.
Ezzel a nyomasztó perspektívával együtt nincs helye a kesergésnek, annál inkább a munkának, vagyis a piramisba szerveződő helyi, megyei és országos szervezetek is meg kell tegyenek mindent, ami rajtuk múlik a választások sikere érdekében.
A felmérések szerint a magyarellenes pártoknak (az AUR-nak és a S.O.S. Románia pártnak) együtt 25 százaléka van, míg a szociáldemokrata pártnak 30 százaléka, de a nacionalista pártok még felívelő ágban vannak, és mozgósítani tudnak sok szavazójoggal rendelkező, eddig passzív személyt is. Ugyanakkor a Moldovai Köztársaságból Romániába települt mintegy 500 ezer szavazójoggal rendelkező román is vélhetően a román képviselőre szavaz az európai parlamenti választásokon.
Tamás Sándor vázolta tehát, hogyan kell cselekedni a korábban mondottak ismeretében: „el kell végezni a munkánkat”, azaz
ezzel lehet ellensúlyozni az említett negatív tényezőket.
Beszámolt arról is, hogy az RMDSZ a többi párttal választási szövetséget kötött, így Erdélyben megvalósul a magyar összefogás. A csata addig tart, amíg nyerünk! – idézte Orbán Viktort a területi elnök, de ezt csak együtt tudják megvalósítani a HKT-tagok – zárta politikai tájékoztatóját az RMDSZ területi szervezetének elnöke.
Vincze Lóránt európai parlamenti képviselő is felszólalt
Fotó: RMDSZ - Háromszéki Területi Szervezet/Facebook
Vincze Loránt európai parlamenti képviselő elmondta: bár Európában állandósult a bizonytalanság, és a négy évvel ezelőtti békét és viszonylagos jólétet háború, valamint recesszió váltotta, Székelyföld növekedési pályán áll, mert volt elképzelés és pénz a megvalósításhoz – jelentős részben az uniótól, de a kormánytól és az anyaországtól érkezett forrásokat is maximálisan kihasználták a régióban, illetve voltak közösségi vezetők, akik végigvitték a terveket.
A világ politikai térképe azonban átrendeződött, már nem egypólusú, a következő tíz évben
az uniós intézményekben a baloldali ideológiát kedvelik. Az Európai Néppárt, amelynek tagja az RMDSZ is, azt szeretné, ha erősödne a jobboldal és olyan vezetők kerülnének az élre, akik a mostaninál jobb döntéseket hoznak, ehhez szeretne hozzájárulni az erdélyi magyar képviselet is, amelynek elsősorban az erdélyi magyarság, aztán az ország gazdasági érdeke a döntő szempont a szavazásnál.
„Itthon az a tét, hogy sikerül-e megőrizni a helyünket a különböző intézményekben, és az európai parlament hozzátartozik-e az összképhez” – summázott Vincze Loránt.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
szóljon hozzá!