
Fotó: Barabás Ákos
Többféleképpen is értelmezhető a kórházak besorolására és a koronavírusos betegek ellátására vonatkozó egészségügyi minisztériumi rendelet, ezért Székelyudvarhelyen Hargita megye prefektusától kértek tájékoztatást szerdán. Abban viszont mindeddig is teljes egyetértés volt minden intézménynél, hogy fel sem merült az, hogy más megyékből hoznának koronavírusos betegeket bármelyik Hargita megyei kórházba.
2020. április 01., 22:302020. április 01., 22:30
2020. április 02., 16:002020. április 02., 16:00
Székelyudvarhelyen tartott megbeszélést Ion Proca, Hargita megye prefektusa, Gálfi Árpád polgármester, valamint Lukács Antal, a városi kórház főigazgatója szerdán, hogy a kedden megjelent egészségügyi minisztériumi rendeletről egyeztessenek, amely az ország minden megyéje esetében meghatározza az egyes kórházak szerepét a koronavírus-járvány idejére. Az egyeztetésre azért volt szükség, mert kérdések merültek fel a rendelet értelmezésével kapcsolatban.

Tervet készített az egészségügyi minisztérium arról, hogy a koronavírusos betegek, illetve bizonyos krónikus alapbetegségekkel rendelkező fertőzöttek állapotuk súlyosságától függően megyék szerint melyik kórházba kerülnek beutalásra.
Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala a honlapján kedden este arról adott ki tájékoztatást, hogy a rendelet értelmében a székelyudvarhelyi kórház úgynevezett háttérkórház lesz, és a megyei egészségügyi igazgatóság és a város vezetése között lezajlott egyeztetés értelmében ez azt jelenti, hogy „azokat a Hargita megyei betegeket fogja majd ellátni a székelyudvarhelyi városi kórház, akik a SARS-CoV-2 fertőzés mellett más betegségekben is szenvednek, és emiatt kórházi ellátásra szorulnak, vagy fertőzöttek, és gyógyulásuk ideje alatt kell gyermeket világra hozniuk. A csak Covid 19-ben szenvedőket a korábbi rendelkezések következtében a már kiürített fertőzőosztályokon fogják kezelni” – írták a tájékoztatásban.
Azzal kapcsolatban viszont eltértek az értelmezések, hogy a fertőző betegségeket kezelő kórházi osztályokon kívüli részlegeken egyszerre kell-e megkezdeni a beutalásokat az úgynevezett első és másodvonalbeli kórházakban, vagy az első vonalbeli megtelése után kezdődik el a másodikban. Mint arról Zörgő Noémi, a székelyudvarhelyi városháza szóvivője portálunkat tájékoztatta, Székelyudvarhely jegyzője, más jegyzőkhöz hasonlóan úgy értelmezte a rendeletet, hogy
A felmerült kérdések tisztázása érdekében egyeztettek Hargita megye prefektusával. A helyes értelmezés szerint,
Azok a Hargita megyei vírusfertőzöttek viszont, akiknek valamilyen alapbetegségük miatt más szakorvos ellátására is szüksége van, mind a székelyudvarhelyi kórházba kerülnek. Amint egy ilyen beteg kerül bármelyik osztályra, arra a részlegre a továbbiakban nem utalnak be nem koronavírusos beteget, és a más betegségekben szenvedő, ellátásra szoruló udvarhelyszéki betegeket is a csíkszeredai kórházban kezelik majd – tájékoztatott az egyeztetés után Zörgő Noémi.
A magyarázat erre az, hogy a bizonyítottan fertőzött betegek ne kerüljenek egy osztályra nem fertőzött, de más betegség miatt bennfekvő páciensekkel – válaszolta kérdésünkre. Érdeklődésünkre azt is közölte, a székelyudvarhelyi kórház felkészült erre a helyzetre, közvetlen beszerzések által és adományokból folyamatosan érkeznek a különféle védőfelszerelések és gépek a kórházba.
– erősítette meg Zörgő Noémi.
„Az a logikája, hogy a nagy kórház, ahol nagyobb az ágyszám, több az erőforrás, az lássa el a nem fertőzött betegek kezelését, a fertőzött beteg pedig jól elkülönítve legyen, véletlenül se kerüljön olyan helyzetbe, hogy továbbfertőzzön” – fogalmazott.
A kedden felröppent híresztelésekkel kapcsolatban ugyanakkor ismételten hangsúlyozta a városházi szóvivő, hogy mindez csakis a majdani Hargita megyei koronavírusos betegek ellátásáról szól,
Narancssárga, majd vörös hőségriasztás lép életbe Hargita, Maros és Kovászna megyében a hétvégén, a meteorológusok szerint vasárnap már rendkívüli hőségre és fokozott hőérzetre kell számítani.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban – közölte Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős ügyvivő miniszter.
A meteorológusok által beharangozott kánikulában a felhevült lakosokat vízpartokra és medencébe csábítja a sepsiszentgyörgyi Rekreatív Rt.: az Állomás negyedi tónál e hétvégétől lehet csónakázni és vízibiciklizni, a strandon pedig fürödni.
Oroszország újabb dróntámadásokat hajtott végre ukrajnai polgári és infrastrukturális célpontok ellen Románia folyami határának közelében péntek virradóra – közölte a védelmi minisztérium.
Majdnem ezer hektárral csökkent a burgonyával beültetett Hargita megyei szántóföldek összterülete múlt évhez képest. Vannak azonban kedvező változások is a mezőgazdaság szerkezetének alakulásában.
A Mars és az Uránusz ritka bolygóegyüttállását lehet majd megfigyelni a Fiastyúk csillaghalmaza alatt július 4-én, a hajnali égen.
Nicușor Dan reméli, hogy meglesznek az eszközei a rendszer megreformálásához. Az államfőt az újságírók azokra a vádakra reagáltatták, amelyek szerint maga is a „rendszer” része.
Hangulatos hétvége vár a kézdivásárhelyiekre és a környékbeliekre, miután pénteken kezdődik és vasárnap estig tart a város ünnepe. A Sokadalom egyetlen anyaországi meghívottja, a Bikini együttes mindjárt az első nap során fellép.
Autóba zárva maradt egy négy hónapos csecsemő csütörtökön Gyulafehérváron, miután a jármű automatikusan bezáródott, miközben a kulcs bent maradt.
Magyar anyanyelvűként munkát keresel Romániában? A Jooble segít megtalálni a legjobb romániai állásokat. Olvasd el összefoglalónkat!
3 hozzászólás