Kiemelkedő teljesítményt ért el Hargita megye a turizmus terén

Több mint 45 ezer turista érkezett Hargita megyébe az első negyedévben. Archív •  Fotó: Barabás Ákos

Több mint 45 ezer turista érkezett Hargita megyébe az első negyedévben. Archív

Fotó: Barabás Ákos

A székelyföldi turizmusról, a turisztikai törvénytervezet újdonságairól és a vakációs jegyekkel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókról tartott sajtótájékoztatót Csíkszeredában László Endre turisztikai szakember.

Iszlai Katalin

2019. június 27., 09:012019. június 27., 09:01

Számos érdekességre mutatott rá a turizmus témájában szerdai csíkszeredai sajtótájékoztatóján László Endre, a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara alelnöke és a Székelyföld Turisztikai Desztináció Menedzsment Klaszter elnöke.

Az eseményen először a romániai, és ezen belül a székelyföldi turizmus első negyedévre vonatkozó legfontosabb mutatóit foglalták össze. Mint elhangzott,

január és március között több mint 2,3 millió turista érkezett Romániába, ennek 7,6 százaléka, azaz 176 254 személy látogatott Székelyföldre.

A legtöbben, 109 905-ön Maros megyébe érkeztek, ami 5,74 százalékos növekedést jelent a korábbi év hasonló időszakához képest. Valamivel látványosabb, 8,28 százalékos növekedést jegyeztek Kovászna megyében, ahol az első három hónapban 21 156 turista fordult meg a tavaly január és március között jegyzett 19 539 látogatóhoz képest.

A leglátványosabb növekedést ugyanakkor Hargita megye érte el, amelyre az idei első negyedévben 45 193 turista volt kíváncsi, miközben a tavalyi év hasonló időszakában 37 935, ez pedig 19,13 százalékos növekedést jelent.

Az éjszakázások száma az első negyedévben szintén Hargita megyében növekedett leginkább az előző évhez képest, 18,82 százalékkal,

mialatt Maros megyében csak 6,39 százalékos növekedést, Kovászna megyében pedig 3,89 százalékos csökkenést jegyeztek.

A foglaltsági arány – amely azt jelzi, hogy a rendelkezésre álló szálláshelyek közül mennyi volt lefoglalva – országos szinten és Székelyföldön is februárban volt a legmagasabb a vizsgált hónapok közül: Románia esetében ez 26,3 százalékot jelent, Maros megyében 34 százalékot, Hargita megyében 19,1 százalékot, Kovászna megyében pedig 29,2 százalékot. A megyék rangsora egyelőre csak a tavalyi évre vonatkozó adatok alapján érhető el. E szerint 2018-ban az ország negyvenegy megyéje és a főváros közül Bukarest végzett az első helyen, több mint kétmillió odalátogató turistával. Maros megye az előkelőnek számító ötödik helyen végzett 568 ezer turistával (ennek 15,38%-a külföldi), Hargita megye a 18. (215 ezer turista, 23,47% külföldi), Kovászna megye pedig a 24. (118 ezer turista, 10,57% külföldi) a sorban.

A statisztikai adatok ismertetése után az új turisztikai törvénytervezet került terítékre, amelyet április végén hagyott jóvá a kormány, jelenleg pedig a szenátus előtt van. Ennek minél előbbi elfogadása azért kimondottan fontos László Endre szerint, mivel Romániában eddig mindössze sürgősségi kormányrendeletek, határozatok vagy miniszteri rendeletek szabályozták a turizmust, átfogó törvény azonban nincs.

A tervezet számos újdonságot tartalmaz, amelyek jelentős változásokat hoznak majd a romániai turizmusban. Ilyen például az, hogy a megyei önkormányzatokat kötelezik majd, hogy turisztikai desztináció menedzsment (TDM) szervezeteket hozzanak létre.

Ezeknek azonban csak a felét tehetik ki önkormányzati szervek, a másik 50 százalék a magánszférában tevékenykedő szakemberekből kell álljon. Ha ez megvalósul, a Székelyföld TDM Klaszter érvényét veszti majd, tagjai pedig csatlakozni fognak az új szervezethez. László azt is elmondta, hogy

a törvény végső változatának elkészülte és elfogadása után fogják meghatározni, hogy a három székelyföldi megye külön-külön vagy együtt alapítja-e meg azt a szervezetet, amelyet a minisztérium is jóváhagyhat.

A tervezet másik fontos eleme az, hogy sokkal naprakészebb statisztikákat lehet majd készíteni a romániai turizmus helyzetéről, mivel a szállásadók kötelesek lesznek egy online adatbázisba feltölteni többek között a vendégeik és a vendégéjszakák számát. Szintén újdonság lesz a turizmusi decentralizáció (szétosztás): a minisztériumnak és a megyei önkormányzatoknak is jól meghatározott hatáskörei lesznek. Előbbi felel majd az utazási irodák engedélyeztetéséért, illetve az üdülőhelyek és a turisztikai információs irodák jóváhagyásáért.

A megyei önkormányzatok hatáskörébe pedig olyan fontos döntések tartoznak majd, mint például a szálláshelyek besorolása, a sípályák jóváhagyása, a turisztikai célú építkezések jóváhagyása vagy az idegenvezetők vizsgáztatása. A tervezet másik érdekessége továbbá az, hogy másként fogják ellenőrizni a szállásadókat:

Romániában is megjelenik majd a „rejtélyes vendég”.

Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az ellenőr magánszemélyként jelentkezik be a szálláshelyre, eltölt ott egy-két napot, felméri, mi hogyan működik, és csak a végén fedi fel a valódi kilétét.

