
A BloodNotes csapata a Digitális Székelyföld konferencián is bemutatta az egyedi alkalmazást
Fotó: Udvarhelyszéki U-Hub IT&C Közösség
Több mint kétszeres túljelentkezés volt az Udvarhelyszéki U-Hub IT&C Közösség 2019-es mentorprogramjára. Az immár harmadszor meghirdetett projekt részeként székelyudvarhelyi IT-cégeknél gyakorlatoznak, illetve szoftverfejlesztési képzésen vehetnek részt informatika szakos egyetemi hallgatók.
2019. július 03., 16:522019. július 03., 16:52
Július 15-én indul az Udvarhelyszéki U-Hub IT&C Közösség 2019-es mentorprogramja. A Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala és a Harghita Business Center által működtetett Regionális IT Fejlesztési Program keretében megvalósuló projektben részt vevő első- és másodéves hallgatók idén a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetemről (BBTE) és a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) Marosvásárhelyi Karáról érkeznek, tudtuk meg a szervezőktől.
A program népszerűsége töretlen: a meghirdetett felvételire ugyanis 28-an jelentkeztek, fejtette ki Simon Károly projektvezető, és nemcsak Székelyudvarhelyről, hanem távolabbi településről is vannak résztvevők, az egyik diák például Nagyváradról érkezik majd. A jelentkezést felvételi vizsga követi, majd
A tényleges helyszíni szakmai gyakorlatot az első hetekben intenzív képzés előzi meg: Simon Károly és Sulyok Csaba, a kolozsvári BBTE Matematika és Informatika Karának oktatói, illetve a Codespring szoftverfejlesztő cég munkatársai száz órában ismertetik majd a legújabb szoftverfejlesztési módszereket, recepteket, technológiákat és eszközöket.
A szakmai gyakorlat az adott szakcégeknél zajlik: a fiatalok részt vesznek az őket mentoráló cégek napi munkájában, és a cégekkel közösen saját ötletek, projektek megvalósításán dolgozhatnak kis csapatokban, tapasztalt fejlesztők mentorálásával.
„A U-Hub Mentorprogram egyik kiemelt vállalása, hogy a mentorok a gyakorlat lejárta után is nyomon követik és segítik a hallgatók szakmai fejlődését. Az egyetemisták részt vehetnek tudományos diákköri és szakmai konferenciákon, és államvizsgájukat is elkészíthetik a projektek alapján. Minderre a korábbi években is bőven volt példa: a U-Hub mentorprogramjában részt vett fiatalok számos szakmai rendezvényen mutatták be sikerrel a program ideje alatt megvalósított projektjeiket” – magyarázta Simon Károly.
Mint arról korábban már írtunk, 2018-ban a mentorprogram részvevői több díjat kaptak az Erdélyi Tudományos Diákköri Konferencián (ETDK), sőt a Codespring támogatásával két diákcsapat nemzetközi IEEE konferencián is bemutathatta projektjeit. A szép eredmények idén szaporodnak, árulta el a projektvezető, hiszen az idei ETDK Innovatív számítástechnikai termékek és alkalmazások szekciójába beküldött tíz dolgozat közül négy udvarhelyi vonatkozású volt.
„A U-Hub mentorprogramjának diákjai egy második, egy harmadik és egy különdíjat is elhoztak. A különdíjat Molnár Krisztina és Koncsag Krisztián érdemelte ki a kiterjesztett valóságon alapuló névjegykártya-felismerő alkalmazásukkal, amit a Cognitive Creators cég segítségével készítettek. A harmadik helyezést elért Mikes-Jakab Csaba egy általános szoftverrendszert készített termékspecifikációk mobileszközökön való megjelenítésére, a Codespring mentorálásával.
Szintén a Codespringnél gyakornokoskodott Szász Kata és Hegedüs Hunor, akik egy
és ezzel második díjat szereztek az ETDK-n. A Blood Notes alkalmazás egyrészt népszerűsíti a véradást, információt közöl annak folyamatáról, ugyanakkor a sürgős szükségleteket is jelenti” – sorolta a szakember. Ez utóbbi projekt egyébként hamarosan nemzetközi szinten is bemutatkozik: az applikációt szeptember közepén Szerbiában, a szabadkai SISY elnevezésű, intelligens mérnöki rendszerek témában megrendezett IEEE konferencián fogják ismertetni a fejlesztők, miután a rendezvény szakbizottsága elfogadta kapcsolódó publikációjukat.
Akárcsak a korábbi években, a mentorprogram idén is szakmai táborral zárul majd, a résztvevők szeptemberben a U-Hub Heuréka programban részt vevő diákokkal közösen fognak táborozni. Jó alkalom ez a megszületett projektek bemutatására, illetve arra is, hogy kötetlen formában tanulhassanak egymástól és az IT-szakemberektől.
Két sárga jelzésű és egy narancssárga jelzésű hőségriasztást adott ki csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Románia államadóssága 2026-ban a GDP 61,6 százalékára, 2027-ben 63,4 százalékára emelkedhet, 2036-ra pedig megközelítheti a GDP 90 százalékát – derül ki az Európai Bizottság szerdán közzétett 2026-os konvergencia-jelentéséből.
A pártok vállalták, hogy csütörtökön egyeztetnek egy kisebbségi kormány támogatásának feltételeiről, és pénteken ismertetik a következtetéseiket – jelentette ki szerda este egy kolozsvári sajtóeseményen Nicușor Dan.
Legalább 32 ember meghalt, mintegy 700-an pedig megsérültek azt követően, hogy szerdán két rendkívül erős földrengés rázta meg Venezuelát. A rengések jelentős pusztítást okoztak, a hatóságok szerint az áldozatok száma drasztikusan emelkedni fog.
Operettekkel, óratorony koncerttel kezdődnek csütörtökön a 29. Marosvásárhelyi Napok, amely vasárnapig számos érdekes programot kínál az érdeklődőknek. Forgalomkorlátozásra is számítani kell a rendezvény miatt.
Összesen 148 alkalommal adtak ki Ro-Alert riasztás Hargita megyében az idei év eddigi részében, mert medvék jelentek meg lakott területeken, veszélyeztetve az emberek biztonságát. A legtöbb riasztást Zetelakán regisztrálták.
Több utcában is zajlanak a felújítási munkálatok Székelyudvarhelyen a nagy mobilitási projekt részeként, ami igencsak megnehezíti az autós közlekedést, ezért rákérdeztünk a városházán, hogy milyen munkálatok zajlanak és mire kell még számítani.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
szóljon hozzá!