Vetélkedő a kastély történetéről
Fotó: Facebook/Kemény-kastély őrei
A marosvécsi Kemény-kastéllyal neveztek be az Örökségünk őrei projektbe a szászrégeni Lucian Blaga Szakközépiskola 9–11. osztályos tanulói. A tizenhárom diákból és két tanárból álló csapat nagy lelkesedéssel vetette bele magát a várkastély megismertetésébe.
2018. február 19., 17:232018. február 19., 17:23
2018. február 19., 17:242018. február 19., 17:24
A Maros jobb oldalán, a dombtetőn álló kastély nem ismeretlen a régeni diákok számára, sokan közülük ugyanis a nyári vakációban önkénteskednek, idegenvezetést vállalnak, magyar, román és angol nyelven kalauzolják az odaérkezőket. Ez azt jelenti, hogy ők is ismerkednek a kastély szellemével, múltjával, hiszen fel kell készülniük a túravezetésre, ugyanakkor gyakorlatban is kipróbálják magukat, a kommunikációs készségüket, illetve azt, hogy az összegyűjtött tudást miként tudják továbbadni, érdekesen, színesen elmondani, miért is fontos meglátogatni a Kemény-várkastélyt.
Vannak sokan ellenben, akik nem jártak ott soha, nem is ismerik a kastély történetét, ezért is fontos az a feladat, amit a Kemény-kastély őrei, kihasználva a lehetőséget, most felvállaltak. A múlt ismertetésének egyik jellegzetes formáját választották:
Megszólaltatták többek közt az egyik leszármazottat, Nagy Kemény Gézát, illetve olyan idős marosvécsi embereket, akik még emlékeztek az egykori tulajdonosra, báró Kemény Jánosra is.
A Kemény-kastély őrei Facebook-oldalukon igyekeznek minél több nyelven is elérhetővé tenni a kastélyról a tudnivalókat. Ahogy Reichenberger Iringó tanár lapunknak elmondta, angolul, törökül, spanyolul, franciául, románul is tájékoztatják az olvasókat az érdekességekről, például arról, hogy Marosvécsről az első írásos említés 1228-ból maradt fenn. Vagy a kastély elődjének, a várnak a történetéről írnak, majd a most is álló épület múltját ismertetik, a kert sajátosságait, a kastélyparkban található kőasztalt, amelyet Kós Károly tervezett. Augusta Patton, Kemény János görög-skót felesége önéletrajzából közölnek rendszeresen részleteket, illetve olyan adatokat, amelyeket eddig kevésbé ismert a közvélemény.
Az interjúk mellett könyvekből, levéltári iratokból, naplókból informálódnak a tanulók, akik rendszeresen ellátogatnak Marosvécsre, a kastélyba, illetve szoros kapcsolatot tartanak az ottaniakkal. Ennek jegyében szerveztek egy iskolai látogatást is, amikor a helyi kisdiákokkal találkoztak, medvevadászatot tartottak, a művészetek világával ismerkedtek, Kemény K.Ö.veket festettek, legyezőket készítettek, meséltek. Ugyancsak a kastélyra hívta fel a figyelmet az a villámcsődület is, amelyet szintén a helyszínen szerveztek meg, ahogy a kiállítást is az utóbbi évtizedekben előkerült érmékből. Farsangra fánkot készítettek „férfiaknak, fehérnépeknek Bornemissza s Kemény módra”.
Csütörtök délután öt órától a marosvécsi református egyház szervezésében Pánczél Szilamér történész, a Maros megyei múzeum munkatársa tart előadást a falu múltjáról, visszatekintve egészen a rómaiak korába, amely érdekesnek ígérkezik nem csupán a helybeliek számára, de a kastélyt örökbefogadó régeni diákoknak is.
A Tarisznyás Márton Múzeumban január 15-ig tekinthető meg a Szárhegyi Művésztelep fennállásának 50. évfordulója tiszteletére létrejött kiállítás. Az alkotótábor mára a magyar kultúra szerves részévé vált – hangzott el a szombati megnyitón.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
szóljon hozzá!