
Ellátásra szoruló beteg az egyik kórházban. Rájuk kellene nagyobb hangsúlyt fektetni. Képünk illusztráció
Fotó: Árvai Károly/MTI
Rövid idő alatt már több mint tízezer online aláírás gyűlt össze a campaniamea.declic.ro honlapon annál a petíciónál, amelyben azt kérik a kezdeményezők, hogy a tünetmentes vagy enyhe tünetekkel rendelkező Covid-19 vírussal fertőzötteknek legyen lehetőségük otthoni elkülönítésben kivárni a negatív teszteredményeket. Egy marosvásárhelyi ismert orvos diabetológus felesége saját történetük megosztásával kívánja felhívni a figyelmet a betegek jogainak felülvizsgálatára.
2020. május 06., 08:572020. május 06., 08:57
A campaniamea.declic.ro honlapon közzé tett kérelem megfogalmazói kifejtik, világos szabályozást szeretnének, amely megállítja a tünetmentes betegek és az enyhe tünetekkel rendelkező Covid-19 vírussal fertőzöttek kórházakban vagy karanténközpontokban történő kényszerű „fogva tartását”. Azzal támasztják alá álláspontjukat, hogy a tünetmentes személyek kórházakban való kényszeres beutalása etikátlan és veszélyes egészségügyi szempontból, hiszen
Továbbá azt is érvként hozzák fel a petíció kezdeményezői, hogy a kórházakban tartott enyhe tünetekkel rendelkezők vagy tünetmentesek egészségi állapota is súlyosbodhat a felülfertőzések következtében, illetve az érzelmi trauma miatt, amely köztudottan csökkent immunitáshoz vezet. Továbbá az is erősen bírálható, hogy az egészségügy fizeti azoknak a személyeknek a kórházi ellátását, akik nem akarnak ott lenni, mivel nem szorulnak kezelésre, miközben ugyanezeket a pénzeket a súlyos tünetekkel rendelkezők kezelésére, jobb ellátására fordíthatnák, azaz kórházi ágyakat és humánerőforrást foglalnak le ahelyett, hogy otthoni elkülönítésben maradhatnának – írják a petíció kezdeményezői. Azt is megjegyzik, hogy kérelmük megegyezik több más európai országban alkalmazott gyakorlattal.
Irina Muntean marosvásárhelyi diabetológus a hétvégén osztotta meg közösségi oldalán a nyilvánossággal férje, Mihai Muntean nőgyógyász szakorvos történetét, amellyel támogatni szeretné a Covid-19-el fertőzött betegek kórházi ápolására vagy annak mentesítésére vonatkozó kritériumoknak a felülvizsgálatát. Mint írja, március 30-a és április 4-e között mindkettőjüknél enyhe tünetek jelentkeztek, és felhívták a közegészségügyi igazgatóságot, ahol
„Közben Mihainak súlyosbodtak a tünetei, belázasodott, ezért elrendezték az ő tesztelését magánúton, fizetség ellenében (hogy miért csak neki, azt mai napig nem tudom). Másnap megjött a pozitív teszteredmény, és befektették az egyes számú fertőzőre. Egy hét után teljesen tünetmentessé vált, és azóta arra várunk, hogy a teszt negatív legyen, amelyet háromnaponként ismételnek. Azóta három szobatársat is váltott, mindegyik a saját vírusos történetével, és mi továbbra is várjuk a két egymás utáni negatív teszteredményt úgy, hogy két hete nem kapott kezelést a kórházban, tökéletesek a teszteredményei és normális a mellkasi röntgene. Milyen szörnyű pazarlás egy szegényes orvosi rendszerben, és milyen felesleges kiégés a Covid-19-es kórházi osztályok alkalmazottai számára! Nem is beszélve a beutalt betegek és családok depressziójáról!” – írja a diabetológus, aki maga is cukorbeteg, és mivel április 6-án még volt láza, ezért aznap ismét felhívta a közegészségügyet, hogy tesztelést kérjen, de ez azóta sem történt meg, sőt két gyereküknek is voltak azóta tüneteik – írja Irina Muntean.
– fejti ki közösségi oldalán Irina Muntean, aki története megosztásával is felhívja a figyelmet a járványügyi helyzettel járó kórházi protokoll felülvizsgálatának szükségességére.
A rendkívüli hőség miatt több megyében korlátozzák vasárnap a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!