Kihívások és megvalósítások, avagy a magyar állampolgárság múltjáról, jelenéről és jövőjéről Tusványoson

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

A magyar állampolgárságról zajlott tartalmas beszélgetés Tusványos szerdai napján. Wetzel Tamás, a magyar Miniszterelnökség miniszteri biztosa és Grezsa Csaba, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusának vezetője, Kántor Zoltán, a Nemzetpolitikai Kutatóintézet igazgatójának kérdései mentén járta körbe a kettős állampolgársággal kapcsolatos kérdéseket, érintve múltat, jelent és jövőt.

Bencze Emese

2023. július 19., 19:072023. július 19., 19:07

2023. július 19., 19:202023. július 19., 19:20

Kezdésként a miniszteri biztos felvázolta, a kettős állampolgársági törvény 13 évvel ezelőtti meghozatala óta mostanáig

mintegy 1,1 millióan igényelték a magyar állampolgárságot a külhoni magyarok.

Wetzel Tamás miniszteri biztos elmondta, a kezdetekkor még csak egy álom volt az, amit mára elértek, 2010-ben még el sem tudták képzelni, hogy mindez ennyire magától értetődő lesz.

Mindennapi kihívások

Grezsa Csaba kolozsvári főkonzul – aki 2017 óta vesz részt a kettős állampolgárságért folytatott munkában – elmondta: az ő konzuli kerületük hat megyére terjed ki, ezért számukra a kihelyezett konzuli napok – melyekből száznál is több van egy évben – jelentik a munka dandárját, mivel ezek alkalmával

házhoz közel viszik az ügyintézést azoknak, akik rászorulnak.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

„Ez nagyon sokat segít, mivel mindig a legelesettebbek azok, akik nem jutnak hozzá bizonyos szolgáltatásokhoz” – fogalmazott, hozzátéve, hogy számukra ez egy misszió, annál a praktikus oknál fogva, hogy

nem szeretnének senkit megfosztani attól, hogy éljen azokkal a jogaival, amit az állampolgársági törvény révén Magyarország biztosított.

A főkonzul ugyanakkor kiemelte azt is, hogy az ő esetükben, az elszórványosodott régiókban teljesen más kérdések merülnek fel a honosítással kapcsolatban, mint például Székelyföldön.

Idézet
Mi olyan kérdésekről beszélünk, hogy beszélnek-e a magyar állampolgárok magyarul, vagy van-e bármiféle kötődésük Magyarországhoz, a magyar nemzeti közösséghez. Ezeket a kérdéseket nehéz megválaszolnunk, hiszen vannak ezzel kapcsolatban praktikus és morális kérdések is, és kötéltáncolunk a kettő között”

– fogalmazott. Mint kifejtette ez egyrészt azért áll fenn, mert 14 éves kor alatt nem vizsgálják a nyelvtudást, és rengetegen élnek szórványban, akik nem kerülnek kapcsolatba a magyar intézményi hálóval, ugyanakkor azért is, mert

sok gyerek vegyes házasságokba születik, ahol nem tanul meg magyarul, törvény szerint azonban jogosult a kettős állampolgárságra felmenői miatt.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Meglátása szerint a magyar nemzetpolitikának fontos kihívása az is, hogy hogyan tudnak eljutni olyan helyekre, ahová a magyar nemzetpolitika és a magyar külügy közös koprodukcióval nem jutott el. Emiatt

a konzuli napokat kiterjesztették Zilah, Szatmárnémeti és Nagyvárad mellett a máramarosi szórványra is, ahol faluról falura járnak.

Egy újabb kihívásnak azt tartja, hogy úgy tudjanak idomulni a megváltozott körülményekhez, hogy az politikailag korrekt legyen, de a nemzeti érdeket is érvényesíteni tudják. Grezsa Zoltán ugyanakkor kiemelte, hogy a kihívások leküzdésében nagy segítségére vannak kollégái, „Hála Istennek jó kollégáim vannak, nekünk ez nem kötelesség, hanem vállalás, szívügy” – fogalmazott.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

A miniszteri biztos ezekhez a gondolatokhoz kapcsolódóan elmondta, hogy mivel a magyar állampolgárság öröklődik, emiatt jók a felvetések. Kifejtette, hogy „a világ számos, távoli pontján – például belső Argentínában és Brazília bizonyos völgyeiben is – vannak magyar telepek, szórványban élő harmadik-negyedik generációk, velük is próbáljuk fenntartani a kapcsolatot. A statisztikák, a népszámlálási adatok pedig magukért beszélnek, és nem nekünk dolgoznak” – fogalmazott. Közelebbi példaként erre a jelenségre Temesvárt is említette, hozzátéve, hogy más nagyvárosokat is tipikusan fel lehetne hozni.

