
Jövő tavaszra fejeződhet be a járóbeteg-rendelő fejlesztése
Fotó: Gergely Imre
Beépítik a tetőteret, bővítve a gyógyításra használható helyiségek számát, kicserélik a nyílászárókat, de talán ennél is fontosabb, hogy nagy értékű és korszerű gépekkel, felszereltséggel gazdagodik a gyergyószentmiklósi kórház. A város önkormányzata 9,33 millió lej értékben nyert minderre finanszírozást.
2019. július 11., 11:202019. július 11., 11:20
2019. július 11., 11:202019. július 11., 11:20
A beruházás érdekében a gyergyószentmiklósi városháza eredményesen pályázott a gyulafehérvári Központi Regionális Fejlesztési Ügynökséghez, kedden írta alá a támogatási szerződést az ügynökség vezetője, Simion Crețu vezérigazgató és Nagy Zoltán polgármester. Az összeg túlnyomó részét (több mint 75 százalékát) fordíthatják eszközvásárlásra. Ezek közül
Emellett teljesen kicserélik az intézmény imagisztikai berendezéseit, a 8–10 éves gépek helyét újak és jóval modernebbek veszik át. Ennek megfelelően három röntgenkészülék, illetve új mammográf érkezik, amely a mellvizsgálatra jelentkező nőknek jelent majd könnyebbséget, az ortopédia csontsűrűségmérőt kap, és a hét működő orvosi kabinet számára egy-egy új echográfot is beszereznek, mindegyiket az adott szakterület igényeinek megfelelően – sorolta Ferenczy István kórházmenedzser a témában tartott sajtótájékoztatón.
A járóbeteg-rendelő várható bővítésének lényeges eleme, hogy 587 négyzetméteres felületen beépítik a jelenleg kihasználható tetőteret, ahová a laboratórium költözik. Ehhez ki kell alakítani itt a megfelelő helyiségeket, és beszerelni a szükséges fűtés-, ivóvíz-, villany- és csatornahálózatot. Az új komputertomográf szempontjából nagy előny, hogy évekkel ezelőtt egy magáncég működtetett itt egy ilyen gépet, és ehhez akkor elvégezték a szükséges sugárvédelmi célú átalakításokat az illető helyiségben. Így erre most nincs szükség.
Archív
Fotó: Gergely Imre
A fejlesztés lehetővé teszi, hogy a gyergyószentmiklósi kórház alegységeként működő ditrói részleget, a krónikus betegek osztályát átköltöztetik az átalakuló épületbe. Amint Ferenczy István elmondta, ez egy évek óta tervezett és elkerülhetetlen lépés, ugyanis a jelenlegi állapot nem fenntartható.
– mondta Ferenczy. Fontos szempont, hogy a beruházás kivitelezését úgy tervezik, hogy várhatóan ebből semmit ne érezzenek a gyergyószentmiklósi járóbeteg-rendelő páciensei, esetleg egy-egy napra kell szüneteltetni valamelyik rendelőben a betegek fogadását.
Nagy Zoltán polgármester leszögezte, ennek a beruházásnak az értékeit már az aktualizált, mai piaci árakhoz igazított számítások szerint határozták meg. Azaz nem áll fenn az a helyzet, mint a tömbházfelújítások esetén, hogy az alacsony árak miatt nem jelentkeznek kivitelezők.
Ferenczy István hozzátette, nagy szerencséjük, hogy a pályázat előkészítése sokkal hosszabb időt vett fel, mint gondolták, ugyanis a sok kért kiegészítés miatt csak most történhetett meg a szerződéskötés, és most már lehetséges volt az árak aktualizálása, nem úgy, mint a korábban megkötött szerződések esetében, ahol ezt nem engedi a kormány. Hamarosan kiírják a közbeszerzést a tervezésre, amire két hónap a határidő, majd a kivitelezés érdekében lesz versenytárgyalás. Ezt követően hat hónapot szánnak az építkezésre, és ezalatt kell majd beszerezni, illetve üzembe helyezni az új gépeket is. Ha minden rendben halad, jövő tavaszra le is zárul a fejlesztés – hangzott el.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
2 hozzászólás