
Fotó: Barabás Ákos
Többféleképpen is értelmezhető a kórházak besorolására és a koronavírusos betegek ellátására vonatkozó egészségügyi minisztériumi rendelet, ezért Székelyudvarhelyen Hargita megye prefektusától kértek tájékoztatást szerdán. Abban viszont mindeddig is teljes egyetértés volt minden intézménynél, hogy fel sem merült az, hogy más megyékből hoznának koronavírusos betegeket bármelyik Hargita megyei kórházba.
2020. április 01., 22:302020. április 01., 22:30
2020. április 02., 16:002020. április 02., 16:00
Székelyudvarhelyen tartott megbeszélést Ion Proca, Hargita megye prefektusa, Gálfi Árpád polgármester, valamint Lukács Antal, a városi kórház főigazgatója szerdán, hogy a kedden megjelent egészségügyi minisztériumi rendeletről egyeztessenek, amely az ország minden megyéje esetében meghatározza az egyes kórházak szerepét a koronavírus-járvány idejére. Az egyeztetésre azért volt szükség, mert kérdések merültek fel a rendelet értelmezésével kapcsolatban.

Tervet készített az egészségügyi minisztérium arról, hogy a koronavírusos betegek, illetve bizonyos krónikus alapbetegségekkel rendelkező fertőzöttek állapotuk súlyosságától függően megyék szerint melyik kórházba kerülnek beutalásra.
Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala a honlapján kedden este arról adott ki tájékoztatást, hogy a rendelet értelmében a székelyudvarhelyi kórház úgynevezett háttérkórház lesz, és a megyei egészségügyi igazgatóság és a város vezetése között lezajlott egyeztetés értelmében ez azt jelenti, hogy „azokat a Hargita megyei betegeket fogja majd ellátni a székelyudvarhelyi városi kórház, akik a SARS-CoV-2 fertőzés mellett más betegségekben is szenvednek, és emiatt kórházi ellátásra szorulnak, vagy fertőzöttek, és gyógyulásuk ideje alatt kell gyermeket világra hozniuk. A csak Covid 19-ben szenvedőket a korábbi rendelkezések következtében a már kiürített fertőzőosztályokon fogják kezelni” – írták a tájékoztatásban.
Azzal kapcsolatban viszont eltértek az értelmezések, hogy a fertőző betegségeket kezelő kórházi osztályokon kívüli részlegeken egyszerre kell-e megkezdeni a beutalásokat az úgynevezett első és másodvonalbeli kórházakban, vagy az első vonalbeli megtelése után kezdődik el a másodikban. Mint arról Zörgő Noémi, a székelyudvarhelyi városháza szóvivője portálunkat tájékoztatta, Székelyudvarhely jegyzője, más jegyzőkhöz hasonlóan úgy értelmezte a rendeletet, hogy
A felmerült kérdések tisztázása érdekében egyeztettek Hargita megye prefektusával. A helyes értelmezés szerint,
Azok a Hargita megyei vírusfertőzöttek viszont, akiknek valamilyen alapbetegségük miatt más szakorvos ellátására is szüksége van, mind a székelyudvarhelyi kórházba kerülnek. Amint egy ilyen beteg kerül bármelyik osztályra, arra a részlegre a továbbiakban nem utalnak be nem koronavírusos beteget, és a más betegségekben szenvedő, ellátásra szoruló udvarhelyszéki betegeket is a csíkszeredai kórházban kezelik majd – tájékoztatott az egyeztetés után Zörgő Noémi.
A magyarázat erre az, hogy a bizonyítottan fertőzött betegek ne kerüljenek egy osztályra nem fertőzött, de más betegség miatt bennfekvő páciensekkel – válaszolta kérdésünkre. Érdeklődésünkre azt is közölte, a székelyudvarhelyi kórház felkészült erre a helyzetre, közvetlen beszerzések által és adományokból folyamatosan érkeznek a különféle védőfelszerelések és gépek a kórházba.
– erősítette meg Zörgő Noémi.
„Az a logikája, hogy a nagy kórház, ahol nagyobb az ágyszám, több az erőforrás, az lássa el a nem fertőzött betegek kezelését, a fertőzött beteg pedig jól elkülönítve legyen, véletlenül se kerüljön olyan helyzetbe, hogy továbbfertőzzön” – fogalmazott.
A kedden felröppent híresztelésekkel kapcsolatban ugyanakkor ismételten hangsúlyozta a városházi szóvivő, hogy mindez csakis a majdani Hargita megyei koronavírusos betegek ellátásáról szól,
Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.
Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
A Monturist vezetője rendre semmibe veszi a tulajdonosok akaratát, Gyergyószentmiklós érdekeivel ellentétes lépéseket tesz, valamint kérdéseket felvető személyi összefonódások is kiderültek – jelentette ki Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
3 hozzászólás