
A BloodNotes csapata a Digitális Székelyföld konferencián is bemutatta az egyedi alkalmazást
Fotó: Udvarhelyszéki U-Hub IT&C Közösség
Több mint kétszeres túljelentkezés volt az Udvarhelyszéki U-Hub IT&C Közösség 2019-es mentorprogramjára. Az immár harmadszor meghirdetett projekt részeként székelyudvarhelyi IT-cégeknél gyakorlatoznak, illetve szoftverfejlesztési képzésen vehetnek részt informatika szakos egyetemi hallgatók.
2019. július 03., 16:522019. július 03., 16:52
Július 15-én indul az Udvarhelyszéki U-Hub IT&C Közösség 2019-es mentorprogramja. A Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala és a Harghita Business Center által működtetett Regionális IT Fejlesztési Program keretében megvalósuló projektben részt vevő első- és másodéves hallgatók idén a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetemről (BBTE) és a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) Marosvásárhelyi Karáról érkeznek, tudtuk meg a szervezőktől.
A program népszerűsége töretlen: a meghirdetett felvételire ugyanis 28-an jelentkeztek, fejtette ki Simon Károly projektvezető, és nemcsak Székelyudvarhelyről, hanem távolabbi településről is vannak résztvevők, az egyik diák például Nagyváradról érkezik majd. A jelentkezést felvételi vizsga követi, majd
A tényleges helyszíni szakmai gyakorlatot az első hetekben intenzív képzés előzi meg: Simon Károly és Sulyok Csaba, a kolozsvári BBTE Matematika és Informatika Karának oktatói, illetve a Codespring szoftverfejlesztő cég munkatársai száz órában ismertetik majd a legújabb szoftverfejlesztési módszereket, recepteket, technológiákat és eszközöket.
A szakmai gyakorlat az adott szakcégeknél zajlik: a fiatalok részt vesznek az őket mentoráló cégek napi munkájában, és a cégekkel közösen saját ötletek, projektek megvalósításán dolgozhatnak kis csapatokban, tapasztalt fejlesztők mentorálásával.
„A U-Hub Mentorprogram egyik kiemelt vállalása, hogy a mentorok a gyakorlat lejárta után is nyomon követik és segítik a hallgatók szakmai fejlődését. Az egyetemisták részt vehetnek tudományos diákköri és szakmai konferenciákon, és államvizsgájukat is elkészíthetik a projektek alapján. Minderre a korábbi években is bőven volt példa: a U-Hub mentorprogramjában részt vett fiatalok számos szakmai rendezvényen mutatták be sikerrel a program ideje alatt megvalósított projektjeiket” – magyarázta Simon Károly.
Mint arról korábban már írtunk, 2018-ban a mentorprogram részvevői több díjat kaptak az Erdélyi Tudományos Diákköri Konferencián (ETDK), sőt a Codespring támogatásával két diákcsapat nemzetközi IEEE konferencián is bemutathatta projektjeit. A szép eredmények idén szaporodnak, árulta el a projektvezető, hiszen az idei ETDK Innovatív számítástechnikai termékek és alkalmazások szekciójába beküldött tíz dolgozat közül négy udvarhelyi vonatkozású volt.
„A U-Hub mentorprogramjának diákjai egy második, egy harmadik és egy különdíjat is elhoztak. A különdíjat Molnár Krisztina és Koncsag Krisztián érdemelte ki a kiterjesztett valóságon alapuló névjegykártya-felismerő alkalmazásukkal, amit a Cognitive Creators cég segítségével készítettek. A harmadik helyezést elért Mikes-Jakab Csaba egy általános szoftverrendszert készített termékspecifikációk mobileszközökön való megjelenítésére, a Codespring mentorálásával.
Szintén a Codespringnél gyakornokoskodott Szász Kata és Hegedüs Hunor, akik egy
és ezzel második díjat szereztek az ETDK-n. A Blood Notes alkalmazás egyrészt népszerűsíti a véradást, információt közöl annak folyamatáról, ugyanakkor a sürgős szükségleteket is jelenti” – sorolta a szakember. Ez utóbbi projekt egyébként hamarosan nemzetközi szinten is bemutatkozik: az applikációt szeptember közepén Szerbiában, a szabadkai SISY elnevezésű, intelligens mérnöki rendszerek témában megrendezett IEEE konferencián fogják ismertetni a fejlesztők, miután a rendezvény szakbizottsága elfogadta kapcsolódó publikációjukat.
Akárcsak a korábbi években, a mentorprogram idén is szakmai táborral zárul majd, a résztvevők szeptemberben a U-Hub Heuréka programban részt vevő diákokkal közösen fognak táborozni. Jó alkalom ez a megszületett projektek bemutatására, illetve arra is, hogy kötetlen formában tanulhassanak egymástól és az IT-szakemberektől.
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
Csaknem hárommillió forint bírságot kapott az a sofőr, akinek a kisbuszában 760 doboz csempészcigarettát találtak a pénzügyőrök – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.
Donald Trump amerikai elnök éles és trágár szavakat használva katonai erő alkalmazásával fenyegette meg vasárnap Iránt arra az esetre, ha nem volna hajlandó hosszú távú békemegállapodást kötni és a Hormuzi-szoros ismételt lezárásával próbálkozna.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök vasárnap benyújtotta a parlamentnek kormánya programját és a miniszterjelöltek névsorát.
Hétfőn kezdődik az országos képességfelmérő vizsga, amelyre több mint 148 ezer nyolcadik osztályt végzett tanuló iratkozott fel. Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint a felmérőt 2956 vizsgaközpontban szervezik meg.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
szóljon hozzá!