Idézet
Ha mindent megteszünk a nemzetpolitika, állampolgárság és közigazgatás terén is, akkor is csak lassíthatjuk ezeket a folyamatokat, és ezeknek negatív hatásaira kis fel kell készülnie a nemzetpolitikának akár régi magyar nagyvárosok tekintetében is. Ez a Nemzetpolitikai Kutatóintézet nagy feladata lesz a jövőben”

– fogalmazott Wetzel Tamás.

Az állampolgárság az érzelem és a praktikum egyvelege

Kérdésre válaszolva, miszerint mi a tapasztalat, az állampolgárság felvétele során az érzelmi kérdés, vagy a vele járó pozitív előnyök motiválóbbak inkább az emberek számára, Grezsa Csaba főkonzul elmondta, hogy

a közösséghez való tartozás, az identitás érzelmi kérdés, amit nem lehet elvitatni.

Nekik azonban feladatuk az is, hogy azt is kommunikálják, hogy ha valaki magyar, vegye fel az állampolgárságot, mert az jó lesz, hiszen számos előnnyel jár, ha csak az utazást vesszük is alapul. Erről szólt a három évvel ezelőtti Két állampolgárság kétszer annyi lehetőség nevet viselő kampányuk is.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Wetzel Tamás kiemelte, hogy

a kettős állampolgárság egy jog, egy juss, ami jár az embereknek, amit megérdemelnek saját magyarságuk miatt.

Ezt maga és a felmenői magyarsága miatt is megérdemli az ember – ez az érzelmi vonal. Túlnyomórészt ez motiválta az embereket – az első években különösen –, hiszen ez tulajdonképpen egyfajta történelmi igazságtétel is – fogalmazott, hozzátéve, hogy az érzelem és a praktikum kérdése ebben a dologban régióról régóra változik, hiszen

Kárpátalján például a túlélés záloga is a magyar állampolgárság, máshol viszont sokkal inkább egy emocionális dolog.

Saját bevallása szerint ő az emóciót látja benne a legfontosabbnak.

Állandó munka

Az állampolgársággal járó állandó munkához több százezer ügyirat kapcsolódik, Magyarországon ezt a munkát kormányablakok látják el, de Kolozsváron is jól működik ennek a munkának a menedzselése a főkonzul szerint, hiszen

a határ menti – partiumi és bánsági – megyékből Magyarországra járnak leginkább ügyet intézni, mert az egyszerűbb, közelebb van.

Ebből adódóan kevesebb ügyük van, mint a csíkszeredai kollegáknak – magyarázta, hozzátéve, hogy ma már nem a honosítás van előtérben, az állampolgársággal rendelkezők ügyeit kell inkább intézni – útlevélkérelmet, házassági anyakönyvi kivonat honosítást, babakötvényt stb.

A főkonzul arra is kitért, hogy nagyon jó a kapcsolatuk a román hatóságokkal, de a kettős állampolgárság intézménye nem teljesen szabályozott terület. Vannak tisztázatlanságok, nemzetközi jogi kérdések, például

Romániában 14 éves korban adnak személyazonossági igazolványt, az útlevélnek pedig költsége van, de egy kétéves magyar állampolgársággal is rendelkező romániai gyerek már kaphat magyar személyi igazolványt, amellyel tud utazni.

Amennyiben azonban román lakhely szerepel a magyar okmányban, csak abban az esetben engedik át a román határon, ha mindkét szülő beleegyezése adott.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

A jövő kérdései, a következő évek kihívása

A jövőről Wetzel Tamás miniszteri biztos elmondta: fontos az, hogy a következő költségvetési ciklusban mire tud fókuszálni a magyar nemzetpolitika, fenntartás kontra fejlesztés tekintetében. A kihívásokról beszélve pedig közölte, hogy

szeretnének mindent egyre inkább digitalizálni.

