
Ellátásra szoruló beteg az egyik kórházban. Rájuk kellene nagyobb hangsúlyt fektetni. Képünk illusztráció
Fotó: Árvai Károly/MTI
Rövid idő alatt már több mint tízezer online aláírás gyűlt össze a campaniamea.declic.ro honlapon annál a petíciónál, amelyben azt kérik a kezdeményezők, hogy a tünetmentes vagy enyhe tünetekkel rendelkező Covid-19 vírussal fertőzötteknek legyen lehetőségük otthoni elkülönítésben kivárni a negatív teszteredményeket. Egy marosvásárhelyi ismert orvos diabetológus felesége saját történetük megosztásával kívánja felhívni a figyelmet a betegek jogainak felülvizsgálatára.
2020. május 06., 08:572020. május 06., 08:57
A campaniamea.declic.ro honlapon közzé tett kérelem megfogalmazói kifejtik, világos szabályozást szeretnének, amely megállítja a tünetmentes betegek és az enyhe tünetekkel rendelkező Covid-19 vírussal fertőzöttek kórházakban vagy karanténközpontokban történő kényszerű „fogva tartását”. Azzal támasztják alá álláspontjukat, hogy a tünetmentes személyek kórházakban való kényszeres beutalása etikátlan és veszélyes egészségügyi szempontból, hiszen
Továbbá azt is érvként hozzák fel a petíció kezdeményezői, hogy a kórházakban tartott enyhe tünetekkel rendelkezők vagy tünetmentesek egészségi állapota is súlyosbodhat a felülfertőzések következtében, illetve az érzelmi trauma miatt, amely köztudottan csökkent immunitáshoz vezet. Továbbá az is erősen bírálható, hogy az egészségügy fizeti azoknak a személyeknek a kórházi ellátását, akik nem akarnak ott lenni, mivel nem szorulnak kezelésre, miközben ugyanezeket a pénzeket a súlyos tünetekkel rendelkezők kezelésére, jobb ellátására fordíthatnák, azaz kórházi ágyakat és humánerőforrást foglalnak le ahelyett, hogy otthoni elkülönítésben maradhatnának – írják a petíció kezdeményezői. Azt is megjegyzik, hogy kérelmük megegyezik több más európai országban alkalmazott gyakorlattal.
Irina Muntean marosvásárhelyi diabetológus a hétvégén osztotta meg közösségi oldalán a nyilvánossággal férje, Mihai Muntean nőgyógyász szakorvos történetét, amellyel támogatni szeretné a Covid-19-el fertőzött betegek kórházi ápolására vagy annak mentesítésére vonatkozó kritériumoknak a felülvizsgálatát. Mint írja, március 30-a és április 4-e között mindkettőjüknél enyhe tünetek jelentkeztek, és felhívták a közegészségügyi igazgatóságot, ahol
„Közben Mihainak súlyosbodtak a tünetei, belázasodott, ezért elrendezték az ő tesztelését magánúton, fizetség ellenében (hogy miért csak neki, azt mai napig nem tudom). Másnap megjött a pozitív teszteredmény, és befektették az egyes számú fertőzőre. Egy hét után teljesen tünetmentessé vált, és azóta arra várunk, hogy a teszt negatív legyen, amelyet háromnaponként ismételnek. Azóta három szobatársat is váltott, mindegyik a saját vírusos történetével, és mi továbbra is várjuk a két egymás utáni negatív teszteredményt úgy, hogy két hete nem kapott kezelést a kórházban, tökéletesek a teszteredményei és normális a mellkasi röntgene. Milyen szörnyű pazarlás egy szegényes orvosi rendszerben, és milyen felesleges kiégés a Covid-19-es kórházi osztályok alkalmazottai számára! Nem is beszélve a beutalt betegek és családok depressziójáról!” – írja a diabetológus, aki maga is cukorbeteg, és mivel április 6-án még volt láza, ezért aznap ismét felhívta a közegészségügyet, hogy tesztelést kérjen, de ez azóta sem történt meg, sőt két gyereküknek is voltak azóta tüneteik – írja Irina Muntean.
– fejti ki közösségi oldalán Irina Muntean, aki története megosztásával is felhívja a figyelmet a járványügyi helyzettel járó kórházi protokoll felülvizsgálatának szükségességére.
A keddi cotroceni-i konzultációk után egy pártközi megállapodáson alapuló kisebbségi kormány körvonalazódik, amelynek a megalakítását fel kell gyorsítani – közölte kedd este Nicușor Dan.
A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
szóljon hozzá!