A Vigadó épülete több éve kihasználatlanul áll, állaga egyre romlik
Fotó: Gábos Albin
Pályázati úton szeretné megszerezni a csíkszeredai Vigadó felújításához szükséges – az építőipari árak emelkedése miatt egyre nagyobb – összeg legalább egy részét a helyi önkormányzat. Ehhez az épület műemlékké nyilvánítását várják, amely viszont két éve késik.
2019. január 15., 12:022019. január 15., 12:02
2019. január 15., 12:032019. január 15., 12:03
A mostanra igen megviselt állapotúvá vált, évek óta bezárt szecessziós saroképület felújításának támogatására legutóbb tavaly kínálkozott lehetőség, akkor a helyi és a megyei önkormányzat együttműködésben vállalkozói inkubátorház létrehozására szeretett volna pályázni.
Noha a költségek ötven százalékát biztosító pályázati támogatás igényléséhez szükséges együttműködési szerződést is megkötötték, és az épületet felajánlották erre a célra, a tervről le kellett mondani. Az épület egy részét ugyanis egy cég bérli az önkormányzattól, a szigorú pályázati előírások szerint pedig kizáró jelleggel bírt, ha az ingatlant használják.
Fotó: Gábos Albin
Füleki Zoltán csíkszeredai alpolgármester szerint nem maradt más lehetőség, mint megvárni a Vigadó műemléképületté nyilvánítását, és a besorolás után a műemléképületek felújítására kiírt támogatásokért pályázni. ,,Így műemlék jellegű az épület, de nem szerepel a hivatalos műemléklistán, és elég nehéz pályázati támogatást szerezni” – magyarázta.
A műemlékké nyilvánítás folyamatát több mint két éve indította el a helyi önkormányzat, de az 1904-ben átadott épület ügyében eddig még nem született döntés. Mint az illetékes Hargita megyei igazgatóságtól megtudtuk, a dokumentációhoz a szakminisztérium kiegészítéseket kért – azt akarták megtudni, hogy az épület adóját kifizették-e. Az igazgatóság hiába válaszolt többször is, hogy
ezt nem értették meg, a folyamat elakadt, ezért az ügyet a polgármesteri hivatalnak kell kimozdítania a holtpontról – értékelt Mihály Zita műemlékvédelmi szakfelügyelő.
Fotó: Gábos Albin
Füleki úgy vélte, a felújítási költségek egy részét mindenképp szeretnék pályázati forrásból biztosítani, annál is inkább, hogy ezek a költségek folyamatosan emelkednek. Míg a 2012-ben elkészült megvalósíthatósági tanulmány az 1240 négyzetméteres felületű épület helyreállítási költségeit több mint 1,5 millió euróra becsülte, az építőiparban is tapasztalt áremelkedések ezt jelentősen növelték az utóbbi években. Az alpolgármester ugyanakkor azzal számol, hogy a legutóbbi, az építőipart külön is érintő béremelések tovább növelik a felújítás várható költségét, amely most már
Ezért a megvalósíthatósági tanulmány teljes aktualizálására is szükség lesz bármilyen felújítási elképzeléshez – erősítette meg. Az elmúlt években csak állagmegőrző munkálatokat végeztek az épületen, rögzítették az omlásveszélyes vakolatot és pótolták az ereszcsatornát.
Kimaradt lehetőség
2014-ben lehetőség nyílt arra, hogy a csíkszeredai önkormányzat a Norvég Alaphoz pályázzon az ingatlan felújításához szükséges támogatásért. A terv szerint a Csíki Magánjavak költségén készült Vigadót zeneházzá alakították volna át, amely a Csíki Kamarazenekar székhelye lett volna, és a saroképületben hangversenytermet alakítottak volna ki. A pályázatot be is nyújtotta a város, de nem kaptak támogatást, mert a keret túl szűk volt ahhoz, hogy a jelentős költségű, az akkor több mint 6 millió lejbe kerülő munkálatot is belefoglalják.
Tűz ütött ki egy lakóház tetőzetében és egy melléképületében a Mezőpanit községhez tartozó Harcó településen keddre virradóra – adja hírül a Maros megyei tűzoltóság.
Elkezdődött a csíkszeredai virágvásár, a standok a Promenádtól a Szabadság-térig kígyóznak. Nem csak a kínálat, a kereslet is nagy a sírokra szánt virágokra: már hétfőn vásárlókkal volt tele a vásártér.
Folytatódik a lomtalanítás Marosvásárhelyen. A Tudor-negyedben nyolc speciális konténert helyeztek el, az akció október 30-ig, szerdáig tart – olvasható a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
A héten közel 30 kovásznai utcában kezdik el a szennyvíz- és vízellátó hálózat bővítését. A nagyszabású munkálatot az Országos Helyreállítási Alapból (PNNR) finanszírozzák.
Milyen átalakításokat képzelt el Csíkszereda forgalmi rendjén a városvezetés a jövőre nézve, milyen változtatások segítenék a gördülékenységet a közlekedésben a taxisok szerint? Többek között ezekre a kérdésekre kerestük a választ.
A szokásosnál később kezdődik el idén Hargita megyében a veszettség megelőzését célzó oltáskampány a rókák esetében. A háború miatt Ukrajnában rendre elmaradnak az ilyen jellegű akciók, így Romániában a határmenti megyékre koncentrál a szakhatóság.
A Román Vasúttársaság (CFR) hétfőn tesztelte, hogy a IV. páneurópai folyosó korszerűsített vasútvonala elbírja-e az óránkénti 176 kilométeres sebességet.
Letették az esküt azok a képviselők, akik az új testület alakuló ülésén ezt még nem tehették meg, és az alpolgármestert is megválasztották Gyergyószentmiklóson. Immár teljes az új városvezetés.
Közzétette az előttünk álló kéthetes időszakra, az október 28. és november 10. közötti időintervallumra szóló időjárás-előrejelzését az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Letették a hivatali esküt a Hargita megyei önkormányzat képviselő-testületének tagjai, és Bíró Barna Botond megválasztott elnök. Bíró szerint minden céljuk, munkájuk, tervük központjában az emberek állnak.
szóljon hozzá!