Illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
A romániai inzulinfüggő cukorbetegek legsúlyosabb gondja, hogy az országos diabétesz-programban túl kevés tesztet biztosítanak ingyenesen számukra, ez elégtelen vércukorszintméréshez vezethet, ezáltal pedig megnövekszik a szövődmények előfordulásának a veszélye – idézte az Agerpres hírügynökség Irina Muntean diabetológus és táplálkozástani szakorvost.
2017. november 15., 21:092017. november 15., 21:09
Szerinte léteznek már magasszintű technológiák, inzulinpumpák és glükózérzékelők, amelyek segítenek a vércukorszint folyamatos és pontos monitorizálásában, és amelyek jelzéseket adnak, amennyiben veszélyesen megnő vagy lecsökken a páciens vércukorszintje. Ezek az eszközök jelentősen növelik a cukorbetegségben szenvedők és családjaik, hozzátartozóik életminőségét, de sajnos az Országos Egészségbiztosító Pénztár honlapja szerint
Irina Muntean kifejtette, hogy az országos program keretében
Márpedig legtöbben nem engedhetik meg maguknak a tesztek megvásárlását, ennek hiányában a szükségesnél kevesebb alkalommal mérik a saját vércukorszintjüket, ami rosszul alkalmazott kezeléshez, következésképpen a szövődmények megjelenésének nagyobb veszélyéhez vezet. Vagyis:
Másik gond, hogy eltűnt a piacról a súlyos hipoglikémiás esetekben sürgősségi gyógyszernek számító Glucagon, amelyet 2009-ig ingyenesen írhattak fel receptre, de manapság nem importálják Romániába, így a pácienseknek külföldről saját költségen kell beszerezniük.
Romániában 782 430 cukorbajban szenvedő személy szerepel a nyilvántartásban, közülük 3529 inzulinfüggő gyerek és 239 660 inzulinkezelés alatt álló személy, ennek ellenére túl kevés a diabetológus és a betegség kezelésének módszertana is sok javítanivalót kíván. A cukorbetegség világszintű gyors terjedése miatt a Nemzetközi Diabétesz Szövetség és az Egészségügyi Világszervezet 1991-ben kezdeményezte a cukorbaj világnapját. Ezt minden évben november 14-én, Frederick Banting születésnapján tartják, aki Charles Besttel és John James Rickard Macleoddal közösen elsőként fogalmazta meg azt a gondolatot, amely az inzulin felfedezéséhez vezetett 1922-ben. Az alkalomból a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem diákszervezetei A cukorbetegség – a 21. század kihívása címmel szerveztek konferenciát.
Ilie Bolojan kormányfő péntek este kijelentette, hogy a világon Románia az egyetlen ország, ahol a bírák 48 éves korukban mennek nyugdíjba.
Tiltakozásra készülnek Parajdon, szombaton délelőtt már kisebb tömeg gyűlt össze a helyi kultúrotthonnál.
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet –– számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Augusztus elsejétől csak az online foglalt időpontokban lehet felkeresni ügyes-bajos kérdéseinkkel a Hargita megyei nyugdíjpénztárat.
Hivatalból bűnvádi feljelentést tett a Maros megyei környezetvédelmi igazgatóság a parajdi sóbányánál zajló sürgősségi munkálatok nyomán a Kis-Küküllőn bekövetkezett sószennyezés és ökológiai katasztrófa miatt.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő csomag a pénteki kormányülésen való jóváhagyását követően a parlament elé kerül.
Július nagy részében az ilyenkor megszokottnál melegebb és szárazabb idő várható országszerte, valamivel több csapadékra csak jövő héten számíthatunk – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat július 7-től augusztus 4-ig érvényes előrejelzéséből.
Tüntetésre készülnek Parajdon, emiatt forgalomkorlátozás lesz szombaton délelőtt a településen.
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: az államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
szóljon hozzá!