Hirdetés
Hirdetés

Kilométerenként 37 banival fizeti ki az ingázó tanulókat a tanügyminisztérium

Jó eséllyel rendeződhet a diákok utazási költségének megtérítése. Képünk illusztráció •  Fotó: Pinti Attila

Jó eséllyel rendeződhet a diákok utazási költségének megtérítése. Képünk illusztráció

Fotó: Pinti Attila

Február elsejétől a közszolgáltatásokat szabályozó országos hatóság által jóváhagyott kilométerenkénti 37 banis átalánydíj szerint fizetheti ki a tanügyminisztérium a diákok ingázási költségeit. Az átalánydíj értékének elfogadását hétfőn szavazta meg a Hargita megyei önkormányzati képviselő-testület.

Barabás Hajnal

2024. január 29., 13:262024. január 29., 13:26

2024. január 29., 14:572024. január 29., 14:57

Ugyan tavaly szeptember óta a jogszabályok szerint ingyenes kell legyen a diákoknak az ingázás, az ország több megyéjében, köztük Hargita megyében is fennakadások voltak az alkalmazással. Ugyanis

azokban a megyékben, ahol a megyei önkormányzatnak nem volt versenytárgyalás útján kiszervezett közszállítása, ott a tanügyminisztérium nem fizette ki a szállító cégeknek az ingyenes diákbérletet október és december közötti időszakra.

Így több Hargita megyei fuvarozó nem vállalta, hogy januárban is biztosítsa az ingyenes diákbérletet, tekintve, hogy a tanfelügyelőségtől nem kapták volna meg a benyújtott számláik után a pénzt.

korábban írtuk

A járni jár, de nem jut sokadik esete ebben az országban – most éppen az ingázókon a sor
A járni jár, de nem jut sokadik esete ebben az országban – most éppen az ingázókon a sor

Hiába jogosultak az ingázó diákok az ingyenes utazáshoz otthonról az iskolába, januárra nem biztosít minden busztársaság ingyen buszbérletet számukra Hargita megyében. A személyszállító cégek nem kapták meg az államtól tavaly október óta a pénzüket.

Ezt a problémát, amelyről korábban cikkeztünk, részben az oldotta fel, hogy tavaly év végén megjelent egy kormányhatározat, amely úgy rendelkezett, hogy azokban a megyékben, ahol nincs kiszervezett tömegközlekedés február elsejéig, onnantól kezdve a diákoknak átalánydíj alapján kell kifizetni az utazási költségeit.

Hargita Megye Tanácsa 40 baniban határozta meg ezt a díjat, ezt az összeget fel is terjesztették az közszolgáltatásokat szabályozó országos hatósághoz (ANRSC), amely az összes megye által küldött érték alapján végül 37 banis kilométerenkénti értéket határozott meg. Ezt az összeget kellett határozatba foglalja Hargita Megye Tanácsa, amelyet hétfői rendkívüli ülésükön meg is tettek.

Így február elsejétől ennek alapján fizetheti ki a tanfelügyelőség a Hargita megyei diákok ingázási költségeit;

ezt a pénzt ezentúl nem a szállító cégeknek fizetik ki, hanem a tanulóknak adják.

Az ülésen elhangzott az is, hogy a tanügyminisztérium ennek az átalánydíjnak alapján fizetheti ki az elmaradását a személyszállító cégek felé, csakhogy ezzel az értékkel számolva az összegek nem fogják fedezni a fuvarozók által benyújtott számlák értékét – hangzott el az ülésen.

A különbözet abból is származik, hogy a szállító cégek például egész decemberi hónapra biztosítottak ingyen bérletet, azonban az átalánydíjjal csak az iskolai napokra lehet felszámolni pénzt, az iskolai szünet idejére nem.

Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke ehhez hozzátéve kevesellte a hatóság által jóváhagyott átlagolt 37 banis értéket, amely elmondása szerint nem arányos a hegyvidéki útvonalakon közlekedő buszok üzemanyagköltségeivel.

A probléma gyökere

A diákok tömegközlekedési hercehurcája tulajdonképpen onnan indult, hogy Hargita Megye Tanácsának nem volt az európai irányelvek szerint lezárult közbeszerzése a szolgáltatás kiszervezésére; fontos hangsúlyoznunk, hogy hasonló helyzetben van több megye.

„Vannak, akik valamiért azt gondolják, hogy ezért a lehetetlen helyzetért a megyei tanács tehet, holott

Idézet
az egész közszállítási cirkusz a kesze-kusza, egymásnak ellentmondó hatósági szabályozások miatt alakult ki”

– fogalmazott Borboly Csaba.

Ezt követően a megyei önkormányzat egyik munkatársa ismertette azokat a lépéseket, amelyeket eddig megtettek a közbeszerzés elindításához. (Itt azonban fontos jeleznünk – az időrendi sorrend kedvéért – hogy Hargita megye elfogadott helyközi buszmenetrendje 2019-ig volt érvényes, azóta csak hosszabbították. Korábban Borboly Csaba elmondta, a koronavírus-járvány késleltette a további lépéseket.)

Hirdetés

Mint az önkormányzati ülésen magyarázták, a versenytárgyalás lebonyolításának előkészítése közben kiderült, hogy előtte szükség van célszerűségi tanulmány és forgalmi tanulmány elkészítésére. Erre a megyei önkormányzat 2022 májusában kötött szerződést egy bukaresti céggel – ettől a dátumtól kezdve sorolta a megyei tanács illetékese a számos teendőt, amely a közbeszerzés elindítását megelőzte. 2022 októberében fogadták el a forgalmi tanulmányra alapozva a tömegközlekedés új programját.

