25 ezer gazdától mintegy 175–180 ezer hektár területre várnak támogatási kérelmet idén Hargita megyében
Fotó: Csató Andrea
Egy híján nyolcvanféle támogatást igényelhetnek a gazdák a mezőgazdasági támogatások napokon belül kezdődő idei kérelmezési időszakában. Az újdonságokról és a gazdákat érintő tudnivalókról Haschi Andrást, Hargita Megyei Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) igazgatóját kérdeztük.
2025. február 26., 07:552025. február 26., 07:55
2025. február 26., 08:482025. február 26., 08:48
Kevesebb mint egy héten belül, március 3-án elkezdődik az egységes mezőgazdasági támogatások idei igénylési időszaka, ami ezúttal
Korábban május közepéig igényelhették a gazdák a teljes támogatási összeget, azt követően, nagyjából egy hónapig már csak napi egy százalékos büntetőlevonással kérelmezhették azt.
Hargita megyében mintegy 25 ezer gazdától, nagyjából 175–180 ezer hektár területre várnak támogatási kérelmet az idei, három hónapos igénylési időszakban. Az eljárással kapcsolatos újdonságok miatt a gazdák és az APIA munkatársai számára egyaránt tartanak tájékoztatókat, képzéseket.
„Teljesen új informatikai rendszerünk van és egy kicsit még komplikált. Most zajlik a gazdák felkészítése és a mi felkészítési periódusunk is, ami azt jelenti, hogy mi is különböző kurzusokon és videokonferenciákon veszünk részt, és hétfőn kezdődött el azoknak a csoportoknak a felkészítése, akik gyakorlatilag kitöltik a gazdák kérését minden településen” – ismertette a Székelyhonnal az előkészületeket Haschi András, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) igazgatója.
Hétfőtől, március 3-tól várják a gazdák kérelmeit, és ahogy az minden évben lenni szokott,
Azok, akik például állattenyésztési, agrár-környezetgazdálkodási támogatást igényelnek, csak később kerülnek sorra – nagyjából hetente nyílik majd meg egy-egy újabb gazdakategória számára az igénylési lehetőség, mígnem, várhatóan az igénylési időszak felétől tudják majd fogadni az összes kérelmet, függetlenül attól, hogy azok milyen kategóriába tartoznak – magyarázta a megyei APIA-kirendeltség vezetője.
„Azt kell tudniuk a gazdáknak, hogy mi hívjuk őket. Van egy pontos listánk a településeken, és a gazdákat előjegyezzük, tehát nem kell ők folyton jöjjenek és érdeklődjenek, hogy mikor jöhetnek, hanem mi hívjuk őket. Idén is úgymond a megszokott helyre kell menjenek, minden településen oda, ahol ők minden évben kitöltik a támogatási kérést. Hargita megyében, más megyékkel ellentétben,
Ez egy nagyon jól megszervezett dolog, és külön köszönöm az önkormányzatoknak, hogy ebben segítenek” – ismertette Haschi András azt a gazdasegítő hálózatot, amelynek köszönhetően a támogatásigénylők nem kell elutazzanak a megyeközpontba vagy a területi APIA-kirendeltséghez a kérelem benyújtása érdekében.
Nincsenek olyan újdonságok az idei programban, amelyekre előre fel kellene készüljenek a gazdák, de azokról a tudnivalókról, amelyek őket érintik, tájékoztatást fognak kapni a kérelem kitöltésekor – mondta kérdésünkre az APIA megyei kirendeltségének vezetője.
Idén összesen 79 féle támogatást igényelhetnek a gazdák, az intézmény tevékenységének a kezdetén ez a szám még 5–6 volt, így ennek megfelelően bonyolódott is a folyamat, a gazdák számára is egyre nehezebben érthető, ezért is fontos, hogy Hargita megyében minden településen kaphatnak segítséget – fűzte hozzá.
A gazdák számára fontos tudnivalókkal kapcsolatban Haschi András kérdésünkre úgy fogalmazott, hogy mindössze türelmet és bizalmat kérnek az igénylőktől és azt, hogy tartsák be a számukra előjegyzett időpontot, hiszen ha a APIA-nál nem tudják tartani az előre meghatározott ütemtervet, akkor torlódások alakulnak ki a támogatásigénylés során.
Az teljesen egyértelmű, hogy anyák napján legalább egy csokor virággal megleped anyukádat, de képzeld el, ha a Rádió GaGa játékában megnyerné a fődíjat! Hogyan nyerheted meg? Mutatjuk!
A húsvétitojás-díszítés napjainkban újra reneszánszát éli, igaz, a legtöbben bolti festékanyagot használnak. A kézdivásárhelyi Opra Etelka azonban kizárólag növényi alapanyagból, hagyományos módon nyeri ki a Háromszékre leginkább jellemző színeket.
A nyárádszeredai önkéntes tűzoltók immár hatodik éve szerveznek csoportos locsolást. Húsvéthétfőn tűzoltóautóval vonulnak végig a kisváros utcáin és mindenkit alaposan meglocsolnak, ha kiáll a háza elé.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
szóljon hozzá!