
Vegyes a fogadtatás: hétfőtől két hétre bezárnak az iskolák. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Kéthetes kényszervakációt rendelnek el hétfőtől minden óvodás és iskolás diák számára a koronavírus-járvány lassításának érdekében. A szülői társadalom vegyesen fogadta a hírt, van, aki üdvözli a döntést, más azonban nem tartja jó megoldásnak.
2021. október 22., 16:252021. október 22., 16:25
Klaus Iohannis államfő a koronavírus-járvány kezelésében illetékes kormányzati tisztségviselőkkel tartott tanácskozása utáni sajtónyilatkozatában szerda este kifejtette, az oktatási intézményeket erőteljesen érinti a járvány, a diákok és a tanügyi személyzet megfertőződése miatt. A terjedés lassításáért úgy döntöttek, hogy a jövő hétre esedékes, október 25-én kezdődő vakációt – amely eredetileg csak az óvodásoknak és kisiskolásoknak szólna – kiterjesztik az egyetem előtti oktatás minden szintjére (a közoktatásra), tehát az általános és középiskolások is vakációznak, sőt meg is duplázzák az eredeti szünidőt, amely így kéthetes lesz.
A döntést vegyes hozzáállással fogadta a szülők társadalma, erről számolt be lapunk megkeresésére Csíky Csengele, a Magyar Szülők Szövetségének elnöke is. Mint fogalmazott, azok a szülők, akik pedagógusok is egyben, kicsit más prizmán keresztül látják az oktatást. „Ebben a helyzetben
– mondta el Csíky Csengele. A többi szülő pedig két táborra oszlik, egyikük szintén üdvözli, és korábbra tette volna a kényszervakációt, akár felvállalva az online oktatást is. Másik része pedig ellenzi a kényszervakációt. Az utóbbi táborba tartoznak a kisgyerekes szülők, az a korosztály, akiknek a felügyeletét nehéz megoldani a dolgozó szülők mellett, és ide tartoznak a vizsga előtt álló nyolcadikos és tizenkettedikes gyerekek szülei.

Munkamegbeszélést folytatott a Cotroceni-palotában Klaus Iohannis államfő, valamint a kormány illetékesei a koronavírus-járvány kezeléséről. Az egyik döntés értelmében hétfőtől vakáció következik az egyetem előtti oktatásban, korosztálytól függetlenül.
„Mindenkinek megvan a maga igaza, de a helyzet az, hogy
Hatalmas a káosz a tanügyben, mert országos szinten is nagy a káosz. A kormánytalanság és a vezetőnélküliség ebben a nehéz állapotban nagyon rányomja bélyegét a társadalomra” – fejtette ki a Magyar Szülők Szövetségének elnöke. Hozzátéve, amit még érzékelnek szervezetként az az, hogy
egyre inkább elhagyja őket a higgadt gondolkodás. „Meg sem próbáljuk őket visszafogni, mert nincs erre kapacitásunk, sem jogunk. Ha nem történik valami az ország élén, akkor beláthatatlan következményei lehetnek” – tekintett előre Csíky Csengele.
A tanulók húsz százaléka tanul online
Az oktatási tárca szerdai adatai alapján az igazoltan koronavírus-fertőzöttek között jelenleg országszerte 16 168 óvodást és iskolást, valamint 5590 tanügyi alkalmazottat tartanak számon. Az online tanuló gyerekek száma összesen 587 434, amely az óvodások és iskolások összlétszámának körülbelül húsz százalékát teszi ki. Hargita megyében 95 osztály tanul online jelenleg, Maros megyében 321 osztályt érint az online tanrend a héten – az Alexandru Papiu Ilarian Főgimnázium mind a 36 osztálya online tanul.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!