Majd 2022 novemberében hagyta jóvá a célszerűségi tanulmányt a megyei önkormányzat, amely alapján kellett összeállítani a versenytárgyaláshoz a tenderfüzeteket. A közbeszerzés lebonyolítására, a szerződések megkötésére 2022 decembere lett volna a határidő a megyei tanácsoknak. Csakhogy időközben számos kérdés felmerült, a Versenytanáccsal is egyeztetniük kellett több alkalommal, például arról, hogy jár-e kompenzáció a fuvarozóknak, vagy sem, ha nincs elég utas; vagy a fuvarozó cégnek kell-e pénzügyi kötelezettséget fizetnie (románul: redevența). Időközben kiderült, hogy ezekre nincs szükség.

A kérdések tisztázása 2023 szeptemberéig tartott. Tavaly decemberben végül a dokumentációt feltöltötték az országos elektronikus közbeszerzési rendszerbe (SEAP), csakhogy szúrópróbaszerűen kiválasztotta az ANRSC ellenőrzésre, amely az egész közbeszerzés minden mozzanatát ellenőrzi. Ezért lehetnek még késlekedések: ebben a hónapban is kértek módosítást, amelyet ezen a rendkívüli ülésen meg is tett a testület, de várhatóan lesznek még változtatások, amíg a folyamat teljesen le nem zárul – tudtuk meg.

Hirdetés
1 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. március 12., csütörtök

A romániaiak többsége támogatja az egyensúlyt az EU és az Egyesült Államok között

A romániai polgárok valamivel több mint fele (50,4 százalék) úgy véli, hogy az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti feszültségek körülményei között Romániának egyensúlyt kellene fenntartania a két partner között – derül ki egy felmérésből.

A romániaiak többsége támogatja az egyensúlyt az EU és az Egyesült Államok között
Hirdetés
2026. március 12., csütörtök

Hazaszótár – Száz jegyzet Istenről, hazáról, családról

Öt székelyföldi helyszínen mutatják be Demeter Szilárd Hazaszótár című könyvét március 14-20. között.

Hazaszótár – Száz jegyzet Istenről, hazáról, családról
2026. március 12., csütörtök

Román-ukrán stratégiai partnerségi megállapodást írt alá Nicușor Dan és Volodimir Zelenszkij

Nicușor Dan államfő és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtökön aláírták a két állam közötti stratégiai partnerségről szóló közös nyilatkozatot a Cotroceni-palotában.

Román-ukrán stratégiai partnerségi megállapodást írt alá Nicușor Dan és Volodimir Zelenszkij
2026. március 12., csütörtök

Idén is érkezik a Székely Gyors és a Csíksomlyó Expressz a csíksomlyói pünkösdi búcsúba

Idén is elindul a Székely Gyors és a Csíksomlyó Expressz a csíksomlyói pünkösdi búcsúba a Kárpáteurópa Utazási Iroda és a MÁV Személyszállítási Zrt. szervezésében – közölték a szervezők csütörtökön Budapesten, sajtótájékoztatón.

Idén is érkezik a Székely Gyors és a Csíksomlyó Expressz a csíksomlyói pünkösdi búcsúba
Hirdetés
2026. március 12., csütörtök

Meghosszabbítanák a fuvarozók gázolajár-támogatását

A pénzügyminisztérium azt javasolja, hogy a kormány 2026 végéig hosszabbítsa meg a gázolaj árának kompenzálását a közúti fuvarozók számára. A tervezet szerint 2026. április 1. és december 31. között literenként 85 banis támogatást kapnának a fuvarozók.

Meghosszabbítanák a fuvarozók gázolajár-támogatását
2026. március 12., csütörtök

Új támogatások a munkakeresőknek: havi 1250 lejes prémium is járhat egyes fiataloknak

Stabilitási prémium a fiataloknak, támogatás a munkáltatóknak és több online szolgáltatás – több ponton is változott a munkanélküli-biztosítási rendszer.

Új támogatások a munkakeresőknek: havi 1250 lejes prémium is járhat egyes fiataloknak
2026. március 12., csütörtök

Bukarestbe érkezett Volodimir Zelenszkij, elsőként az államfő fogadta – videóval

Nicușor Dan államfő csütörtökön fogadta Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt.

Bukarestbe érkezett Volodimir Zelenszkij, elsőként az államfő fogadta – videóval
Hirdetés
2026. március 12., csütörtök

Éles fordulat várható az időjárásban március második felében

Lehűlés és csapadék érkezik március második felére, felváltva az eddigi igazán száraz és szokatlanul meleg időszakot – jelzik előre a meteorológusok.

Éles fordulat várható az időjárásban március második felében
2026. március 12., csütörtök

Szokatlan helyzet állt elő a székelyföldi benzinkutaknál csütörtök reggel

Egyes töltőállomásoknál 9 banival drágult csütörtökön a standard benzin, elérve a 8 lej 40 banis literenkénti árat. De ezúttal nem önmagában a drágulás a meglepő, azt ugyanis megszokhattuk már.

Szokatlan helyzet állt elő a székelyföldi benzinkutaknál csütörtök reggel
2026. március 12., csütörtök

Székelyföldiek körében is népszerű repülőtereken enyhült a folyadékkorlátozás

A Székelyföldről utazók által leggyakrabban használt repülőterek egy részén már enyhítették a kézipoggyászban szállítható folyadékokra vonatkozó szabályokat: bizonyos feltételek mellett akár kétliteres kiszerelésben is vihető folyadék a fedélzetre.

Székelyföldiek körében is népszerű repülőtereken enyhült a folyadékkorlátozás
Hirdetés