
Ellátásra szoruló beteg az egyik kórházban. Rájuk kellene nagyobb hangsúlyt fektetni. Képünk illusztráció
Fotó: Árvai Károly/MTI
Rövid idő alatt már több mint tízezer online aláírás gyűlt össze a campaniamea.declic.ro honlapon annál a petíciónál, amelyben azt kérik a kezdeményezők, hogy a tünetmentes vagy enyhe tünetekkel rendelkező Covid-19 vírussal fertőzötteknek legyen lehetőségük otthoni elkülönítésben kivárni a negatív teszteredményeket. Egy marosvásárhelyi ismert orvos diabetológus felesége saját történetük megosztásával kívánja felhívni a figyelmet a betegek jogainak felülvizsgálatára.
2020. május 06., 08:572020. május 06., 08:57
A campaniamea.declic.ro honlapon közzé tett kérelem megfogalmazói kifejtik, világos szabályozást szeretnének, amely megállítja a tünetmentes betegek és az enyhe tünetekkel rendelkező Covid-19 vírussal fertőzöttek kórházakban vagy karanténközpontokban történő kényszerű „fogva tartását”. Azzal támasztják alá álláspontjukat, hogy a tünetmentes személyek kórházakban való kényszeres beutalása etikátlan és veszélyes egészségügyi szempontból, hiszen
Továbbá azt is érvként hozzák fel a petíció kezdeményezői, hogy a kórházakban tartott enyhe tünetekkel rendelkezők vagy tünetmentesek egészségi állapota is súlyosbodhat a felülfertőzések következtében, illetve az érzelmi trauma miatt, amely köztudottan csökkent immunitáshoz vezet. Továbbá az is erősen bírálható, hogy az egészségügy fizeti azoknak a személyeknek a kórházi ellátását, akik nem akarnak ott lenni, mivel nem szorulnak kezelésre, miközben ugyanezeket a pénzeket a súlyos tünetekkel rendelkezők kezelésére, jobb ellátására fordíthatnák, azaz kórházi ágyakat és humánerőforrást foglalnak le ahelyett, hogy otthoni elkülönítésben maradhatnának – írják a petíció kezdeményezői. Azt is megjegyzik, hogy kérelmük megegyezik több más európai országban alkalmazott gyakorlattal.
Irina Muntean marosvásárhelyi diabetológus a hétvégén osztotta meg közösségi oldalán a nyilvánossággal férje, Mihai Muntean nőgyógyász szakorvos történetét, amellyel támogatni szeretné a Covid-19-el fertőzött betegek kórházi ápolására vagy annak mentesítésére vonatkozó kritériumoknak a felülvizsgálatát. Mint írja, március 30-a és április 4-e között mindkettőjüknél enyhe tünetek jelentkeztek, és felhívták a közegészségügyi igazgatóságot, ahol
„Közben Mihainak súlyosbodtak a tünetei, belázasodott, ezért elrendezték az ő tesztelését magánúton, fizetség ellenében (hogy miért csak neki, azt mai napig nem tudom). Másnap megjött a pozitív teszteredmény, és befektették az egyes számú fertőzőre. Egy hét után teljesen tünetmentessé vált, és azóta arra várunk, hogy a teszt negatív legyen, amelyet háromnaponként ismételnek. Azóta három szobatársat is váltott, mindegyik a saját vírusos történetével, és mi továbbra is várjuk a két egymás utáni negatív teszteredményt úgy, hogy két hete nem kapott kezelést a kórházban, tökéletesek a teszteredményei és normális a mellkasi röntgene. Milyen szörnyű pazarlás egy szegényes orvosi rendszerben, és milyen felesleges kiégés a Covid-19-es kórházi osztályok alkalmazottai számára! Nem is beszélve a beutalt betegek és családok depressziójáról!” – írja a diabetológus, aki maga is cukorbeteg, és mivel április 6-án még volt láza, ezért aznap ismét felhívta a közegészségügyet, hogy tesztelést kérjen, de ez azóta sem történt meg, sőt két gyereküknek is voltak azóta tüneteik – írja Irina Muntean.
– fejti ki közösségi oldalán Irina Muntean, aki története megosztásával is felhívja a figyelmet a járványügyi helyzettel járó kórházi protokoll felülvizsgálatának szükségességére.
Oroszország újabb dróntámadásokat hajtott végre ukrajnai polgári és infrastrukturális célpontok ellen Románia folyami határának közelében péntek virradóra – közölte a védelmi minisztérium.
Majdnem ezer hektárral csökkent a burgonyával beültetett Hargita megyei szántóföldek összterülete múlt évhez képest. Vannak azonban kedvező változások is a mezőgazdaság szerkezetének alakulásában.
A Mars és az Uránusz ritka bolygóegyüttállását lehet majd megfigyelni a Fiastyúk csillaghalmaza alatt július 4-én, a hajnali égen.
Nicușor Dan reméli, hogy meglesznek az eszközei a rendszer megreformálásához. Az államfőt az újságírók azokra a vádakra reagáltatták, amelyek szerint maga is a „rendszer” része.
Hangulatos hétvége vár a kézdivásárhelyiekre és a környékbeliekre, miután pénteken kezdődik és vasárnap estig tart a város ünnepe. A Sokadalom egyetlen anyaországi meghívottja, a Bikini együttes mindjárt az első nap során fellép.
Autóba zárva maradt egy négy hónapos csecsemő csütörtökön Gyulafehérváron, miután a jármű automatikusan bezáródott, miközben a kulcs bent maradt.
Magyar anyanyelvűként munkát keresel Romániában? A Jooble segít megtalálni a legjobb romániai állásokat. Olvasd el összefoglalónkat!
A lakóépületek építési költségei 2015 és 2025 között átlagosan 48,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban (EU) – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
szóljon hozzá!