
Fontos engedmények a munkaügy részéről
Fotó: Kristó Róbert
A koronavírus-járvány következtében rengeteg vállalkozás és alkalmazott kutyaszorítóba került. A múlt héten sürgősségi kormányrendeletbe foglalták az engedményeket a kényszerszabadságra (șomaj tehnic) kerülők esetében.
2020. március 31., 18:152020. március 31., 18:15
Pănescu Tibor, a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség igazgatója számolt be a változásokról. Mint mondta, a 30-as számú sürgősségi kormányrendeletet módosították, amely engedményeket hozott az érintettek körében.
Már nem létezik korlátozás arra vonatkozóan, hogy a munkaadók milyen jellegű tevékenységet folytatnak és hány alkalmazottra lebontva igényelhetnek kényszerszabadságot. Nem kell követni, hogy a bevételek csökkentek-e, nem kell bizonyítani a pénzügyi hátterét a fizetések biztosításának, és megszűnt az a korlátozás is, amely kimondta: az alkalmazottak hetvenöt százaléka részesülhet a korábban említett munkanélküliségi státuszban.
Kiemelte, sok minden egyszerűsödött. „A leadandó dokumentumok esetében is változások történtek. A munkaadók, ahol szükséges, a munkaszerződéseket már felfüggeszthetik a munkatörvénykönyv 52/1 cikkelyének C pontja értelmében. Áprilisban nyújthatják be az igénylést a márciusi hónapra, értelemszerűen májusban pedig az áprilisra vonatkozót” – mondta.
Hangsúlyozta, a munkaadó ennek értelmében nem kell megelőlegezze az alkalmazottaknak járó segélyt, ő az ügynökség által átutalt összegből kell folyósítsa a juttatásokat. A munkaerő-elosztó ügynökségre is kötelezettség hárul: átutalni a pénzeket a kérés leadásától számított 15 napon belül az alkalmazóknak.
Jelezte, az ügynökség honlapján minden munkaadónak van egy azonosítója. Ha eddig nem létezett ilyen nyilvántartás, hívni kell a 0740-314344-es telefonszámot. Ezen a platformon minden szükséges dokumentumot elő lehet készíteni és ki lehet tölteni, amely meg fog jelenni a miniszteri rendeletben és szükséges lesz a munkavállalóknak. A már regisztrált munkaadóknak megjelenik egy „șomaj tehnic” menüpont, amely végigvezeti a dokumentumok feltöltésével kapcsolatban. Amint kijön a rendelet, automatikusan generálni fogják a dokumentumokat és digitálisan is alá kell majd írni azokat. „Igyekezni fogunk megkönnyíteni az ügymenetet magyarázó videók segítségével” – fogalmazott az igazgató.
A munkaadó platformján megjelenik egy kérdőív (chestionar epidemie). Ezt kérik kitölteni, mivel ez segítséget nyújt az ügynökségnek a költségek előzetes behatárolására. „Ezt mostanáig 868 munkaadó töltötte ki, akik 10 100 személyt hajlandók elküldeni kényszerszabadságra, 3330 személyt pedig a klasszikus munkanélküli segélyre” – összegezte az adatokat.
Felhívta a figyelmet:
Ha az egyikük szabadságon van, a másik nem kérheti ezt a jogot.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa vasárnap egyhangúlag úgy döntött, hogy a PSD részt vesz a Veștea-kormányban.
Ilie Bolojant újraválasztották a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé a vasárnapi rendkívüli kongresszuson.
Nem maradhat a Nemzeti Liberális Párt (PNL) tagja, aki elárulja az alakulatot, és a kulisszák mögött ellene dolgozik – jelentette ki Ilie Bolojan a PNL vasárnapi kongresszusán mondott beszédében.
Az egészségügyi minisztérium vasárnap orvosi ajánlásokat tett közzé arra vonatkozóan, hogyan lehet biztonságosan átvészelni a hőhullámot.
Elkezdődött vasárnap a Romexpo kiállítási központban a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli kongresszusa, amelyen a párt új vezető testületeiről döntenek.
Négy ittas járművezetőt szűrtek ki az elmúlt 48 órában végzett ellenőrzések során a rendőrök Hargita megyében.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) volt elnöke, Elena Lasconi szombaton felszólította Nicușor Dan államfőt, hogy vállalja a felelősséget a döntéseiért, és ismerje el a romániaiak előtt, hogy hibázott.
Tíz jelentkezőből csupán háromnak sikerül első nekifutásra megszereznie a jogosítványt Maros megyében. Ez az átmenési arány mind a székelyföldi megyék közt, mind országos szinten gyengének számít. Hargita és Kovászna megyében jobbak az eredmények.
szóljon hozzá!