Ellátásra szoruló beteg az egyik kórházban. Rájuk kellene nagyobb hangsúlyt fektetni. Képünk illusztráció
Fotó: Árvai Károly/MTI
Rövid idő alatt már több mint tízezer online aláírás gyűlt össze a campaniamea.declic.ro honlapon annál a petíciónál, amelyben azt kérik a kezdeményezők, hogy a tünetmentes vagy enyhe tünetekkel rendelkező Covid-19 vírussal fertőzötteknek legyen lehetőségük otthoni elkülönítésben kivárni a negatív teszteredményeket. Egy marosvásárhelyi ismert orvos diabetológus felesége saját történetük megosztásával kívánja felhívni a figyelmet a betegek jogainak felülvizsgálatára.
2020. május 06., 08:572020. május 06., 08:57
A campaniamea.declic.ro honlapon közzé tett kérelem megfogalmazói kifejtik, világos szabályozást szeretnének, amely megállítja a tünetmentes betegek és az enyhe tünetekkel rendelkező Covid-19 vírussal fertőzöttek kórházakban vagy karanténközpontokban történő kényszerű „fogva tartását”. Azzal támasztják alá álláspontjukat, hogy a tünetmentes személyek kórházakban való kényszeres beutalása etikátlan és veszélyes egészségügyi szempontból, hiszen
Továbbá azt is érvként hozzák fel a petíció kezdeményezői, hogy a kórházakban tartott enyhe tünetekkel rendelkezők vagy tünetmentesek egészségi állapota is súlyosbodhat a felülfertőzések következtében, illetve az érzelmi trauma miatt, amely köztudottan csökkent immunitáshoz vezet. Továbbá az is erősen bírálható, hogy az egészségügy fizeti azoknak a személyeknek a kórházi ellátását, akik nem akarnak ott lenni, mivel nem szorulnak kezelésre, miközben ugyanezeket a pénzeket a súlyos tünetekkel rendelkezők kezelésére, jobb ellátására fordíthatnák, azaz kórházi ágyakat és humánerőforrást foglalnak le ahelyett, hogy otthoni elkülönítésben maradhatnának – írják a petíció kezdeményezői. Azt is megjegyzik, hogy kérelmük megegyezik több más európai országban alkalmazott gyakorlattal.
Irina Muntean marosvásárhelyi diabetológus a hétvégén osztotta meg közösségi oldalán a nyilvánossággal férje, Mihai Muntean nőgyógyász szakorvos történetét, amellyel támogatni szeretné a Covid-19-el fertőzött betegek kórházi ápolására vagy annak mentesítésére vonatkozó kritériumoknak a felülvizsgálatát. Mint írja, március 30-a és április 4-e között mindkettőjüknél enyhe tünetek jelentkeztek, és felhívták a közegészségügyi igazgatóságot, ahol
„Közben Mihainak súlyosbodtak a tünetei, belázasodott, ezért elrendezték az ő tesztelését magánúton, fizetség ellenében (hogy miért csak neki, azt mai napig nem tudom). Másnap megjött a pozitív teszteredmény, és befektették az egyes számú fertőzőre. Egy hét után teljesen tünetmentessé vált, és azóta arra várunk, hogy a teszt negatív legyen, amelyet háromnaponként ismételnek. Azóta három szobatársat is váltott, mindegyik a saját vírusos történetével, és mi továbbra is várjuk a két egymás utáni negatív teszteredményt úgy, hogy két hete nem kapott kezelést a kórházban, tökéletesek a teszteredményei és normális a mellkasi röntgene. Milyen szörnyű pazarlás egy szegényes orvosi rendszerben, és milyen felesleges kiégés a Covid-19-es kórházi osztályok alkalmazottai számára! Nem is beszélve a beutalt betegek és családok depressziójáról!” – írja a diabetológus, aki maga is cukorbeteg, és mivel április 6-án még volt láza, ezért aznap ismét felhívta a közegészségügyet, hogy tesztelést kérjen, de ez azóta sem történt meg, sőt két gyereküknek is voltak azóta tüneteik – írja Irina Muntean.
– fejti ki közösségi oldalán Irina Muntean, aki története megosztásával is felhívja a figyelmet a járványügyi helyzettel járó kórházi protokoll felülvizsgálatának szükségességére.
Április végén, május elején nagy májusi cserebogár-rajzásnak lehettünk szemtanúi. Jó tudni azonban, hogy nem ártalmatlan rovarokról beszélünk: nagy károkat okoznak a mező- és erdőgazdaságokban egyaránt.
Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni bánásmód „jó gyakorlatának modellje” – jelentette ki az elnökválasztás második fordulóba jutott két jelölt csütörtök esti tévévitáján Nicușor Dan.
Egyre gyakoribbak a forgalmi dugók Székelyudvarhelyen, amelyek az elmúlt napokban tovább fokozódtak. A kora reggeli és délutáni órákban rendre csúcsosodó forgalmi nehézségeket több, párhuzamosan zajló infrastrukturális fejlesztés okozza.
A Gyulafehérvári Caritas katolikus segélyszervezet számára május az ápolók hónapja, amikor kiemelt figyelem irányul azokra, akik nap mint nap mások testi-lelki jólétéért dolgoznak. Ennek keretében rendezték meg az Ápolók konferenciáját.
Az elnökválasztás második fordulójába került két jelölt, George Simion (AUR) és Nicușor Dan (independent) csütörtök este először vitáznak a tévékamerák előtt.
Robert Francis Prevost amerikai bíborost választották meg a katolikus egyház új fejének, aki XIV. Leó pápa néven fog szolgálni.
Fogy a levegő a bűncselekmények elkövetői körül: a modern technológiákkal a rendőrség egyre könnyebben azonosítja őket. A Hargita megyei rendőrségen bemutattak pár kriminalisztikai módszert, amellyel például a lemosott vért is fel tudják fedni.
Jégesőbe forduló vihar vonult végig és okozott károkat Udvarhelyszék több településén, köztük Székelyudvarhelyen és Szentegyházán is. A mintegy tíz percen keresztül hulló jég megállt az utcákon, a fákban, termésben is kárt tett.
A sok lehetséges megoldás közül már csak kettő maradt. Mert így szavazott a többség.
szóljon hozzá!