Makkai Gergely
Fotó: Boda L. Gergely
Bár az utolsó pillanatig kérdéses volt, csütörtök késő délután, a havi önkormányzati ülésen mégis alpolgármester választottak Marosvásárhelyen. Egyszerre kettőt is, Makkai Gergely RMDSZ-es és Sergiu Papuc szociáldemokrata tanácsosok személyében. Egy év után tehát újra teljes a város vezetősége.
2017. június 29., 20:112017. június 29., 20:11
2017. június 29., 20:392017. június 29., 20:39
Az alpolgármester-választásról szóló tervezetet Hermann Mark Christian, a Szabad Emberek Pártjának (POL) tanácsosa nyújtotta be, aki szükségesnek érezte, hogy egy év szünet után végre teljes legyen a város vezetősége.
Bár egyelőre senki nem beszél jelöltről, jelöltekről, a csütörtöki marosvásárhelyi tanácsülésen napirendre tűzik az alpolgármester-választást. A tervezetet Hermann Mark Christian, a Szabad Emberek Pártjának (POL) tanácsosa nyújtotta be.
Csütörtökön 14 órakor kezdődött a júniusi soros tanácsülés, és öt óra körül került sorra az alpolgármester-választásról szóló tervezet. Ekkor derült ki, hogy
Az RMDSZ Makkai Gergely meteorológust javasolta, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) Moldovan Călint, a szociáldemokraták (PSD) Sergiu Papucot, míg a POL Györfi Júliát. A tervezetet benyújtó Hermann Mark Christian szóvá tette, hogy meglepődött, milyen jól felkészültek a pártok erre a napirendi pontra, utalva arra is, hogy az egyeztetésekből kihagyták a három tagot számláló Szabad Emberek Pártjának képviselőit. Magyarul is felszólalva reményét fejezte ki, hogy az RMDSZ-es tanácsosok megértik a pillanat fontosságát, és bizalmat szavaznak Györfi Júliának is, lehetőséget teremtve, hogy két magyar alpolgármestere legyen a városnak.
Sergiu Papuc
Fotó: Boda L. Gergely
Az RMDSZ-es és a PSD-s jelölt 16–16 szavazatot kapott, így lett alpolgármester Makkai Gergely és Sergiu Papuc. Györfi Júliára hárman voksoltak, míg PNL-s Moldovan Călinra öten.
A két megválasztott alpolgármester az ülés végén letette a hivatali esküt.
A szavazás után Makkai Gergely így nyilatkozott:
A székely megyék mezőnyében a legkisebb, Kovászna megye vezet a kampánycsendsértések tekintetében. Volt, ahol politikai szlogenek, és volt, ahol alkohol folyt.
Maros megye néhány településén áramszünet volt vasárnap, áramfejlesztőkkel azonban megoldották, hogy ne legyen fennakadás a szavazóhelyiségekben.
Amíg június kilencedikén öt szavazólappal kellett elvonulni a szavazófülkébe, addig most mindössze egyet kap a választópolgár. Az önkormányzati és európai parlamenti választáshoz képest az államelnöki voksolás egyszerű, mint az egyszeregy.
Sepsiszentgyörgyön a vasárnapi templomi eseményeket követően látszólag megnőtt a forgalom a szavazókörzetekben, például a Székely Nemzeti Múzeumban (15. számú körzet) kisebb sor is kialakult, így a csendőrség szabályozta a belépést.
Kampánycsend megsértésére vonatkozó bejelentéseket vizsgál ki a rendőrség. Az elkövetők a törvény szerint 1500 és 4500 lej közötti büntetésekre számíthatnak. Van, akit már meg is bírságoltak.
Rendbontás nélkül zajlik a szavazás Kézdivásárhelyen. A főtéren ugyan feltűnt egy Prahova megyei kirándulóbusz, ami sokakban gyanakvást keltett, de mint megtudtuk, alaptalanul.
A három székelyföldi megye tanácselnökei is az első órákban éltek a szavazati jogukkal. A három település, ahol az államelnök-jelöltekre szavaztak: Ojtoz, Városfalva és Szováta.
Egy 4,1-es és egy 3,5-ös erősségű földrengés volt vasárnap reggel Vrancea szeizmikus térségében – tájékoztatott az országos földfizikai intézet.
Az RMDSZ elnöke, egyúttal államfőjelöltje is leadta voksát vasárnap délelőtt, ezt követően pedig reményeiről beszélt a következő kormányzatot illetően.
A székelyföldi politikusok közül többen már vasárnap reggel leadták szavazatukat az államfőválasztás első fordulójában. Mint fogalmaztak, a józan ész hangját választották.
szóljon hozzá!