
Fotó: Pinti Attila
A szécsenyi út állapota katasztrofális, a polgármesteri hivatal szégyene! – ezt a feliratot ragasztották ki járműveikre a szécsenyi lakosok szerdán. Így hívták fel a figyelmet arra, hogy már elegük van abból, hogy gödörtengeren vezet az út otthonaikba. A polgármesteri hivatal számokkal bizonyítja, hogy nem szorul háttérbe Csíkszereda peremterülete.
2024. május 16., 16:112024. május 16., 16:11
Nem vitás, valóban rázós és poros út vezetett a Csíkszeredához tartozó Szécseny peremterületre, ahol néhány helybéli éppen
Kopacz László, aki húsz éve itt lakik, a Székelyhonnak azonnal kifakadt az áldatlan állapotok miatt, szerinte ugyanis régen nem volt ennyire rossz a makadámút, mint most.
Fotó: Pinti Attila
– panaszkodott. Mint visszaemlékezett, a régi időkben folyton betömték kaviccsal a gödröket, amit az egykori fakitermelési vállalat (IFET) végeztetett el, így jól lehetett közlekedni rajta. „Akkor olyan út volt, mint a bőr” – fogalmazott.

Lakossági fórumot kezdeményeztek a Csíkszeredához tartozó Szécseny lakói az évtizedek óta elhanyagolt állapotban lévő, csak időnként karbantartott út miatt. A hétfői városházi találkozón nehezen közeledtek egymáshoz az álláspontok.
Egy másik helybéli azt is nehezményezte, hogy a legutóbbi útjavítás során agyagos kavicsot terítettek szét az úttesten, amely esős időben szétfolyt,
Fotó: Pinti Attila
Elsősorban járható, megfelelően kialakított makadámutat szeretnének. Mint megjegyezték, tudatában vannak annak, hogy a csatornahálózat építése előtt nem várhatnak aszfaltútra.
– hangsúlyozták. Nem az első eset, hogy elégedetlenségüket fejezték ki a szécsenyiek, már több alkalommal cikkeztünk a témában az elmúlt években.

Még évekig várniuk kell a Csíkszereda szécsenyi övezetében lakóknak a korszerű útra. A jelenlegi gödrös, poros útszakaszt évente kétszer is javítani kell, a rongálódás viszont folyamatos.
Bors Béla, Csíkszereda alpolgármestere a Székelyhonnak rögtön tisztázta, hogy
A teljes felújítást azonban a víz- és szennyvízhálózat kiépítését követően végezhetik el. Erre a beruházásra kormánytámogatást nyert Csíkszereda. Az alpolgármester hozzátette, a gázhálózatot érintő projekt is jól halad, és ugyancsak dolgoznak a villanyhálózat kiépítéséhez szükséges tanulmányon. Az önkormányzat közvilágítás kiépítését is tervezi.
Fotó: Pinti Attila
Egyébként a város honlapján nemrég megosztottak néhány évre visszamenőleg adatokat arról, hogy mennyit költött az önkormányzat Szécsenyre: „2020-ban, amikor 64 ezer lej fizettek be Szécsenyből a városnak, 72 ezer lejt költöttek az utak karbantartására, 2021-ben, amikor 30 ezer lej származott Szécsenyből, 177 ezer lejt fordítottak a szécsenyi utcahálózat javítására. 2022-ben 334 ezer lejt, 2023-ban pedig 301 ezer lej közpénzt költöttek ugyanerre a célra”.

Nem lesz aszfaltút Csíkszereda szécsenyi övezetében még néhány évig. A városvezetés számára most a szennyvíz-elvezető rendszer kiépítése jelenti a prioritást, az útfelújítás csak ezután következhet.
Szécseny üdülőövezet 2021 tavaszától vált hivatalosan Csíkszereda hétvégi házas övezetévé. Bors Béla azt is elmondta, hogy jelenleg készül az övezeti rendezési terv (PUZ), ami alapján lakóövezetté nyilvánítják a városrészt.
Demeter András kulturális miniszter csütörtökön üdvözölte a coțofenești-i aranysisak visszaszerzését, hangsúlyozva, hogy a holland félnek visszatérítendő összeget csak a műtárgyak restaurálásának befejezése után állapítják meg.
Visszaszolgáltatták Romániának a coțofenești-i aranysisakot és a hollandiai Drents Múzeumból tavaly ellopott három dák aranykarperec közül kettőt – tájékoztatott csütörtökön a honlapján a holland ügyészség.
A kormány literenként 30 banival csökkenti a gázolaj jövedéki adóját. Erről csütörtökön döntött a piaci szereplőkkel folytatott egyeztetések után az üzemanyagválság kezelésére létrehozott kormányzati munkacsoport.
Ortodox húsvét előtt kézbesítik a nyugdíjakat, a kifizetésük előkészítése már megkezdődött – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Manole munkaügyi miniszter.
Előrehaladott tárgyalások zajlanak az új közalkalmazotti bértörvényről a miniszterelnöki hivatal és a pénzügyminisztérium részvételével működő munkacsoportban – jelentette ki a csütörtöki kormányülés utáni sajtótájékoztatóján a munkaügyi miniszter.
Hogyan alakítja át az MI az oktatást, az ipart, az egészségügyet és a mindennapokat – Erdély első átfogó mesterségesintelligencia-konferenciáját tartották Marosvásárhelyen. A rendezvényen szakértők, politikai szereplők és intézményi vezetők találkoztak.
Naponta mintegy 24 ezer belügyi alkalmazott, rendőrök, csendőrök, határrendészek, tűzoltók gondoskodnak a polgárok biztonságáról a hosszú hétvégén, amelyen a katolikusok és protestánsok a húsvétot, az ortodoxok a virágvasárnapot ünneplik.
Első- (sárga jelzésű) és másodfokú (narancssárga) árvízvédelmi készültséget rendelt el csütörtökön az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) több megye folyóvizeire.
Florin Manole munkaügyi miniszter csütörtökön bejelentette, hogy a kormány elfogadta a Szociáldemokrata Párt által javasolt szolidaritási csomagot, amelynek megfelelően 2,8 millió nyugdíjas részesül nyugdíjkiegészítésben.
Előkerült a coțofenești-i amelyet 2025 januárjában loptak el a hollandiai Drents Múzeumból – erősítették meg hivatalos források az RTV Drenthe-nek. Az ügyészség csütörtök délután készül sajtótájékoztatót tartani az ügyben a múzeumban.
4 hozzászólás