A turisztikai szakember szerint Görögországot cserélték fel Tusnádfürdőre idén. Archív
Fotó: Kristó Róbert
Van olyan turisztikai egység, ahol tavalyhoz képest még nőtt is a forgalom idén, általánosságban azonban nem ez a jellemző a Hargita megyei üdülőtelepüléseken: lényegesen csökkent a vendégek száma, kevesebbet is költenek, és megváltoztak az igényeik.
2020. július 25., 20:222020. július 25., 20:22
A turisztikai egyesületek képviselői szerint az elmúlt év azonos időszakához képest legfeljebb 50, 60, esetleg 70 százalékos az idegenforgalom a Hargita megyei üdülőtelepüléseken. „Félig-meddig” újraindult a turizmus, a gyógykezelések júniusi újraindításának az engedélyezése sokakat vonzott Tusnádfürdőre is, ennek ellenére viszont összehasonlíthatatlan idegenforgalmi szempontból az idei nyár a tavalyival – számolt be tapasztalatairól Molnár Ákos, a Tusnádfürdői Turisztikai Egyesület vezetője.
A gyógykezelések általában hatnaposak, ezért a kisvárosba gyógyüdülés céljából érkezők által ott töltött vendégéjszakák száma nem változott, illetve jellemző még a hétvégi turizmus is, azt vették észre azonban, hogy
– magyarázta a turisztikai szakember, megjegyezve, hogy ennek köszönhetően például a kempingben, ahol kis házakban szállhatnak meg a vendégek, tudomása szerint idén nagyobb a vendégek száma, mint más években.
A gyógykezeléseket végző egységekben a forgalom mintegy 60–70 százalékos, összevetve az előző évek adataival. „Nagyobb bajok ott vannak, ahol medence és spa van, mert ezeket a beltéri medencéket még nem lehet megnyitni. Nem nyithatott ki még a városi wellnessközpont sem, és ami mindenkinek nagy nehézséget okoz az, hogy a vendéglőknek csak a teraszai nyithattak ki, illetve a vendégeket csak szobaszervíz-rendszerben lehet kiszolgálni” – sorolta a problémákat Molnár Ákos. Kérdésünkre viszont arról is beszámolt,
Azt nem tudná megmondani, hogy mekkora az ilyen turisták részaránya, de ő is hallotta vendégektől, hogy Görögországot cserélték fel Tusnádfürdőre idén.
A veszélyhelyzet meghosszabbítása miatt Parajdon nem úgy alakult az idegenforgalom, ahogyan remélték a vendéglátóhelyek működtetői. Moldován László, a Sóvidék-Hegyalja Turisztikai Egyesület vezetője ugyanakkor arról is beszámolt, érződik, hogy
A sóbánya megnyitása óta nőtt az idegenforgalom a településen, és a kötött idejű gyógykezelések miatt a gyógyüdülésre érkezők ott-tartózkodásának az ideje sem csökkent, azonban a csak kikapcsolódás céljából érkezők körében idén jellemzővé vált az, hogy csak egy napra látogatnak az üdülőtelepülésre, egy részük nem is száll meg ott, hanem hazautazik a nap végén. Kiesést okoz a turisztikai egységek számára az is, hogy
– folytatta a turisztikai egyesület vezetője.
Szegényes szezon. Kevesebben jönnek és kevesebbet is költenek a turisták idén. Archív
Fotó: Barabás Ákos
Parajdon jelenleg mintegy 50–60 százalékos az idegenforgalom az előző évekhez mérve, a turizmusból élők abban reménykednek, hogy hamarosan megszűnik a veszélyhelyzet, és augusztusban, szeptemberben nőni fog az idegenforgalom. Moldován László tudomása szerint a közeli Szovátán valamivel jobb a helyzet – részben a Medve-tó miatt is. Parajdon a wellnessközpont sem nyithatott ki, de a településen élők bíznak benne, hogy a hatóságok hamarosan feloldják ezt az állapotot és a központ megnyitása további látogatókat vonz majd az üdülőtelepülésre.
Moldován László tapasztalata szerint a rövid látogatások mellett másban is változtak a turisták igényei. Jó hír – mondta –, hogy egyre többen használják a sóvidéki túraútvonalakat, idén a turisták döntő többsége meglátogatta a Só-szorost, aktívan nyaralnak, szívesen vannak a természetben.
Örvendetes ugyanakkor – folytatta –, hogy elkészült Via Transilvanica túraútvonal sóvidéki szakasza, és azt is elkezdték használni már a gyalogos és kerékpáros túrázók. A Via Transilvanica turisztikai útvonal egyébként egész Romániát átszeli, köztük Hargita és Maros megyét is. Hargita megyei nyomvonala a Mária-utat követi, és a hónap végéig a teljes megyei szakasza elkészül és átadásra kerül. A túraútvonal Maros és Hargita megyei szakasza érinti Segesvárt, Szászkézdet, Szovátát, Parajdot, Korondot és Székelyudvarhelyt is.
Keresési és mentési akció zajlik Maroshévízen, a Maros folyónál, ahol egy férfi eltűnését jelentették.
Kézdivásárhelyen kezdődött, Nyujtódon ért véget hétvégén a 11. alkalommal megszervezett Háromszéki Huszártoborzó, amely idén a Tuzson János-emlékhadjárat nevet viselte, ily módon is megemlékezve a 200 évvel ezelőtt született bélafalvi 48-asra.
A szülőket árgus szemekkel figyelik az óvodások, kisiskolások, kamaszok, fiatalok, és másolják viselkedésüket. Nem szavainkkal, hanem tetteinkkel nevelünk – hívta fel a figyelmet Tapolyai Emőke klinikai és pasztorálpszichológus Marosvásárhelyen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szerint hamis az a George Simionnak tulajdonított levél, amelyik ezekben a napokban terjed a közösségi oldalakon.
Nicușor Dan vasárnap kijelentette, hogy igyekszik a kampányban szóba állni azokkal is, akiknek az övétől eltérő a véleménye.
A következő napokban szinte az egész országban szokatlan hideg lesz az a sokéves átlaghoz képest a meteorológiai szolgálat vasárnapi előrejelzése szerint. A szél élénkülésére, esőkre, havas esőre, a hegyekben pedig havazásra van kilátás.
Idén áprilisban 4.686.479 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 21.837-tel többet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2759 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból, melyeket az Agerpres szemléz.
Az áramszolgáltató előre tervezett karbantartási munkálatai miatt május 13-án, kedden ideiglenes áramszünetekre kell számítani több Hargita és Maros megyei településen – figyelmeztet a vállalat.
Bevált a meteorológusok előrejelzése, május derekához képest országszerte hűvös volt a szombati nap és az azt követő éjszaka. Csíkszeredában mínusz 1,1 Celsius-fokig csökkent a hőmérséklet, de Székelyföld többi részén sem volt sokkal melegebb.
A történelemkönyvekből kitűnik, hogy a 19. század végére gazdasági-társadalmi fejlődésben Székelyföld kezdett egyre inkább leszakadni az ország nyugatibb részétől. Ám úgy tűnik, a legősibb mesterség művelésében azért igyekezett tartani a lépést.
szóljon hozzá!