Egyedi lelki ajándékot kaptak az oroszhegyi egyházközség hívei, az otthonélők, a templombúcsúra hazatérők és a Nagyboldogasszony-napi zarándokok: a szentmise főcelebránsa és szónoka Kerekes László, a gyulafehérvári főegyházmegye kinevezett segédpüspöke volt, kinek két hét múlva lesz a püspökké szentelése Csíksomlyón.
2020. augusztus 15., 18:052020. augusztus 15., 18:05
2020. augusztus 15., 18:102020. augusztus 15., 18:10
Fotó: Barabás Ákos
Egyedi lelki ajándékot kaptak az oroszhegyi egyházközség hívei, az otthonélők, a templombúcsúra hazatérők és a Nagyboldogasszony-napi zarándokok: a szentmise főcelebránsa és szónoka Kerekes László, a gyulafehérvári főegyházmegye kinevezett segédpüspöke volt, kinek két hét múlva lesz a püspökké szentelése Csíksomlyón.
2020. augusztus 15., 18:052020. augusztus 15., 18:05
2020. augusztus 15., 18:102020. augusztus 15., 18:10
Fotó: Barabás Ákos
Ismerős a félig tréfás, félig komoly szokásgyakorlat, mely szerint aki idegenből érkezik a templombúcsú napján, a szentmise előtt beteheti az esernyőjét arra a portára, ahol elfogyasztaná az ünnepi ebédet, így jó szívvel ültetik majd a templomi áldás után asztalhoz? Nos, szombaton, Oroszhegyen kevés kapu lett volna nyitva, hiszen az egyházközség apraja-nagyja ünneplőt öltött, és összesereglett a Nagyboldogasszony-plébániatemplom előtti szabadtéri misézőhely köré. Az ernyőre viszont szükség volt a helyszínen, mert a templomtérnyi sátortető sem tudta befogadni a búcsúsokat, miközben szemerkélt az augusztusi égi áldás.
Opra István, az ünneplő egyházközség vezetője, akinek előző szolgálati helye Szentkatolna volt, a köszöntések rendjén visszaemlékezett: még tavaly, mint „háromszéki jó szomszédot” hívta meg dr. Kerekes Lászlót, a kézdivásárhelyi Boldog Özséb Egyházközség plébánosát a 2020. évi Nagyboldogasszony-napi oroszhegyi búcsúra. Azóta sok víz lefolyt a Bosnyák- és Balé-patakokon, Kerekes Lászlót pedig 2020. május 26-án Ferenc pápa kinevezte gyulafehérvári segédpüspökké.
Fotó: Székelyhon
A plébános emlékeztette a helybélieket, hogy Isten különleges jóságából a főegyházmegye mindkét főpásztora vendégük lehetett felszentelése előtt: dr. Kovács Gergely érsek karácsonykor, Kerekes László pedig ezen a jeles napon. Biztatás is ez a Jóistentől: noha az egyházközség nem éri el a kétezres lélekszámot, története során 33 papot, szerzetest és licenciátust adott a főegyházmegyének. Vasárnap, a helyi születésű Bálint Emil felcsíki főesperesnek, a csíkszeredai Szent Ágoston Egyházközség plébánosának a szülőfaluban tartandó ezüstmiséjén leplezik majd le a templomban az oroszhegyi papok emléktábláját. Opra István lelkipásztor felhívta a gyermekek figyelmét, arra is, hogy az emléktáblán lesz hely mindazoknak, akik a jövőben vállalják majd a papi hivatás.
Fotó: Barabás Ákos
Az ünnep szónoka a legnagyobb Mária-ünnepen kiemelte: a mennybe testestül-lelkestül felvett Szűzanya példája a mi életünkre is hatással van. Továbbgondolásra szánt kérdése pedig, hogy a mindennapokban odafigyelünk-e az odafent-valókra?
Szentbeszédében kifejtette: „az Isten Paradicsomába felvitt Máriának” az élettörténete egységes egészet alkot. Az isteni meghívást vállaló első igenjétől, Jézus földi éltében vállalt szerepén át egészen a Golgotáig, majd mint Istenanyának az égbe történő felemeltetéséig. Ha ráfigyelve járjuk életutunkat, a Krisztus-követés útját járjuk.
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
A Szűzanya élete évezredeken átívelően bizonyítja: van értelme a hitelesen megélt keresztény életnek. Ha követjük Fiát, ott leszünk vele a mennyei dicsőségben – hangzott el a szentbeszédben.
Ezen a búcsús szentmisén a járványhelyzet miatt nem vállalhatott szolgálatot a helyi Mihály Deák-kórus. A közösség lelki atyjának szavaival: nehéz lenne a másfél méteres távolságot és a szólamot is tartani, viszont az oroszhegyiek szépen énekelnek. Talán csak Csíksomlyón hallani annyi régi, megejtően szép Mária-éneket, mint az oroszhegyi búcsún. Messzire hangzik a Szűzanya helyi dicsérete, mint a családokat eme főünnepre összehívó harangszó.
Fotó: Barabás Ákos
Emlékeztető
Kerekes Lászlónak a püspökké szentelésére augusztus 29-én 10 óra harminc perctől szentmise keretében kerül sor a csíksomlyói kegytemplomban. A részvétellel kapcsolatos részletes tájékoztatás a későbbiekben várható.
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Székelyhon
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Székelyhon
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
szóljon hozzá!