A találkozó harmadik témája a vakációs jegyek voltak, amelyeket a szakember szerint sokkal okosabban is fel lehetne használni, mint ahogyan azt eddig tették a kedvezményezettek. Az üdülési csekkeket ráadásul szinte csak a közszférában dolgozók kapják meg:

tavaly a 250 millió euró értékben kiadott vakációs jegyek mindössze 30 százaléka jött a magánszférából.

A tavaly bevezetett és idén ismét kiosztott vakációs jegyek értéket egyébként 1450 lejben határozták meg, a magánszférában azonban hatszor ennyit is ki lehet adni bizonyos feltételek mellett. A vakációs jegyeket egyéves munkaviszony után kaphatják meg az alkalmazottak, a névre szóló utalványt pedig egy éven belül, kizárólag belföldi turisztikai csomagokra lehet felhasználni. Ez azonban a legtöbbek számára azt jelenti, hogy augusztusban a tengerparton kell nyaralni. A szakember felhívta a figyelmet:

az alkalmazottak pihenését és a belföldi turizmus fellendítését elősegítő utazási jegyek a nyári tengerparti nyaraláson túl rengeteg lehetőséget rejtenek.

A követelmény mindössze annyi, hogy az ezekkel kifizetett szolgáltatások között legalább egy éjszakányi szállásnak kell szerepelnie, de ezen költség mellett felhasználható utazás, belépőjegyek, étkezés, gyógykezelés és számos egyéb szolgáltatás kifizetésére is. Ráadásul nem is kötelező egyszerre felhasználni, így a kedvezményezettek több rövidebb, de tartalmas programot szervezhetnek általa. 

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 09., péntek

Szokatlanul hideg lesz, és nem csak egy vagy két napig

Jelentős lehűlés várható csütörtökig Románia nagy részében az Országos Meteorológiai Szolgálat pénteki előrejelzése szerint.

Szokatlanul hideg lesz, és nem csak egy vagy két napig
2025. május 09., péntek

Jó lehet az idei kukorica- és burgonyatermés, legalábbis a cserebogárrajzás alapján

Április végén, május elején nagy májusi cserebogár-rajzásnak lehettünk szemtanúi. Jó tudni azonban, hogy nem ártalmatlan rovarokról beszélünk: nagy károkat okoznak a mező- és erdőgazdaságokban egyaránt.

Jó lehet az idei kukorica- és burgonyatermés, legalábbis a cserebogárrajzás alapján
2025. május 09., péntek

A székely zászló témája is előkerült az elnökjelölti vitán

Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni bánásmód „jó gyakorlatának modellje” – jelentette ki az elnökválasztás második fordulóba jutott két jelölt csütörtök esti tévévitáján Nicușor Dan.

A székely zászló témája is előkerült az elnökjelölti vitán
2025. május 09., péntek

Párhuzamosan zajló útmunkálatok terhelik Székelyudvarhely közlekedését

Egyre gyakoribbak a forgalmi dugók Székelyudvarhelyen, amelyek az elmúlt napokban tovább fokozódtak. A kora reggeli és délutáni órákban rendre csúcsosodó forgalmi nehézségeket több, párhuzamosan zajló infrastrukturális fejlesztés okozza.

Párhuzamosan zajló útmunkálatok terhelik Székelyudvarhely közlekedését
2025. május 08., csütörtök

Az ápolóknak is szükségük van az ápolókra

A Gyulafehérvári Caritas katolikus segélyszervezet számára május az ápolók hónapja, amikor kiemelt figyelem irányul azokra, akik nap mint nap mások testi-lelki jólétéért dolgoznak. Ennek keretében rendezték meg az Ápolók konferenciáját.

Az ápolóknak is szükségük van az ápolókra
Az ápolóknak is szükségük van az ápolókra
2025. május 08., csütörtök

Az ápolóknak is szükségük van az ápolókra

2025. május 08., csütörtök

Először vitázik a tévékamerák előtt George Simion és Nicușor Dan

Az elnökválasztás második fordulójába került két jelölt, George Simion (AUR) és Nicușor Dan (independent) csütörtök este először vitáznak a tévékamerák előtt.

Először vitázik a tévékamerák előtt George Simion és Nicușor Dan
2025. május 08., csütörtök

Amerikai pápát választottak, XIV. Leó néven fog szolgálni

Robert Francis Prevost amerikai bíborost választották meg a katolikus egyház új fejének, aki XIV. Leó pápa néven fog szolgálni.

Amerikai pápát választottak, XIV. Leó néven fog szolgálni
2025. május 08., csütörtök

Mint a filmeken: megmutatták a rendőrök, hogy hogyan nyomoznak

Fogy a levegő a bűncselekmények elkövetői körül: a modern technológiákkal a rendőrség egyre könnyebben azonosítja őket. A Hargita megyei rendőrségen bemutattak pár kriminalisztikai módszert, amellyel például a lemosott vért is fel tudják fedni.

Mint a filmeken: megmutatták a rendőrök, hogy hogyan nyomoznak
2025. május 08., csütörtök

Hatalmas jégeső okozott károkat Udvarhelyszéken

Jégesőbe forduló vihar vonult végig és okozott károkat Udvarhelyszék több településén, köztük Székelyudvarhelyen és Szentegyházán is. A mintegy tíz percen keresztül hulló jég megállt az utcákon, a fákban, termésben is kárt tett.

Hatalmas jégeső okozott károkat Udvarhelyszéken