A miniszteri biztos ugyanakkor kiemelte azt is, hogy a két főkonzulátus, amit 13 éve a nullából építettek ki, nem tudta volna és nem tudná ma sem ellátni a feladatát teljes mértékig, ha nem lenne a rengeteg segítő – társadalmi, egyházi szervezetek, helyi közösségek –, akiknek munkáját méltatva köszönetet mondott.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 02., szerda

Egy nap, ami híd a sérült gyerekek és a nagyvilág között

A rendszerváltozás előtt Romániában hivatalosan nem léteztek sem fizikailag sem mentálisan sérültek. Az idő múlásával azonban egyre több különleges bánásmódot igénylő emberről lehetett tudomást szerezni, így 1996-ban életre hívták az Esély Alapítványt.

Egy nap, ami híd a sérült gyerekek és a nagyvilág között
2024. október 02., szerda

Ismét megszűnt a magyar nyelvű hangosbemondás a csíkszeredai vasútállomáson

Egy ideje egynyelvű a hangosbemondás a csíkszeredai vasútállomáson, a vonatok érkezéséről és indulásáról szóló információkat csak románul közlik az utasokkal. A magyar nyelv ezúttal is egy műszaki változtatás nyomán tűnt el a hangos utastájékoztatásból.

Ismét megszűnt a magyar nyelvű hangosbemondás a csíkszeredai vasútállomáson
2024. október 01., kedd

Ismét segítséget küldenek az árvíz sújtotta Galac megyébe

Több Hargita megyei tűzoltó vesz részt a segítségnyújtásban az árvízzel sújtott Galac megyei településeken. Kedden két mikrobusszal és egy esetkocsival indultak útnak a tűzoltók.

Ismét segítséget küldenek az árvíz sújtotta Galac megyébe
2024. október 01., kedd

Több száz töltényt talált egy csűrben

Egy csűr felújítása során találtak rá Gyimesközéplokon több világháborús lőszerre, amelyeket kedden szállítottak el a Hargita megyei tűzszerészek, hogy majd szakszerűen megsemmisíthessék.

Több száz töltényt talált egy csűrben
2024. október 01., kedd

Követendő példa lehet a fogyasztóvédelem viszonyulása az anyanyelvhasználathoz

Sok éve küzd a Székely Figyelő Alapítvány és ennek vezetője, Árus Zsolt azért, hogy a közintézmények magyarul is fogadják és válaszolják meg a hozzájuk fordulók leveleit. Sokszor hiába. Most pozitív kivételként említi a fogyasztóvédelmi hatóságot.

Követendő példa lehet a fogyasztóvédelem viszonyulása az anyanyelvhasználathoz
2024. október 01., kedd

A mi felelősségünk is, hogy hogyan látják magukat az időseink

Méltóságteljes és aktív időskor mindenkinek jár – ezt vallják a marosvásárhelyi Teréz Anya idősek nappali foglalkoztatóközpontjában, és erről beszélgettünk Kiss Gyöngyivel, a központ programvezetőjével az idősek világnapja alkalmából.

A mi felelősségünk is, hogy hogyan látják magukat az időseink
2024. október 01., kedd

Ami elengedhetetlen, hogy Románia csatlakozzon az euróövezethez

Keddi parlamenti szakbizottsági meghallgatásán Mugur Isărescu kijelentette, hogy Román Nemzeti Bank (BNR) jelenleg nem tartja megvalósíthatónak az euró bevezetését.

Ami elengedhetetlen, hogy Románia csatlakozzon az euróövezethez
2024. október 01., kedd

Már több mint kétmilliárd italcsomagolást gyűjtöttek be a betétdíjas rendszerben

Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter kedden bejelentette, hogy a napokban meghaladta a kétmilliárdot a betétdíjas visszaváltási rendszer keretében begyűjtött italcsomagolások száma.

Már több mint kétmilliárd italcsomagolást gyűjtöttek be a betétdíjas rendszerben
2024. október 01., kedd

Több változással indítják a tanévet a Csiky-kerti egyetemen

Új igazgatóval, több új oktatóval és közel 120 diákkal kezdte el az egyetemi tanévet kedden Gyergyószentmiklóson a Babeş–Bolyai Tudományegyetem kihelyezett tagozata.

Több változással indítják a tanévet a Csiky-kerti egyetemen
2024. október 01., kedd

Felfegyverkezve érkeztek meg a városi parkba a külsős agresszorok

Elhatárolódik az Udvarhelyen történt verekedéstől a Benedek Elek-iskola vezetősége, az incidens nem a tanintézet rendezvényén, hanem az azt követő buli lezártával történt. A Jungle Club tulajdonosa leszögezi, a lokálon kívül estek egymásnak a felek.

Felfegyverkezve érkeztek meg a városi parkba a külsős agresszorok
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!