25 ezer gazdától mintegy 175–180 ezer hektár területre várnak támogatási kérelmet idén Hargita megyében
Fotó: Csató Andrea
Egy híján nyolcvanféle támogatást igényelhetnek a gazdák a mezőgazdasági támogatások napokon belül kezdődő idei kérelmezési időszakában. Az újdonságokról és a gazdákat érintő tudnivalókról Haschi Andrást, Hargita Megyei Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) igazgatóját kérdeztük.
2025. február 26., 07:552025. február 26., 07:55
2025. február 26., 08:482025. február 26., 08:48
Kevesebb mint egy héten belül, március 3-án elkezdődik az egységes mezőgazdasági támogatások idei igénylési időszaka, ami ezúttal
Korábban május közepéig igényelhették a gazdák a teljes támogatási összeget, azt követően, nagyjából egy hónapig már csak napi egy százalékos büntetőlevonással kérelmezhették azt.
Hargita megyében mintegy 25 ezer gazdától, nagyjából 175–180 ezer hektár területre várnak támogatási kérelmet az idei, három hónapos igénylési időszakban. Az eljárással kapcsolatos újdonságok miatt a gazdák és az APIA munkatársai számára egyaránt tartanak tájékoztatókat, képzéseket.
„Teljesen új informatikai rendszerünk van és egy kicsit még komplikált. Most zajlik a gazdák felkészítése és a mi felkészítési periódusunk is, ami azt jelenti, hogy mi is különböző kurzusokon és videokonferenciákon veszünk részt, és hétfőn kezdődött el azoknak a csoportoknak a felkészítése, akik gyakorlatilag kitöltik a gazdák kérését minden településen” – ismertette a Székelyhonnal az előkészületeket Haschi András, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) igazgatója.
Hétfőtől, március 3-tól várják a gazdák kérelmeit, és ahogy az minden évben lenni szokott,
Azok, akik például állattenyésztési, agrár-környezetgazdálkodási támogatást igényelnek, csak később kerülnek sorra – nagyjából hetente nyílik majd meg egy-egy újabb gazdakategória számára az igénylési lehetőség, mígnem, várhatóan az igénylési időszak felétől tudják majd fogadni az összes kérelmet, függetlenül attól, hogy azok milyen kategóriába tartoznak – magyarázta a megyei APIA-kirendeltség vezetője.
„Azt kell tudniuk a gazdáknak, hogy mi hívjuk őket. Van egy pontos listánk a településeken, és a gazdákat előjegyezzük, tehát nem kell ők folyton jöjjenek és érdeklődjenek, hogy mikor jöhetnek, hanem mi hívjuk őket. Idén is úgymond a megszokott helyre kell menjenek, minden településen oda, ahol ők minden évben kitöltik a támogatási kérést. Hargita megyében, más megyékkel ellentétben,
Ez egy nagyon jól megszervezett dolog, és külön köszönöm az önkormányzatoknak, hogy ebben segítenek” – ismertette Haschi András azt a gazdasegítő hálózatot, amelynek köszönhetően a támogatásigénylők nem kell elutazzanak a megyeközpontba vagy a területi APIA-kirendeltséghez a kérelem benyújtása érdekében.
Nincsenek olyan újdonságok az idei programban, amelyekre előre fel kellene készüljenek a gazdák, de azokról a tudnivalókról, amelyek őket érintik, tájékoztatást fognak kapni a kérelem kitöltésekor – mondta kérdésünkre az APIA megyei kirendeltségének vezetője.
Idén összesen 79 féle támogatást igényelhetnek a gazdák, az intézmény tevékenységének a kezdetén ez a szám még 5–6 volt, így ennek megfelelően bonyolódott is a folyamat, a gazdák számára is egyre nehezebben érthető, ezért is fontos, hogy Hargita megyében minden településen kaphatnak segítséget – fűzte hozzá.
A gazdák számára fontos tudnivalókkal kapcsolatban Haschi András kérdésünkre úgy fogalmazott, hogy mindössze türelmet és bizalmat kérnek az igénylőktől és azt, hogy tartsák be a számukra előjegyzett időpontot, hiszen ha a APIA-nál nem tudják tartani az előre meghatározott ütemtervet, akkor torlódások alakulnak ki a támogatásigénylés során.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat narancssárga kódú figyelmeztetést adott ki július 9-ére, 12 és 22 óra között. A viharos időjárás az ország számos megyéje között Hargita és Kovászna megyét is érinti, maros megyére az enyhébb, sárga kód érvényes.
Egy aktuális tragédiát lovagolt meg egy újrahasznosított videóval a Medveles Erdélyben-Gyergyószentmiklóson Facebook-oldal, amelyről mi is hírt adtunk.
Tizenkilenc megye összesen 81 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
A Richter-skála szerint 3,1-es erősségű földrengés történt szerda reggel 7 óra 38 perckor Buzău megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
Jelentős, legalább 12 százalékos áremelkedés várható az új építésű ingatlanok piacán, mivel az eddigi 9 százalékos áfa helyett 21 százalékot kell fizetniük a vásárlóknak augusztustól a 120 ezer eurós értékhatár alatti lakásokért is.
Lesodródott az úttestről egy autó a Maros megyei Nyárádkarácson községhez tartozó Folyfalván kedden este. Az autóban utazó személy súlyosan sérüléseket szenvedett, kórházba szállították.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Kidőlt fa miatt lezárták a 12C jelű országutat Gyergyószentmiklós és a Gyilkos-tó között kedden este. Áramszünet is van a térségben a vihar okozta károk miatt.
Megtalálták annak a medvének a bocsát, amelynek az anyja a napokban egy motorost ölt meg a Transzfogarason. A tragédiát követően a nagyvadat kilőtték, a bocs pedig anya nélkül maradt.
szóljon hozzá!